Životný štýl

Poznáte najčastejšie príčiny dopravných nehôd počas zimy?

1055
0
Zdieľaj
Poznáte najčastejšie príčiny dopravných nehôd počas zimy?
Poznáte najčastejšie príčiny dopravných nehôd počas zimy?

V priemere každých 5 minút sa na Slovensku stane dopravná nehoda. Tieto štatistiky sú na prvý pohľad hrôzostrašné, ale našťastie sa vo väčšine prípadov jedná o ľahšie dopravné nehody bez strát na živote. V zimnom období je samozrejme vyššia pravdepodobnosť, že k nehode príde. Ak budete poznať príčiny, kvôli ktorým k nim dochádza, možno sa im dokážete vyhnúť.

Pri riadení vozidla by ste sa mali venovať len riadeniu

Sadnúť si za volant s tým, že sa niekam ponáhľate alebo že musíte počas cesty vybaviť milión vecí je absolútnym hazardom. Základom úspešného dosiahnutia vášho cieľa je maximálna sústredenosť. Jednoduchšie povedaná – počas riadenia sa venujte len riadeniu. Toto pravidlo platí v zime viac ako v lete. Zasnežené vozovky alebo ľad na ceste si vyžadujú pri šoférovaní plnú sústredenosť. V zimných mesiacoch sa približne o 20 % zvyšuje riziko, že sa môžete dostať do kolízie alebo sa stať účastníkom dopravnej nehody. Je zrejmé, že nie za všetky nehody môže počasie. Ide skôr o nepripravenosť vodičov na situácie, ktoré na cestách hrozia. Veľmi často dochádza k nehode nielen kvôli nepripravenosti vodičov, ale tiež ich vozidla. Prezúvanie pneumatík nechávajú na poslednú chvíľu a do hôr si akosi zabudnú pribaliť snehové reťaze. Okrem toho je dôležitá sústredenosť šoféra. Ak dokážete na cestách predvídať, nemalo by vám robiť problém riadiť automobil za každého počasia.

Ktorým chybám by ste sa mali vyvarovať

Technickému stavu vozidla venujte pozornosť za každých okolností a v zime ešte viac. V kufre vozte zimnú výbavu, do vysokohorských oblastí nejazdite bez už spomínaných snehových reťazí, ktoré nájdete v obchodoch pre všetky vozidlá t.j. kúpiť môžete reťaze na SUV 4×4, dokonca pre traktory či reťaze na dodávky. S reťazami či bez nich vždy dodržujte bezpečnú vzdialenosť. Práve nedodržanie vzdialenosti je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd v zime. V prepočte ide o tretiu najčastejšiu príčinu. Na prvom a druhom mieste sú za sebou rýchla jazda a zlá viditeľnosť. Počas snehovej metelice by ste mali svoju rýchlosť znížiť až o polovicu. Vždy sledujte i to, ako sa vaše vozidlo správa na snehovej pokrývke a ako reagujú pneumatiky. Počas sneženia sa viditeľnosť zníži, a preto sa postarajte, aby vás bolo vidieť. Nezabúdajte dopĺňať kvapalinu do odstrekovačov a mať v perfektnom stave stierače. Na zasneženej vozovke sa vyhnite aj prudkému brzdeniu a rýchlemu pridávaniu plynu. Posledných niekoľko riadkov si opakujte pred každou jazdou a majte na mysli, že už veľa hrdinov skončilo na cestách veľmi zle.