Dobrá rada

Na čo sa zamerať pri kúpe žehličky?

2478
0
Zdieľaj

Žehličky sú dnes tak dôležitým výrobkom, ktorý s domácnosti nesmie chýbať, že ani jeho výber nie je ľahký. V minulosti žehličky patrili skôr medzi spotrebiče, ktoré mali doma len niektoré rodiny. Dnes je však veľmi dôležitá, pretože práve vyžehlené, rovné a upravené oblečenie dokáže spraviť celkový dojem omnoho lepší. Pri jej výbere by ste sa však mali držať zásadných pravidiel, podľa ktorých si vyberiete tú najlepšiu.

Aj napriek tomu, že žehlenie nepatrí medzi obľúbené činnosti a domáce práce žien či mužov, dá sa spríjemniť. Ide to napríklad pustením dobrej hudby alebo kúpením kvalitnej žehličky, ktorá sa vám bude v rukách príjemne držať, nebude príliš ťažká a bude sa vám s ňou jednoducho pracovať. Príjemná žehliaca plocha, ktorá sa kĺže po oblečení či nízka spotreba sú len začiatkom toho všetkého, čo získate.

TIP: Širokú ponuku žehličiek nájdete v e-shope Andreashop kde navyše vybavenie reklamácie je úplne bezproblémové.

Základné informácie

Ešte predtým, ako sa vôbec pustíme do vyberania tej najlepšej žehličky, mali by ste vedieť základné informácie, podľa ktorých sa budete riadiť.

  • Pri kúpe sa zameriavajte na príkon, konštantne vydávanú paru, parný ráz, kvalitu žehliacich plôch, objem nádržky na vodu a na modely, ktoré sú so šnúrou alebo bez nej
  • Takisto si na začiatku rozmyslite, či do žehličky chcete investovať alebo nie. Z nášho hľadiska by sme vám odporúčali investovať, aby ste si kúpili kvalitnú žehličku, ktorá sa postará o to, že oblečenie bude vždy skvelo vyžehlené a žehlička vám vydrží dlho
  • Výber ovplyvňuje aj množstvo oblečenia, ktoré zvyknete žehliť. Ak pravidelne žehlíte veľké množstvo oblečenia, mali by ste mať výkonnú naparovaciu žehličku, ktorá vám prácu skráti a zjednoduší. Naopak, ak žehlíte menej, postačí vám lacnejšia a menej výkonná žehlička
  • Ak veľa cestujete, stavte na cestovnú žehličku

Podľa týchto krátkych informácií už viete základy, od ktorých sa môžete posunúť a odraziť ďalej.

Základné delenie

Žehličky majú takisto ako aj iné spotrebiče, základné delenie.

Výkonné parné stanice

Ak nechcete žehličku, ale niečo väčšie a výkonnejšie, mali by ste staviť na žehliace systémy, ktoré budú docenené najmä v domácnostiach, kde je žehlenie na dennom poriadku a kde sa žehlí toho naozaj veľmi veľa. Žehlice systémy majú väčšinou profesionálne využitie.

Parnú stanicu tvorí žehlička bez vodnej nádržky, čo zaručuje ľahkú manipuláciu. Žehlička je omnoho ľahšia ako iné žehličky, ktoré majú v sebe aj vodu. Je napojená hadicou na paru do základne, ktorá sa nazýva aj perný generátor. Tento generátor vytvára pod tlakom kontinuálnu paru, okolo 120 gramov za minútu. Parné stanice sú naozaj veľmi výkonné a môžete s nimi žehliť viac ako dve hodiny bez prerušenia. Okrem vyššieho výkonu má žehliaci systém výhodu aj v tom, že je šetrnejší k oblečeniu, pretože nepotrebuje dosahovať tak vysoké teploty. Pracuje totižto s parou pod tlakom, ktorá je účinnejšia.

Naparovacie žehličky

Takéto žehličky majú integrovanú nádržku na vodu a na žehliacich plochách môžete nájsť otvory, cez ktoré konštantne prestupuje para a žehlenú bielizeň tak urobí omnoho poddajnejšou. Rovnako máte v ponuke aj tlačidlo, ktoré vyprodukuje parný ráz a vytlačí tak veľké množstvo pary pod tlakom. Tento typ žehličiek patrí medzi najobľúbenejšie.

Bez naparovania

Žehličky bez naparovania sú veľmi praktické najmä na cestovanie alebo v situáciách, kedy potrebujeme rýchlo prežehliť jednotlivé kúsky oblečenia. Sú bez nádržky na vodu, vďaka čomu majú nižšiu hmotnosť. Takéto žehličky však nemajú špeciálne funkcie, pretože ich jedinou úlohou je len dosiahnuť zvolenú teplotu.

Cestované žehličky

Cestovné žehličky boli navrhnuté, ako to aj z názvu vyplýva, na cestovanie. Preto sa vyznačujú nízkou hmotnosťou a menšími rozmermi. Praktickou súčasťou je aj sklápacia rukoväť.

Žehličky bez šnúry

Obmedzuje vás pri žehlení šnúra? Jednoducho si kúpte bezšnúrovú žehličku, pri ktorej máte maximálnu voľnosť. Dobíja sa na rýchlo nabíjacej základni.

Základné funkcie

Veľmi dôležité sú aj základné funkcie.

Príkon

Druh žehličky a príkon, ktorý má si vyberajte podľa toho, ako často žehlíte a čo najčastejšie. Takto aj určíte, akú žehličku potrebujete. Od príkonu záleží aj to ako rýchlo sa žehlička rozohreje a aké množstvo pary dokáže vyprodukovať konštantne i nárazovo.

Príkon pri kvalitných žehličiek dosahuje 2800 W, no pre nenáročných spotrebiteľov stačí aj príkon okolo 1600 W. bielizeň vyžehlíte aj s výkonom 1200 W.

Stály výstup pary

Optimálny parný výkon pri žehlení by mal byť aspoň 40 gramov za minútu. Vysoko kvalitné naparovacie žehličky však dokážu vyprodukovať až 360 gramov za minútu.

Objem nádržky na vodu

Časté dolievanie vody do nádržky je veľmi otravné. Pri výbere by ste sa mali zamerať na väčší objem nádržky, ktorý by sa mal pohybovať od 250 do 400 ml. Parné stanice dokážu poháňať až 2,5 litra, vďaka čomu máte nerušené žehlenie aj niekoľko hodín.

Žehliaca plocha

Veľmi dôležitá je aj žehliaca plocha, ktorá by mala byť veľmi kvalitná. Materiály ako hliník alebo teflón už dnes nenájdete takmer nikde. Ak áno, riskujete poškriabanie žehliacej plochy a následne aj prilepenie k oblečeniu. Tie najlepšie plochy sú napríklad zlúčeniny keramiky, teflonu či železných zlatin.

Ostatné funkcie

Každá žehlička by mala mať aj nejaké prídavné funkcie.

Zvuková signalizácia

Funguje najmä v tom prípade, keď nepracujete so žehličkou pár minút. Zvukový signál takisto môže žehlička vydať aj pri dosiahnutí požadovanej teploty. Z hľadiska bezpečnosti je takáto funkcia dôležitá a praktická.

Samočistenie

Systém známy pod názvom Anti-calc zabráni vytváraniu vodného kameňa v žehličke. Netreba preto používať destilovanú vodu a postačí aj obyčajná z vodovodu.

Systém Anti-drip

Systém zabraňuje odkvapkávaniu skondenzovanej pary z naparovacích otvorov. Vyhnete sa tak vode na žehliacej doske alebo fľakom od vody na citlivých materiáloch.