Cestovanie a Destinácie

Na čo nezabudnúť pred cestou do exotickej krajiny

1551
0
Zdieľaj

Cestovanie do krajín tretieho sveta sa stáva čoraz populárnejším. Je možné zakúpiť si all inclusive pobyt na Bali, alebo precestovať Vietnam na motorke. Letenky a ubytovanie získate par klikmi na internete, v prípade tých najodvážnejších postačí aj stan. Nezáleží, či cestujete na vlastnú päsť alebo s cestovnou kanceláriou, vždy je lepšie naplánovať si dovolenku včas. Letenka a ubytovanie sú samozrejmosťou, no nezabudnite na ďalšie tri veci, ktoré si treba pripraviť včas.

Vaša totožnosť

Absolútne prvá vec, ktorú musíte skontrolovať pred plánovaním výletu do zámoria a mimo európskeho priestoru, je váš pas. Keďže dnes sa môžeme po Európe pohybovať už len s vodičákom, stáva sa, že na dôležitú knižočku, založenú na najdôležitejšom mieste, v najdôležitejšej poličke, zabudneme.  A mnohokrát aj na to, kde sa tá spomínaná polička nachádza. Čiže prvá úloha je nájsť doklad vašej totožnosti a skontrolovať jeho platnosť. Či už budete riešiť víza, alebo kupovať zájazd do krajiny mimo Európskej únie, vždy potrebujete pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po dátume návratu. Napríklad ak cestujete koncom februára a domov sa vraciate 13. Marca, váš pas musí platiť minimálne do 13. Septembra. Je dobré si pas z času na čas skontrolovať. Samozrejme, že sa dá spraviť aj narýchlo, no za túto službu sa pripláca podľa termínu, v ktorom pas už potrebujete mať pri sebe.

S odolnosťou voči komárom

Pas ste úspešne našli, platí ešte celé tri roky a teraz už zostáva len vybrať destináciu a spôsob, akým budete cestovať.  Plánovať takúto dovolenku sa odporúča minimálne 3 mesiace dopredu. Na mieste sú otázky aký typ dovolenky si predstavujete, aké krajiny vás lákajú a čo by ste vo svete chceli vidieť. V prípade ak cestujete s cestovkou, všetky potrebné informácie dostanete pri výbere destinácie. Väčšina cestovných kancelárií vyrieši víza, letenky a ubytovanie za vás, no dôležité je skontrolovať si povinné očkovanie. Tie sa väčšinou musia aplikovať minimálne 3 mesiace pred vycestovaním do krajiny. Sú však krajiny, kde potrebujete viac očkovaní a skôr. Informujte sa u svojho lekára, aké očkovanie potrebujete a kedy je najlepšie ho aplikovať.

Legálny vstup do krajiny

V prípade, ak cestujete bez cestovnej kancelárie, treba si skontrolovať či potrebujete víza. V dnešnej dobe si do niektorých krajín môžete požiadať o elektronické víza na internete. Jednoducho zadáte do vyhľadávača e-visa a názov krajiny. Otvorí sa vám množstvo stránok, z ktorých si vyberáte podľa preferencií, koľko ste za službu ochotní zaplatiť a dobu dodania. Nasleduje vyplnenie vašich osobných údajov. Okrem platného pasu vždy potrebujete presný dátum od kedy do kedy cestujete, preto je dobré mať kúpené letenky v čase vybavovania víz. Väčšinou sa vyžaduje potvrdenie o rezervácii ubytovania, alebo pozývací list, ak vás ubytovali domáci priatelia. Ambasáda má  zhruba 7 dní na skontrolovanie dokumentov a v prípade kladného vybavenia vám víza prídu na e-mail. Tie si  jednoducho vytlačíte a môžete vyraziť.

Ak internetovým vízam moc neveríte, klasické víza sa riešia na ambasáde danej krajiny a ich doručenie trvá zvyčajne okolo mesiaca. Každá ambasáda má na internetovej stránke informácie koľko víza stoja, ako sa dajú získať, ako dlho trvá dodanie a čo všetko k tomu potrebujete.

Keďže naša krajina je súčasťou Európskej únie, vybavenie víz je celkom jednoduché, aj keď zopár krajín požaduje viac informácií. Okrem vecí spomenutých pri elektronických vízach niektoré ambasády vyžadujú výpis účtu, ktorým dokážete, že sa v danej krajine budete schopní o seba postarať.

Očkovanie, víza, pas…

Ak počas svojej cesty prestupujete mimo cieľovej krajiny, je dobré skontrolovať si, či potrebujete víza na prestup, takzvané tranzitné víza. Vo väčšine krajín ich dostanete na colnej kontrole, bez potreby vybavovania vopred. Sú však letecké spoločnosti, ktoré si potrpia na tom, aby ste mali tranzitné víza vybavené už pred vstupom do ich lietadla, aj napriek tomu, že na prestupovom letisku strávite pár hodín. Vždy je lepšie prísť na kontrolu leteniek pripravený, aby ste sa vyhli zbytočným zdržaniam na letisku a skracovaniu pobytu v cieľovej krajine.  A teda ak máte letenku, ubytovanie, platný pas, víza a ste obrnený proti prenášačom, môžete v kľude vykročiť v ústrety novým dobrodružstvám.