Životný štýl

To, že v jeden deň vyzeráme lepšie ako druhý nie je náhoda.

709
0
Zdieľaj
To, že v jeden deň vyzeráme lepšie ako druhý nie je náhoda.
To, že v jeden deň vyzeráme lepšie ako druhý nie je náhoda.

Vedeli ste, že farby majú obrovský vplyv nielen na naše pocity a náladu, ale dokážu pôsobiť na celkový vzhľad tváre a celého človeka? Veda, pri ktorej sa na základe typu človeka určujú vhodné farby a farebné odtiene, sa nazýva koloristika a na svete existujú ľudia, ktorí sa jej aj odborne venujú.

Ako zistiť, ktoré farby vám pristanú?

Mnohí z nás na túto skutočnosť neprišli za celý svoj život. Je to však možné nejako zistiť? Určite sa denne stretávate so situáciou, pri ktorej sa v niektorých našich kúskoch oblečenia cítime príjemnejšie ako v iných. A nie je to iba kvôli strihu, či materiálu. Pravdou je, že veľkú zásluhu na tom, ako sa v daných šatách cítime má práve ich farba. V niektorých farbách sa nielenže dobre cítime, ale hlavne vyzeráme. V danej farbe s úžasom zisťujeme že naša tvár pôsobí akosi sviežejšie, mladšie a odpočinuto. Toto isté ale funguje aj opačne. Pokiaľ zvolíme nevhodné farby, môžu nás robiť staršími, unavenejšími a strhanejšími.

V niektorých prípadoch dokonca môžu spôsobiť, že naša pleť vyzerá nezdravo. Hoci na internete je množstvo návodov, ako sa začleniť do toho správneho farebného typu, v skutočnosti to vôbec nie je jednoduché. Jednou z metód takéhoto zadelenia je takzvaná totálna typológia, podľa ktorej existuje 6 základných kategórií, ktoré sa ďalej delia na dva podtypy. Celkovo je ich teda 12, rovnako ako pri metóde štyroch ročných období. Nie vždy sa však dá zaškatuľkovať človeka do konkrétneho typu. Môžete byť napríklad typ „tlmené leto“, ale pristanú vám aj niektoré odtiene „tlmená jeseň“.

Ako je možné prísť na to, do ktorej kategórie patríte bez pomoci odborníka?

Môže vám pomôcť napríklad takzvaná „šatková metóda“. Nazýva sa tak preto, lebo niektorí špecialisti na určenie typu osobnosti podľa farby využívajú práve šatky rôznych farieb. Je však možné využiť aj akýkoľvek iný kus látky. Tieto si postupne prikladáme k tvári pred zrkadlom a následne vyraďujeme len tie, pri ktorých naša tvár doslova ožije. Určenie farebného typu by sa malo hodnotiť pri dostatočnom a najmä prirodzenom svetle a nemali by ste byť nalíčení.

Okrem farieb je podstatný aj strih a dĺžka oblečenia

Čo z toho, že vám šaty idú k pleti, ak v nich vyzeráte neforemne? Dôležitý je samozrejme aj strih a dĺžka. Aj v móde totiž existuje zlatý rez. Podľa neho by sa postava mala oblečením deliť na tretiny, nie rozseknúť na polovicu. Pre mnohé ženy je podstatným momentom zistenie, že existuje ideálna dĺžka jednotlivých kúskov oblečenia v závislosti od ich typu postavy a proporcií. Ideálne je končiť dĺžky tam, kde máte najužší bod tela, teda pod prsiami a v páse.