Cestovanie a Destinácie

Môžete v zime jazdiť na letných pneumatikách?

1796
0
Zdieľaj
Môžete v zime jazdiť na letných pneumatikách?
Môžete v zime jazdiť na letných pneumatikách?

Patríte do skupiny šoférov, ktorí si každoročne na jeseň kladú otázku, aký zmysel má prezúvanie pneumatík? Ak áno, iste vás zaujmú informácie, za akých okolností sa dá v zime jazdiť na letných pneumatikách a kedy je takéto jazdenie jednoznačným rizikom.

Kedy sa šetrenie vyplatí a kedy nie

Slovenské zákony sú nastavené tak, že ak budete jazdiť na letných pneumatikách v zime, nehrozí vám ihneď pokuta. V zákone sa jednoznačne uvádza, že zimné pneumatiky musíte mať obuté na všetkých kolesách od 15. novembra počas jazdy na zasneženej vozovke resp. keď je na vozovke súvislá vrstva snehu. Je teda zrejmé, že ak je vozovka suchá alebo len vlhká, tak zimné pneumatiky nie sú povinnosťou. Na druhej strane nikdy neviete, kedy sa počasie zmení. V prípade, že vás zastihne sneženie nepripravených, hrozí vám pokuta. A nielen to, pretože letné pneumatiky sa chovajú na snehu veľmi nevyspytateľne. Môžeme povedať, že vlastne stratia schopnosť ubrzdiť vozidlo, pretože ich dezén sa rýchlo zanesie a nedokáže odviesť sneh z drážok. Toto je jeden z faktov, ktorý dokázal nejeden test zimných pneu. Na druhej strane existuje veľa mýtov okolo letných pneumatík počas zimy, ktoré sa rokmi stali falošnou pravdou. Ide o marketingové ťahy využívané výrobcami pneumatík. Výrobcovia samozrejme tlačia na to, aby sa zimné pneumatiky predávali a jazdilo sa na nich. Preto ak vaše vozidlo stojí v garáži a prevetráte ho v zime len raz za čas, tak prezúvať nemusíte.

Kedy letné pneumatiky postačia

Letné pneumatiky sa za istých okolností dajú naozaj využívať celoročne. Neohrozí ich dokonca ani nižšia teplota. Letné pneumatiky sa chovajú inak len pri teplotách nižších ako – 10 °C a pri už spomínanej jazde na snehu. Na druhej strane v prípade, že zapríčiníte v zime nehodu s letnými pneumatikami je otázne, ako sa zachová poisťovňa. Je možné, že kvôli zbytočnému šetreniu príde o tisíce. V tomto prípade je naozaj lepšie kúpiť najlacnejšie pneumatiky a sezónne ich prezúvať. Naša rada znie, že by ste mali poriadne zvážiť, či budete riskovať a neprezujete, alebo zvolíte istotu. Pretože niekedy rozum káže jedno a zákony nám prikazujú druhé. Zároveň skutočne nikdy neviete, kedy budete musieť v zime vyraziť do miest, v ktorých sú zimné pneumatiky povinnosťou a kde vás môže prekvapiť sneh z minúty na minútu.