Zaujímavosti

Starbucks už poznajú skoro všetci. Viete ako vznikol?

9581
0
Zdieľaj

V Amerike sa nachádza v každom nákupnom centre, ale na Slovensku je zatiaľ iba novinkou. Kaviarne Starbucks naberajú na popularite po celom svete – na Slovensku v minulom roku pribudli prvé dve predajne. Viete však, ako táto značka vznikla a ako sa stala úspešnou?

Howard Schultz prišiel na svet v Brooklyne 19.7.1953. Síce rodina, do ktorej sa narodil, nemala veľa peňazí, ale on sa nevzdal a počas štúdia na strednej škole sa venoval športom. Vďaka jeho snahe získal štipendium na vysokú školu Northern Michigan University. To mu zaručilo vysokoškolské vzdelanie, ktorým sa mohol chváliť ako jediný z rodiny.

Jeho prvá práca po získaní titulu bola v spoločnosti Xerox Corporation. Po istom čase prešiel k firme Hammarplast – výrobcovi kávy. Vďaka svojej pozícii mohol navštíviť malého predajcu kávy menom Starbucks Coffee Company. Rok po prvej návšteve sa stal ich marketingovým riaditeľom a dostal sa na obchodnú cestu do Talianska. Mladému Schultzovi sa tam veľmi zapáčil spôsob, ktorým kaviarne v Taliansku fungovali. Nešlo im iba o predávanie kávy, chceli zákazníkom ponúknuť príjemné prostredie na stretávanie nových ľudí alebo trávenie voľného času. Rozhodol sa tento nápad preniesť aj do jeho rodnej Ameriky.

Majiteľ Starbucksu ale nevyhovel jeho požiadavkám. Schultz sa s tým nemohol zmieriť, aj keď sa jeho nápad predávať espresso popri predaji balenej zrnkovej kávy uchytil, zo Starbucksu odišiel. Založil si vlastnú kaviareň, v ktorej rozvíjal myšlienku talianských kaviarní, ale po dvoch rokoch sa mu naskytla životná príležitosť. Vedenie Starbucksu sa rozhodlo prejsť na inú oblasť podnikania, takže Schultz mohol pôvodný Starbucks odkúpiť. Aj to urobil – stálo ho to 3.8 milióna dolárov, ale jeho sny sa mohli začať plniť.

Po kúpe Starbucksu premenoval Schultz svoju pôvodnú kaviareň a začal s tvrdou expanziou naprieč celými Spojenými Štátmi. Dnes ich už nenájdeme iba v USA, ale aj v Európe. Sieť kaviarní pod touto značkou sa ale stále rozrastá. Zaujmavosťou firmy je aj spôsob, akým sa stavia k zamestnancom. Program zahŕňa získavanie akcií a rôzne sociálne výhody, má to byť pocta Schultzovmu otcovi, ktorý sa v práci nikdy nedočkal rešpektu a zomrel chudobný. Schultz taktiež nikdy nepodporoval franchising, takže väčšina pobočiek je stále vo vlastníctve materskej firmy Starbucks.

Spoločnosť si tieto kaviarne veľmi obľúbila. Môže za to asi atmosféra, postoj k zákazníkom, neustály vývoj nových produktov a doplnky ku káve. Taktiež zameranie na nižšiu vekovú kategóriu pravdepodobne dopomohlo k rozšíreniu do 50 krajín, kde môžete predajne nájsť vo viac ako 17 000 mestách.