Dobrá rada

Najdôležitejšia je imunita

1547
0
Zdieľaj

Denne je náš organizmus vystavený nespočetnému množstvu podnetov v podobe vírusov, baktérií, či iných mikroorganizmov. Ak by si telo v priebehu svojho vývinu nevybudovalo vlastnú imunitu, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme sa nedožili ani niekoľkých rokov. Rodíme sa teda s vrodenou imunitou, ku ktorej vo veľkej miere prispieva materské mlieko. Postupne si však vytvárame vlastné protilátky. A to najmä prekonaním rôznych infekčných ochorení a socializáciou. Dôležitým faktorom je aj zdravá výživa, spánok a pohybová aktivita. Naopak, najväčšími nepriateľmi imunity sú nadmerné používanie chemických látok, znečistené životné prostredie, chronický stres, málo spánku, fajčenie, alkohol, kofeín, pesticídy, či absolútny nedostatok pohybu. Dôsledkom toho je aj obezita, nesprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo, malá otužilosť, vyčerpanosť  a znížená odolnosť voči chorobám.

Čo zabezpečuje našu imunitu?

Špecifickú imunitnú obranu zabezpečujú lymfocyty. Sú to najmenšie biele krvinky. Drvivá väčšina z nich sa v normálnych podmienkach nachádza v lymfatických orgánoch (uzliny, slezina a lymfatické cesty). Odtiaľ sa len malá časť z nich uvoľňuje do krvi. . zvyšok „čaká“ v zálohe na eventuálne nasadenie v prípade vyhlásenia „poplachu“. Dožívajú sa pritom 10 dní až niekoľko rokov. Úžasné na lymfocytoch je to, že v prípade nákazy si dokážu zapamätať postup a spôsob, akým nad ňou zvíťazili. V prípade teda, že sa s rovnakým ochorením stretne aj v budúcnosti, vie, po čom ma siahnuť a ako sa brániť.

Zdravé črevá

Dnes je už jednoznačne dokázané, že kvalitu našich čriev priamo ovplyvňuje zloženie stravy, ktorú konzumujeme. Zdravý zažívací trakt predstavuje zásadnú podmienku pre optimálnu imunitu. Z fyzikálnych bariér medzi vnútornými orgánmi a vonkajším svetom je tráviaci trakt vôbec najväčší. Má asi 150 – krát väčší povrch než pokožka. Prichádza tak do styku s najväčším množstvom mikroorganizmov a obsahuje až 60 % zo všetkých imunitných buniek v organizme. Takže to, čo a ako konzumujeme, je pre našu imunitu zásadné. Je teda správne tvrdiť, že detoxikácia a prečistenie organizmu od toxínov môže zvýšiť funkciu a imunitu organizmu.

Pomôže vitamín C?

Štúdie, ktoré testovali jeho účinky pri prechladnutí, nepreukázali, že by ich zvýšený príjem ovplyvnil dĺžku alebo priebeh ochorenia. To však nevylučuje, že nie je pre naše telo potrebný. Je potrebné ho teda radšej dopĺňať prirodzeným spôsobom, teda v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. V prípade, že si „céčko“ v tabletkovej forme zakúpime, uprednostnite ho v kombinácii so zinkom. Zinok veľmi blahodarne pôsobí na našu imunitu a navyše, v našej oblasti ho máme mierny deficit. Rovnako je na tom aj vitamín D. Ktorý okrem toho, že je nevyhnutný pre naše kosti, je potrebný aj na budovanie imunity.

Okrem vitamínom sa odporúča konzumovať zázvor, hlivu ustricovú, echinaceu, či rakytník. Bez ohľadu na to, aké množstvo však naše telo prijme, prvoradý je náš životný štýl. Nezabúdajte teda najmä v tomto období znížiť stres a napätie, mať dostatok spánku a pohybu na čerstvom vzduchu.