Dobrá rada

Najzdravšie a telu najprospešnejšie kuchyne na svete

1548
0
Zdieľaj

Každá kuchyňa na svete má svoje čaro a môže sa pochváliť svojim vlastným jedlom, ktorý má okrem národnej aj kopu užitočných charakteristík. Odporúčame vám, aby ste si tieto kuchyne všimli.

Ľudia sa najlepšie stravujú v Japonsku a Singapure.

Práve v týchto krajinách je podľa odborníkov najzdravšie jedlo. V Japonsku a Singapure je takmer nemožné stretnúť sa s tučnými ľuďmi, pretože percento obezity v týchto krajinách je o niečo viac ako 1%! A priemerná dĺžka života je viac ako 85 rokov. Zdravie obyvateľov týchto krajín závisí od potravinovej kultúry, ktorú majú.

Najskôr stojí za zmienku, že v Japonsku aj v Singapure sú ľudia zvyknutí jesť striedmo. A taktiež v kuchyniach týchto krajín prevládajú morské plody a zelenina. A hlavným „jedlom“ Japoncov a Singapurčanov je ryža. Takéto jedlo je bohaté na stopové prvky, vitamíny a omega-3, -6, -9-nenasýtené kyseliny, ktoré majú priaznivý vplyv na kardiovaskulárnu činnosť.

Obyvatelia týchto východných krajín pijú zelený čaj – zásobáreň antioxidantov a množstva užitočných zložiek, ktoré zlepšujú metabolizmus a posilňujú cievy. Sladkosti a mäso sa, ale v Japonsku a Singapure konzumujú zriedka.

Lahôdky čínskej kuchyne

Nebeskú kuchyňu možno právom považovať za jednu z najužitočnejších zdraviu. Čínska kuchyňa je známa pre svoje množstvo ovocia a zeleniny. Číňania získavajú cenné bielkoviny konzumáciou strukovín. Jedia tiež veľa celozrnných výrobkov, ktoré obohacujú ich organizmus komplexnými sacharidmi, vitamínmi a stopovými prvkami.

Majú veľmi radi tekuté jedlá, ktoré im pomáhajú udržiavať rovnováhu vody v tele. Okrem toho v čínskej kuchyni len ťažko nájdete jednoduché cukry, ktoré sa neskôr ukladajú vo forme tukových usadenín a sú pôvodcom množstva chorôb.

Rovnako ako Japonci, aj Číňania konzumujú veľa ryže, ktorá je zdrojom vitamínov skupiny B a stopových prvkov.

Nepochybným plusom čínskej kuchyne je tepelná úprava. A aby sme boli presní – minimálne tepelné ošetrenie. Číňania venujú vyprážaniu minimum času. Aké sú výhody rýchleho vyprážania? Po prvé, jedlo si zachováva užitočné zložky a po druhé, vriaci olej nemá čas vstrebávať sa do jedla. Trans tuky a škodlivé zložky vriaceho oleja teda nevstupujú do tela.

Najlepšia kuchyňa v Európe

Postupne sa presúvame z ázijského kontinentu do Európy. Skutočne najzdravšia kuchyňa v Európe je francúzska. Aj napriek prítomnosti croissantov, buchiet a najrôznejších sladkostí má táto kuchyňa množstvo všelijakých užitočných vlastností.

Francúzski kuchári aktívne používajú na prípravu svojich jedál maximálnu rozmanitosť zeleniny a ovocia. Francúzi navyše veľmi obľubujú morské plody. Ustrice, krevety, morské raky, treska, halibut a mnoho ďalších morských plodov sú neoddeliteľnou súčasťou francúzskej kuchyne.

Francúzi jedia v malých dávkach. Taktiež zo všetkých známych spôsobov tepelnej úpravy uprednostňujú pečenie bez oleja. Takéto jedlo neobsahuje nasýtené tuky a je relatívne nízkokalorické.

Mnoho odborníkov na výživu sa domnieva, že suché víno je nepochybnou výhodou francúzskych gastronomických tradícií. Každý vie, že mierna konzumácia suchých vín má priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém, znižuje hladinu cholesterolu a odstraňuje rádionuklidy.

Stredomorská kuchyňa

Je zriedkavé nájsť takúto rozmanitosť jedál. Taliani, Španieli a Gréci vedia, ako zmeniť jedlo na skutočné potešenie. Okrem toho, že kuchyňa týchto krajín je neobvykle chutná, je aj zdravá.

Slávna talianska herečka Sophia Loren raz povedala, že za svoju bezchybnú postavu vďačí špagetám! V Taliansku sa cestoviny vyrábajú z tvrdej pšenice, čo je nízkokalorický výrobok, ktorý neprispieva k obezite.

Okrem toho sa olivový olej hojne používa v stredomorských krajinách. Práve konzumácia veľkého množstva olivového oleja môže vysvetliť takzvaný paradox krajín Stredomoria. Napriek množstvu mäsa a iných zdrojov tukov si obyvatelia týchto krajín prakticky neuvedomujú takého strašného nepriateľa, akým je cholesterol. Faktom je, že olivový olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a tým posilňuje krvné cievy.

A obyvatelia Stredomoria vo svojej strave inteligentne používajú všetky druhy korenia a bylín, ktoré sa dajú použiť aj na liečivé účely.

Trochu o našich preferenciách

Naša kuchyňa bohužiaľ nie je súčasťou vyššie uvedenej spoločnosti. V našej kuchyni je veľa tučných a vyprážaných jedál. Naši ľudia sú zvyknutí na veľké porcie a tiež jeme veľa múky. Preto skúsme aspoň občas siahnuť aj po iných typoch kulinárskych zážitkov.