Dobrá rada

Lyžiarky, ktoré sú zárukou pohodlnej a bezpečnej jazdy

2568
0
Zdieľaj

Lyžiarky, resp. lyžiarske topánky sú jednou z najdôležitejších súčastí poriadnej lyžiarskej výbavy. Významne ovplyvňujú pohodlie na svahu, samotnú jazdu i ovládanie lyží. Pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu lyžiarok, je dôležité odpovedať si na otázku, do akej kategórie lyžiarov sa zaraďujete?

Mäkké alebo tvrdé lyžiarky? Ktoré si mám vybrať?

Vo všeobecnosti platí, že rekreační lyžiari očakávajú od lyžiarok predovšetkým pohodlie počas celého dňa. Topánky sú mäkšie, a práve z tohto dôvodu pri náklone nevyžadujú veľké vynaloženie tlaku. Výnimkou by mali byť však lyžiari s väčšou hmotnosťou, ktorým sa tento typ lyžiarok môže dostať až do prehnaného predklonu, a tým pádom dôjde k nevhodnému rozloženiu tlaku na lyže. Univerzálna topánka je tvrdšia a určená najmä pre lyžiarov, ktorí si chcú poriadne zalyžovať a „zabrať“ na svahu. Výhodou je, že čím je skelet tvrdší, tým dochádza k lepšiemu prenosu tlaku na lyže. Nevýhodou však môže byť tenšia výstelka, a teda i menšie pohodlie, no na tento nedostatok, ktorými disponujú lyžiarky skôr na profesionálne použitie, sa dá behom niekoľkých týždňov bez problémov zvyknúť.

Pre skúsených lyžiarov!

Pre pokročilých a skúsených lyžiarov sú najideálnejším riešením lyžiarky Lange, ktoré zaručujú efektívny prenos sily, zabezpečujú účinnejší a vzpriamený postoj, bezchybné držanie nohy a špičkový výkon i presnosť! Ide o závodné topánky, ktoré si zamilovali aj vrcholoví športovci ako Tina Maze, Lara Gut či Jan Hudec. Okrem samotných lyžiarok, ktoré predstavujú snáď najdôležitejšiu súčasť celej lyžiarskej výbavy, je taktiež dôležité, aby ste zvolili kvalitné ponožky určené na lyžovanie, ktoré odvádzajú vlhkosť, sú zosilnené v oblasti predkolenia, spevnené v oblasti priehlavku a anatomicky tvarované. Aj vďaka takejto, na prvý pohľad možno maličkosti, bude vaša jazda nezabudnuteľná a predovšetkým komfortná!