Zdravie a Krása

Pravdy o očiach

1626
0
Zdieľaj

Zrakom získavame až 80 % informácií. Niet pochýb o tom, že u zdravých ľudí je to najdôležitejší zmysel. Ak človek stratí zrak, spôsobí to veľkú traumu. Naopak ľudia, ktorí zrak nemajú už od narodenia majú posilnené ostatné zmysly. Ale čo je pravda a čo tak celkom nie? Netreba veriť všetkému čo sa hovorí.

Deťom sa často hovorí aby jedli veľa mrkvy, aby dobre videli. Aj keď to má skvelý účinok na to aby jedli zeleninu, no čo sa týka očí je to trochu nadhodnotené. Mrkva má význam pre naše oči ale nie je jediná z potravina, ktorá nejakým spôsobom prispieva ku kvalite videnia.

Nepozeraj televízor zblízka, lebo to kazí oči. U detí to veľký problém nie je, pretože deti majú výbornú zaostrovaciu schopnosť. Takže to nemá vplyv na dioptriu ako takú. Stane sa to ale problémom ak je to pozeranie a zaostrovanie veľmi časté a týka sa to nielen televízora ale akejkoľvek obrazovky. Problémom v zmysle suchého oka. Je prirodzené, že pri pozeraní sa menej žmurká, čo spôsobuje vysušovanie oka. Tiež to veľmi oko unavuje, je začervenané alebo pociťujeme mierne rezanie. Podobne to funguje aj pri čítaní knihy či novín v prítmí. Oko je veľmi prispôsobivé čo sa týka osvetlenia, jeho intenzity, farieb, rýchlosti obrazov. Takže znova, je to väčšie namáhanie očí, ale neprispieva to k tomu aby sa nám zväčšila dioptria.

Dioptriu máme geneticky danú, vyvíja sa počas života, zmeniť sa môže vplyvom prekonanej choroby, operácie oka, či úrazom. Neodporúča sa pozeranie sa do priameho svetla či už je to slnko alebo niečo iné, pretože toto zrak poškodí. V tomto prípade sú následky trvalé.

Hovorí sa, že ak rodičia nosia okuliare, tak aj deti ich budú mať. Čo sa týka refrakčných chýb, tam genetika zohráva veľkú úlohu. Takže ak nosia obaja rodičia okuliare, je veľká pravdepodobnosť, že deti budú mať dioptrie tiež. To ako sa o zrak detí budete starať a to aké silné dioptrie budú mať, závisí jednak od genetiky ale aj od pravidelnosti prehliadok a poctivosti v očnej ambulancií. Ak si všimnete, že dieťa škúli alebo nedokáže zaostriť, je to dôvod okamžite navštíviť očného lekára. Vhodné a včasné dioptrie, môžu zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu zraku.

Mýtov o očiach je mnoho. Napríklad to že očná gymnastika môže odstrániť dioptriu. Očnou gymnastikou si vieme pomôcť pri únave pri práci, pri dlhom porezaní do obrazovky, precvičiť si zaostrovanie ale rozhodne tým dioptriu neovplyvníme. Rovnako nie je pravdou ani to, že vám šošovka zapadne za oko. Čo sa týka kontaktných šošoviek, nie je dobré ich nosiť neustále. Pokiaľ sa používajú správne, zabezpečia komfort. Takže napríklad, ak do práce nosíte šošovky tak po prídete domou si nasaďte okuliare (popr. cez víkend).