Cestovanie a Destinácie

S cestovkou, alebo na vlastnú päsť?

1262
0
Zdieľaj

Pre našich rodičov bola cesta do Chorvátska, alebo Bulharska, ako pre nás týždeň na Bali. Dnes sú tieto krajiny stále veľmi obľúbené, no mladých ľudí v dnešnej dobe čím ďalej, tým viac lákajú exotické destinácie. Veľmi populárnym sa stalo aj cestovanie bez cestovky, keďže vďaka prístupu na internet si vieme bez väčších ťažkostí nájsť lacnú letenku a ubytovanie, bez poplatkov pre cestovné kancelárie.

All inclusive

Ak nie ste typ človeka čo sa vyžíva v papierovačkách, najjednoduchšie riešenie je vyhľadať si cestovnú kanceláriu, porovnať ponuky, zaplatiť a s čistou hlavou čakať na dátum dovolenky. Niektorí z nás tento spôsob cestovania preferujú, predsa na dovolenke si má človek oddýchnuť a neriešiť nič okrem dilemy, či už je čas ísť na tretí olovrant. V tomto prípade za vás všetko vyrieši cestovná kancelária. Nemusíte sa však obávať nudy, pretože cestovné kancelárie aj samotné hotely ponúkajú výlety do okolia a dávku adrenalínu. Veľa ľudí v dnešnej dobe odsudzuje all inclusive ponuky ako finančne náročné, čo však nemusí byť pravda. V dnešnej dobe obrovskej konkurecie a možnosti cestovania bez cestovných kancelárií si viete nájsť all inclusive dovolenku na týždeň aj okolo 300 EUR za osobu. Výhodné sú najmä pre rodiny s deťmi, kedy vačšina cestoviek ponúka rodinné zľavy a o vaše ratolesti sa v rodinných rezortoch postarajú animátori.

Za málo peňazí, veľa kilometrov

Veľa mladých ľudí však hľadá dobrodružstvo. Cieľom je čo najviac vidieť a zažiť pravý autentický zážitok so všetkým, čo patrí ku bežnému životu domácich. Ak tento opis sedí na vás, za hľadaním leteniek a ubytovania sa skrýva mravčia práca a čas. Vo väčšine prípadov však stojí za to. Letenky sa v dnešnej dobe nízkonákladového cestovania dajú získať za naozaj nízke ceny.

Na internete nájdete veľa stránok, ktoré porovnávajú ceny leteckých spoločností a každá z nich sa snaží ponúknuť zákazníkovi najnižšiu cenu. Vždy je lepšie porovnať si viacero stránok. Medzi najpopulárnejšie portály patrí Kiwi, Skyscanner, Pelikán alebo Letenky za babku. Okrem toho tipy na najlacnejšie letenky ponúkajú aj blogeri na svojich instagramových účtoch, prípadne facebooku.

U domácich na gauči

To isté platí pre ubytovanie. Nepísaným pravidlom je, že ceny v rozvojových krajinách a krajinách tretieho sveta sú nižšie ako v Európe, čo znamená, že kľudne môžete vystredať aj viacero ubytovaní. Dnes už vo väčšine krajín funguje booking.com alebo trivago. Zaručeným spôsobom, ako spoznať domácich a ich život je airBnB. Tu okrem hotelov a penziónov nájdete aj domácich, ktorí ponúkajú časť svojho domu alebo celý príbytok na prenájom. Ak cestujete nízkonákladovo, existuje stránka Couchsurfing. Na nej nájdete inzeráty ľudí, ktorí ponúkajú miesto na spanie zadarmo. Pri všetkých spôsoboch je však potrebné prečítať si referencie a hodnotenia od ľudí, ktorí už pobyt u domácich absolvovali.

Obidva spôsoby cestovania majú niečo do seba. Je úplne na vás ktorý z nich si vyberiete, nezabudnite však na cieľ vašej dovolenky. Ide o to aby ste si čas voľna užili a načerpali nové sily do pracovného obdobia.