Dobrá rada

Malý motoristický kvíz: Čo viete o snehových reťaziach?

116
0
Zdieľaj
Základné vedomosti budúci šoféri nadobudnú v autoškole. Následne je na nich, aby sa samovzdelávali, prvé jazdy absolvovali pod dozorom skúsenejších a sledovali novinky zo sveta motorizmu.
Základné vedomosti budúci šoféri nadobudnú v autoškole. Následne je na nich, aby sa samovzdelávali, prvé jazdy absolvovali pod dozorom skúsenejších a sledovali novinky zo sveta motorizmu.

Základné vedomosti budúci šoféri nadobudnú v autoškole. Následne je na nich, aby sa samovzdelávali, prvé jazdy absolvovali pod dozorom skúsenejších a sledovali novinky zo sveta motorizmu. Napríklad aj na našich stránkach. Prinášame vám malý kvíz o snehových reťaziach, ktoré sú počas zimnej jazdy v horách záchrancami nejedného zapadnutého vozidla.

1. Sú snehové reťaze súčasťou povinnej výbavy vozidla?

Snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy vozidla, ale do hôr vám ich odporúčame voziť. Hrozí vám totiž minimálne pokuta a v horšom prípade kolízia, zapadnutie do snehu alebo uviaznutie na krajnici kvôli zľadovatenej vozovke.

2. Kedy musíte na kolesá nasadiť snehové reťaze?

Snehové reťaze musíte nasadiť na hnaciu nápravu vozidla za dopravnou značkou C 14  -Použiť protisklzové reťaze, a to v čase, keď je vozovka zasnežená alebo zľadovatená.

3. Kedy musíte snehové reťaze demontovať?

Snehové reťaze odmontujte z pneumatík ihneď, ako sa na vozovke zjaví asfalt. V opačnom prípade vám hrozí poškodenie diskov, pneumatík, snehových reťazí a trpí i samotná vozovka.

4. Môžete so snehovými reťazami šoférovať ako obvykle?

Snehové reťaze neumožňujú jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h. Obozretní buďte v zákrutách a nešliapte prudko na plyn či brzdy. Niektoré elektronické zariadenia v aute bude nutné vypnúť.

5. Poznáte všetky typy snehových reťazí?

Snehové reťaze sa nevyrábajú len z kovu. Veľmi účinné sú tiež textilné snehové reťaze. V prípade núdze môžete použiť aj chemické, ktoré však nie sú uznávané zákonom.

6. Musia snehové reťaze používať aj vodiči nákladných vozidiel?

Za značkou C14 musia snehové reťaze na hnaciu nápravu nasadiť všetci šoféri. Preto nájdete v obchodoch reťaze na dodávky, na traktory, autobusy alebo reťaze na SUV 4×4.

7. Stačia vám v zahraničí textilné snehové reťaze?

Celosvetovo uznávané sú len kovové reťaze. Avšak textilné reťaze AutoSock sú homologizované pre jazdu vo všetkých krajinách EU.

8. Ktoré snehové reťaze sú najúčinnejšie?

Najviac účinné na snehu i ľade sú oceľové snehové reťaze so šikmou stopou, ktorá pokrýva celý behúň pneumatiky.

9. Môžete snehové reťaze používať aj mimo vyznačených úsekov?

Snehové reťaze môžete použiť všade, kde to uznáte za vhodné. Napríklad pri výjazde do zasneženého kopca alebo mimo obce v okolí zasnežených polí.

10. V akých situáciách vám snehové reťaze pomôžu?

Snehové reťaze zvyšujú trakciu kolies, a preto s nimi dokážete vyjsť do kopca pokrytého ľadom, prejsť cez snehové záveje alebo cez zablatené pole.

Výsledky kvízu: 10 – 8 správnych odpovedí – sme na vás pyšní, jazdíte bezpečne a ste zodpovedný šofér. 7 – 5 správnych odpovedí – zaberte, máte medzere vo vedomostiach a tie sa vám na cestách môžu nepekne vypomstiť. 4 – 3 správne odpovede – v zime jazdite radšej MHD. Menej ako 2 správne odpovede – vráťte sa do autoškoly.