Životný štýl

LED dióda

592
0
Zdieľaj
Led dioda
Led dioda

TME je skratka pre Transfer Multisort Elektronik. Je to poľská spoločnosť predávajúci viac ako 500.000 elektronických dielov a súčiastok. Už 30 rokov spoluvytvára trh elektronických súčiastok. Hlavné sídlo firmy TME sa nachádza v Lodži v Poľsku, kde vznikla v roku 1990. Tu sú umiestnené moderné sklady, odkiaľ sú výrobky expedované do najrôznejších krajov a kútov sveta.

Základom ich biznisu je rýchla a presná komunikácie so zákazníkmi. Majú založené spoločnosti po celom svete a hovorí 22 jazykmi. Webové stránky majú preložené do 26 jazykov. Rozsiahle zázemie disponuje úžitkovou plochou celkom 18 800 m². Väčšina ponúkaných položiek z katalógu je vďaka tomu okamžite skladom. Distribučné centrum dokáže tak odbaviť až 5 000 zásielok za deň.

TME má vo svojej ponuke LED diódy v širokej škále typov a parametrov. Vo vyhľadávacích filtroch si môžete vybrať typ diódy, farbu svetla, prevádzkové napätie alebo maximálny napájací prúd (od 1 mA až po 6000 mA). TME ponúka jednotlivé komponenty aj hotové svetelné zdroje vo forme pásikov, líšt a modulov. Stojí za to skontrolovať aj variant montáže – THT alebo SMD.

LED diódy sú polovodičové prvky, ktorých konštrukcia je založená na použití P-N priechodu. Keď je polarizovaný v priepustnom smere, má prakticky nulový odpor za predpokladu, že je prekročená malá hodnota napätia nazývaná difúzne napätie. LED  je skratka z anglického Light Emtting Dióde. Pri zapájaní LED diód do obvodu je potrebné zvážiť niekoľko vecí napríklad –  obmedzenie prúdu, ktorý bude pretekať diódou, čo je veľmi dôležité, aby nedošlo k jej prehriatiu a spáleniu, nesmie sa prekročiť menovitý prúd diódy, to môže spôsobiť trvalé poškodenie diódy v dôsledku príliš veľkého tepla. V závislosti od použitia a očakávaní je často potrebné zvoliť výkon diódy, ktorý sa udáva vo wattoch [W] a jej jas, ktorý sa udáva v lumenoch [lm] alebo kandelách [cd].

VÝBER LED DIÓDY

Diódy možno nájsť v mnohých rôznych puzdrách a sú k dispozícii pre povrchovú montáž (SMD) aj otvorovú montáž (THT). Prvá z týchto metód je široko používaná najmä v malej elektronike, ale nielen v nej. Príkladom sú indikačné LED diódy namontované na vývojových doskách mikrokontrolérov, notifikačné LED diódy v smartfónoch a kontrolky v rôznych domácich spotrebičoch a dokonca aj v priemyselných zariadeniach.

KONŠTRUKCIALED DIÓDY 

Svetelné diódy, ako už názov napovedá, fungujú na základe luminiscenčného javu. V LED dióde sa energia elektrického prúdu premieňa na svetlo a v skutočnosti na energiu vo forme kvánt elektromagnetického žiarenia. LED diódy môžu okrem viditeľného svetla rôznych farieb vyžarovať aj infračervené alebo ultrafialové žiarenie.