Dobrá rada

Náročné, ale užitočné veci, ktoré by ste mali vyskúšať aspoň raz v živote

455
0
Zdieľaj
Náročné, ale užitočné veci, ktoré by ste mali vyskúšať aspoň raz v živote
Náročné, ale užitočné veci, ktoré by ste mali vyskúšať aspoň raz v živote

Bez ohľadu na to, aký zlý alebo dobrý je váš život práve teraz, vždy boli a budú veci, pre ktoré strácate. Robíte niečo, na čom vám nezáleží a prináša to len negatíva. Pritom ignorujete tie detaily, ktoré sú naozaj dôležité.

Aby ste pochopili, že polovica vašich problémov je výmysel, musíte aspoň raz v živote vyskúšať pár vecí. Nebude to jednoduché, ale verte, že výsledok bude stáť za akúkoľvek vašu fyzickú a emocionálnu námahu.

Sústreďte sa na svoje problémy, nie na problémy iných

Nedovoľte, aby vás niekto vtiahol do svojich problémov. Nepotrebujete zbytočnú drámu, je lepšie venovať svoj čas a energiu budovaniu vlastného života. Pamätajte, že v prvom rade musíte pomôcť sebe, potom tým, ktorí sú vám drahí, a až potom, ak na to máte možnosti, všetkým ostatným. Toto poradie sa nemôže zmeniť, pretože ak máte svoje problémy, je nepravdepodobné, že budete môcť vyriešiť problémy iných ľudí.

Prestaňte napodobňovať niekoho iného

Si to najcennejšie, čo máš. Na svete neexistuje žiadna druhá osoba ako s rovnakým súborom osobných vlastností, zručností, záujmov a vedomostí. A toto treba využiť. Prestaňte sa snažiť byť ako niekto iný, buďte tým, kým naozaj ste. A nezáleží na tom, čo hovoria ľudia okolo vás: najčastejšie tí, ktorí závidia odvahu niekomu inému, vyjadrujú nespokojnosť. Keď sa plne prijmete, život bude oveľa jednoduchší, prinajmenšom preto, že sa zbavíte svojho vnútorného konfliktu. Ale samotný proces odhaľovania svojej osobnosti a zbavenia sa vplyvu cudzieho názoru bude náročný.

Vzdajte sa cieľov iných ľudí

Možno vás rodičia chcú vidieť ako úspešného lekára, alebo vaša priateľka chce, aby ste sa presťahovali do hlavného mesta – akékoľvek túžby okolia o vás môžete odmietnuť, ak ich absolútne nezdieľate. Tajomstvo úspechu je v prvom rade robiť to, čo vás inšpiruje. Ak sa pokúsite naplniť očakávania alebo nádeje iných ľudí, určite budete sklamaní zo seba a svojho vlastného života.

Nájdite skutočné dôvody svojej neochoty urobiť čokoľvek

Často si vymýšľate smiešne výhovorky namiesto toho, aby ste si úprimne priznali, že niečo robiť nechcete. Skúste to inak: hľadajte skutočné dôvody svojej lenivosti. Často sú zakorenené vo vašich obavách – strach z toho, že urobíte chybu, stretnete sa s nesúhlasom rodiny a priateľov, vypočujete si kritiku, zlyhanie atď. Keď pochopíte, čo vám presne bráni, môžete problém vyriešiť a začať konať.

Zbavte sa všetkého, čo prináša negatívne emócie

Prestaňte znášať to, čo vo vás vyvoláva negatívne pocity. Váš psychický stav sa priamo odráža vo vašom postoji k životu, komunikácii s ostatnými, efektívnosti a podobne. Ak je vo vašom živote niečo alebo niekto, kto vám prináša najmä podráždenie, hnev a iné pocity, ktoré znižujú kvalitu vášho života, neseďte nečinne. Minimalizujte kontakt s neustále kritickými a negatívnymi ľuďmi, snažte sa riešiť vzniknuté problémy, nediskutujte o témach, ktoré považujete za osobné alebo nepríjemné, prestaňte robiť to, čo sa vám nepáči. Áno, bude to ťažké, pretože toto všetko sa u vás už dávno stalo zvykom. Keď však nájdete silu to zmeniť, budete sa konečne cítiť slobodní a šťastní.

Zabodovať v tom, čo sa zmeniť nedá

Nie všetky veci, ktoré sa dejú vo vašom živote, máte pod kontrolou. Niektoré situácie sa jednoducho stanú, či sa vám to páči alebo nie. A niekedy je namiesto plávania proti prúdu a plytvania energiou na nezmyselný boj s okolnosťami oveľa rozumnejšie vzdať sa toho, čo sa zmeniť nedá. Ak nemôžete nič zmeniť, zmeňte seba. Skúste situáciu vnímať aj inak, zhodnoťte všetky pre a proti, rozoberte, čo ďalej. Vo väčšine prípadov veci nebudú také strašidelné, ako ste si mysleli.