Cestovanie a Destinácie

Mexico City inak

7602
0
Zdieľaj

S 25 miliónmi ľudí je toto mesto skutočne pulzujúce, živé, plné energie, ale aj pekne dobrodružné, adrenalínové a po zotmení môže byť aj nebezpečné. Je to mesto so super ľuďmi, s úžasnou kuchyňou, je tu asi milión múzeí a fakt lacno. Mesto je neopakovateľnou zmesou zvyškov indiánskych pyramíd, veľkolepých koloniálnych budov a moderných výškových stavieb. Mexicko City vás vsaje, požuje a vypľuje a vrátite sa odtiaľ ako iný človek.

Ak sa tu ocitnete a neviete čo skôr, skúste našich pár tipov. Nebudú v nich spomenuté klasické pamiatky ako Basilica De Nuestra Seňora De Guadalupe, katedrála Metropolitana, alebo pamätník Monumento a la Revolucion, či prekrásna budova Casa de los Azulejos. Tie nájdete v každom sprievodcovi. Nebudeme vám ani hovoriť, aby ste navštívili niektoré z múzeí, ktorých je tu viac ako v hociktorom inom meste, len sa zmienime, že múzeum mexickej histórie Museo Nacional de Antropológia, Museo Frida Kahlo, alebo múzeum Castillo De Chapultepec/Museo Nacional de História sú naozaj videnia hodné. Ponúkame vám namiesto toho tieto netradičné pamiatky a zaujmavé miesta, ktoré si v Mexico City určite nenechajte ujsť.

  1. Mercado de Sonora. Ezoterický trh. Našla si vaša manželka milenku? Máte špinavú dušu? Alebo sa zaujímate o mysticizmus? Tak potom ste na tomto najväčšom mexickom ezoterickom trhu správne. Miestni predajcovia majú odpoveď na všetko a kúpite tu také vychytávky ako je magické mydlo, svätenú vodu v spreji, či čarodejnícke brožúry.
  2. Santuario Nacional del Angel de la Santa Muerte. Kostol zasvätený kostre mexickej svätice. Po Santa Mária de Guadalupe je to v Mexiku najviac populárny symbol, ktorý odsúdil aj Vatikán, keďže modlenie sa ku kostre označil za rúhanie sa. Santa Muerte je kostra oblečená do ženských šiat či rubáša, ktorá nesie kosu a zemeguľu. Svojich veriacich lieči, ochraňuje a zabezpečuje posmrtný život. Je to pekne strašidelné miesto, ale napriek tomu úžasné a fascinujúce.
  3. La Isla de las muñecas. Ostrov bábik sa nachádza kúsok od Mexico City a jeho návšteva môže byť trochu ehm…hrôzostrašná. V roku 1920 sa tu utopilo dievčatko a jej duch ostal na ostrove. To aspoň tvrdil správca ostrova Don Julian Santana Barrera, ktorý na pamiatku zavesil bábiku dievčatka na strom. Ale akosi mu to nestačilo a postupne začal bábiky rozvešiavať po celom ostrove. Robil tak niekoľko desiatok rokov, až tragicky zomrel na mieste, kde sa dievča utopilo. Dnes sú stromy na ostrove doslova posiate stovkami bábik, mnohé sú bez hlavy, končatín alebo očí…
  4. Cafebrería El Péndulo. Kníhkupectvo, ktorého súčasťou je kaviareň a zeleň. Inak veľmi príjemné miesto, keďže spája 3 relaxačné prvky. Medzi knižkami objavíte ťahajúce sa popínavé rastliny, nájdete tu kľukaté zábradlia z prírodných materiálov, jednoducho, atmosféra je tu božská.
  5. Xochimilco. Časť Mexico City, alebo skôr nezávisle mestečko je známe pre svoje vodné kanály s farebnými gondolami v mexickom štýle, tzv. Trajineras. Nájdete tu mnoho pouličných muzikantov, stánkov, kde predávajú tacos a tortilly, voľne žijúce zvieratá a plávajúce záhrady. Xochimilco je zapísané na zozname UNESCO a je ideálnym miestom na oddych.

Božské jedlo

V meste je vysedávanie v reštaurácii obľúbený šport. Reštaurácie s dobrými cenami, kaviarne, taquerías, alebo džúsové stánky nájdete na každom rohu. Mexická kuchyňa má pôvod u Aztékov, je plná farieb, vôní, korenia a exotickej chuti. Väčšina mexických jedál sa pripravuje na ohni a ako oheň aj páli.

Hlavnou surovinou je kukurica. Melie sa z nej hladká i hrubá múka a z nich sa potom robia kukuričné placky—tortilly, ktoré sa pečú na rozpálenej mriežke. Tvoria základ mnohých mexických jedál a sú dnešným chlebom Mexičanov. Jedlá ako tacos, enchiladas alebo quesadillas bez tortillovej placky nemôžu ani existovať.

Národným jedlom je mole poblano—varený moriak s hustou hnedou omáčkou z chilli, orieškov a horúcej čokolády.

Alkoholické nápoje tequila a mezcal sa vyrábajú z agave. Mexičania majú radi aj pivo, veľa sa taktiež pije silne sladená čokoláda, často ochutená škoricou a vanilkou a káva “café de olla” so škoricou a trstinovým cukrom.