Zaujímavosti

Na trh sa dostávajú prvé samonabíjacie elektromobily

46
0
Zdieľaj
Na trh sa dostávajú prvé samonabíjacie elektromobily
Na trh sa dostávajú prvé samonabíjacie elektromobily

Trh s ponukou elektrických vozidiel sa neustále rozširuje. Prakticky všetky známe značky automobilov už vyrábajú alebo sa chystajú vyrábať vozidlá s pohonom na elektrinu. Mierne ich k tomu tlačí aj nápad EU, ktorá chce o pár rokov úplne zakázať predaj automobilov so spaľovacím motorom. O pár týždňov by mali prví motoristi jazdiť na elektromobile, ktorý sa dobíja sám a cez sieť ho musíte dobiť len raz za mesiac.

Elektromobilita áno, ale za akú cenu?

Keď sa začne hovoriť o elektrických vozidlách, tak si každý najskôr predstaví účet za ich kúpu. Elektromobily sú pre našinca takmer nedostupné. Hlavne prémiové značky týchto vozidiel, vrátane príslušenstva – napríklad zimné a letné pneumatiky, si môžu dovoliť kúpiť len boháči. Nejde predsa o investíciu ako keď kupujete pneumatiky Kormoran. Pre priemerného Slováka by investícia do elektromobilu nemala zmysel ani v prípade, že by sa cena elektriny nezvyšovala. Napriek nižším výdavkom na palivo je návratnosť ceny elektromobilu pri jeho životnosti nulová. Nielen cena je to, čo veľa ľudí od kúpy elektromobilov odrádza. Nedostačujúca sieť nabíjacích staníc je pre motoristov, ktorí jazdia denne stovky kilometrov faktorom číslo jedna, prečo elektrické vozidlo nekupovať. EU má síce veľkolepé plány, ktoré by krajinám prikazovali umiestniť nabíjaciu stanicu na diaľniciach a cestách každých 60 km, ale zatiaľ ide len o plány. Momentálne to vyzerá tak, že elektromobil sa oplatí hlavne ľuďom, ktorí toho veľa nenajazdia a večer môžu nabíjať vozidlo doma v garáži. Na poplach bijú aj automobilky, ktoré vravia, že bez dotácií sa im neoplatí tieto vozidlá vyrábať, pretože po nich nie je až taký dopyt.

Riešenie sa volá samonabíjacie vozidlo

Tento rok budú prvý motoristi jazdiť na vozidlách s elektrickým pohonom, ktoré sa dokážu nabíjať počas jazdy. Výrobcom týchto vozidiel je holandská spoločnosť Lightyear. Lightyear nazval prvé automobily so samonabíjaním ako Model 0. Na prvý pohľad ide o pekné vozidlo, ktoré vyzerá futuristicky. Tento vzhľad je daný tým, že na streche automobilu sa nachádzajú solárne panely, čo znamená, že na strechu nebudete môcť pripevniť strešný box. Práve panely sa počas slnečného počasia postarajú o to, aby ste nemuseli vozidlo nabíjať zo siete. Panelmi je pokrytá strecha i kapota automobilu. V priemere by sa malo dať jazdiť s pomocou solárnych panelov až 10 tisíc kilometrov ročne zadarmo. Vozidlo Lightyear Model 0 má navyše nízku váhu, takže jeho spotreba je len 10 kWh na sto kilometrov. Automobil bol navrhnutý tak, aby pri jazde pomáhali aj iné poveternostné podmienky, a to vietor. Aerodynamický tvar spolu so slnečným žiarením sú faktory ovplyvňujúce periodicitu nabíjania. Samozrejme, že tieto prednosti sú vykúpené nedostatkami v podobe maximálnej rýchlosti 160 km a zrýchlením na 100 km za dlhých 10 sekúnd. Najväčším mínusom automobilu Lightyear je jeho cena – pohybuje sa okolo 250 tisíc eur.