Domácnosť a Záhrada

Látkovú alebo koženú sedačku?

1623
0
Zdieľaj

Pri výbere sedačky sa často riadime výzorom (dizajnom) alebo pohodlím. Niekedy do výberu zasiahne aj rozmerový aspekt. Pri zohľadnení kritérií môžu do výberu tej správnej sedačky pre vašu obývačku vstúpiť rôzne faktory.

Ale ako sa postaviť pri rozhodovaní pri kúpe sedacej súpravy z  hľadiska výberu materiálu, z ktorej je sedačka vyrobená. Látková alebo kožená sedačka?

Toto rozhodnutie je veľakrát to najčastejšie. Až potom prichádza na rad farba a dizajn.

Ak sa pozrieme z pohľadu pohodlia, tu určite vyhráva látková sedačka. Tkanina je teplešia ako koža a túto vlastnosť lepšie prijímame.

Pri starostlivosti a ošetrovaní materiálu by sa dalo povedať, že záleží od druhu látky alebo kože. V dnešnej dobe sú úrovne spracovania a konečnej povchovej úpravy na takej úrovni, že čistenie je čoraz jednoduchšie. Ale vo všeobecnosti starostlivosť o kožené meteriály je výhodnejšia a nenáročnejšia.

Kde sú látkové sedačky vo výhode a majú jasne navrch, je výber farebnosti a látok. Látok je veľmi veľké množstvo,  či už jednofarených ale najmä vzorovaných. U kožených sedačiek taký veľký výber nie je. Z tohoto dôvodu si môžete prí výbere látkovej sedačky popustiť uzdu svojej kreativite – môžete kombinovať, vymýšlať a zľadiť svoju obývačku akýmkoľvek dizjanom sedačky.

Najväčšou výhodou  látkovej sedačky je cena. Tá sa oproti koženej pohybuje omnoho nižšie. V nejednom prípade to je aj niekoľko násobne menej.

Doteraz vymenované výhody sa môžu javiť v prospech látkových sedačiek. Ale dve dosť dôležité sú na strane kožených. Zdravotná a vzhľadová výhoda je to, čo mnohých presvedčí pre koženú sedačku. V dnešnej dobe, keď každý druhý človek je alergik – koža je hypoalergénna. Do látkových sedačiek sa dostanú prachové roztoče, chlpy zo psov a mačiek.

Vzhľad kožených sedačiek pôsobí luxusne, dominantne. Prevedenie celkového vzhľadu je prepracovanejší. Za viac peňazí – viac elegancie.

Krátky prehľad výhod látkových alebo kožených sedačiek dopadol nerozhodne 3:3. Záleží na každom, čo je pri výbere rozhodújuce. Ak by to bolo celkové pohodlie, cena a zladiteľnosť s okolím a výber látok  (farebnosť) určite si vyberte látkovú. Ale ak vašim kritériom by bol celkový vzhľad – elegancia, hypoalergénosť a výhodná ošetrovateľnosť a starostlivosť – určite dajte prednosť koženej.