Dobrá rada

Ochrana tovaru balenie a trasport k zákazníkovi

647
0
Zdieľaj
Ochrana tovaru- balenie a trasport k zákazníkovi
Ochrana tovaru- balenie a trasport k zákazníkovi

Každý podnikateľ, živnostník alebo prevádzkovateľ internetového obchodu musí mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí kvalitu svojho tovaru, dobré vzťahy s dodávateľmi a prepravnými spoločnosťami a tiež je to kvalitné zabalenie tovaru, ktorý si zákazník objednal.

V terajšom svete , kde vládne nakupovanie cez internet a v on-line obchodoch je dôležité pamätať na správnom balení , nielen ekologickom, ale aj funkčnom a tiež spoľahlivom , že nedôjde k poškodeniu doručovaného tovaru. Obzvlášť si musí obchod dať pozor na balenie výrobku najmä ak si niekto priplatil za skoršie doručenie a darčekové balenie. Objednať treba v predstihu a to najmä pred sviatkami, kedy všetci zháňajú darčeky na Vianoce, prípadne narodeniny v istý dátum- teda v deň narodenín, aby bolo doručené prekvapenie. Sklamanie aj u dospelých vyvolá rozbitý poškodený balík, preliačená krabica , neskoré doručenie a nevhodné správanie kuriéra.

Aj pri známych on-line obchodoch sa občas vyskytnú chyby pri balení tovaru …

1. chyba – nedostatočne zabalený výrobok

Myslíme si , že tovar je takmer nerozbitný a podceníme jeho zabalenie , neuvedomíme si riziko poškodenia pri preprave a následne dôjde ku kolízii a výrobok sa poškodí. Zákazník zostane prekvapený z poškodenia obalu , tovar nepreberie, lebo sa domnieva , že ak je preliačená krabica natrhnutý roh, trčiace kúsky výrobku z obalu , že celý výrobok je poškodený- zákazník stráca voči firme (on-line obchodu ) dôveru , kazí si renomé aj samotný obchod, musí vrátiť peniaze alebo doručiť na vlastné náklady tovar nový a funkčný. Zbytočná práca navyše. S obalovým materiálom treba nakladať síce rozumne a ekologicky , ale nie za cenu pár ušetrených eur na obale a zničíme si reputáciu doručovaním poškodeného tovaru, a následne opakovať proces znova ,ale už neplatí zákazník ,ale my sme kvôli tomu prerobili a ešte aj poškodili firme /obchodu meno.

2. chyba – nadmerne veľké balenie

Ak je tovar malej veľkosti a použijeme na balenie priveľkú krabicu , že sa v nej výrobok stráca vo vyplňujúcom materiály , alebo ten materiál tam chýba , tak rovnako hrozí poškodenie výrobku , ktorý nie je zaistený a presúva a doslovne sa otĺka o všetky hrany a strany- dokonca pri rýchlom pohybe prepravného auta , či jeho brzdení hrozí prederavenie krabice a vypadnutiu výrobku von , alebo nárazmi poškodí okolité zásielky , ktoré mohli byť aj dobre zabalené , len našou nezodpovednosťou sa mohli poškodiť zásielky iného obchodu alebo aj nášho a tiež prerobíme, nakoľko škodu na výrobkoch a aj dobré meno  druhej firmy , ktorým sme poškodili zásielky zaplatiť straty , znova nezarobíme. Rovnako sa nesprávame ekologicky, minieme priveľa obalového materiálu , kt. sme mohli využiť na druhé výrobky. Aj v tomto prípade môže byť zákazník nahnevaný a vrhá to nepriaznivé svetlo, nakoľko sa cez kvantum obalového materiálu nedostane k výrobku.

Balenie produktu totiž o vás dáva prvý dojem a ten už ničím nemôžete nahradiť. Pravdepodobne si už neobjedná. Urobí to negatívnu reklamu , firma sa nespráva ekologicky a za priveľkú krabicu naplnenú doslovne vzduchom , maličkým výrobkom a vyplňujúcim obalovým materiálom si pýta skoro 1,5x násobné poštovné , balné a doručenie.

3. chyba – zlé umiestnenie balíčka v prepravnom aute

Keď sa nakladajú balíky do auta , robí sa tkz. stohovanie teda skladajú sa balíky na seba cik -cak teda , aby sa auta naložilo , čo najviac. Prepravné spoločnosti často nedbajú a napriek označeniu – krehké alebo sklo ,hádžu z balíkmi , môžu padnúť na hranu aj s metrovej výšky alebo sa napríklad  váza umiestnená v balíku dá na spodok auta a zahádže sa stohom krabíc, ktoré vyvíjajú neúmerný tlak aj váhu na daný balíček a tiež hrozí poškodenie , lebo niekedy sú naukladané krabice až do výšky 2 metrov a veľkým množstvom tlaku a váhy balíkov na tomto jedno a následne sa  prehadzujú  hore  dole , keď sa hľadá ten konkrétny už na adrese zákazníka.

Počas prepravy dochádza aj k vibrácii a môže to uvoľniť jednotlivé balíky a tie zmenia miesto –popadajú a tiež hrozí poškodenie tovaru, poškriabanie , praskliny a pod.

Rady a návody ako zabaliť tovar správne, ekologicky aj esteticky

Firma nepríde o zákazníkov , ak sa bude držať niekoľkých rád a odporúčaní na balenie tovaru :

  1. Nakúpiť krabice rozličných rozmerov, a pri balení vybrať takú , ktorá rozmerovo zodpovedá , alebo je len o máličko väčšia ako balený tovar – dosiahne sa tým menej výplňového materiálu,  nižšia cena balného a zabráni sa posunu tovaru vo vnútri krabice.
  2. Viditeľne označenie balíka – krehké/pozor sklo, keramika
  3. Viditeľný štítok s menom a adresou firmy a zákazníka v nepremokavej fólii (vysoká čitateľnosť aj počas nepriaznivého počasia)
  4. Urobiť testy na pád a poškodenie vonkajšieho obalu, keď padne s rozličných výšok 40-150 cm (skúšanie z atrapou tovaru)
  5. Ak je možnosť vybrať obal výškovo nastaviteľný alebo si objednať ekologické krabice na mieru
  6. Užitočný a okrasný obal
  7. Pôžitok z rozbaľovania- urobíte prvý dojem a odlíšite sa konkurencie

Kvalitný obal sa skladá s 3 súčastí – ani jednu nepodceniť !!!

  1. Vonkajší obal –pevná krabica alebo obálka
  2. Výplň alebo fixácia vo vnútri
  3. Lepiaci/ovinovací a viazací materiál na uzatvorenie

Dobrou vizitkou e-shopu je najmä zážitok z otvárania samotného obalu, zabalenie do okrasnej fólie dodá tovaru aj keď nie je dekoračný náznak elegancie a luxusu. Potrebné je dbať aj na to , aby sa dal tovar ľahko z krabice vybrať bez zápasenia z kilometrovou bublinkovou fóliou alebo neotvoriteľnou krabicou pre metre priehľadnej pásky. Byť detailistom sa naozaj vyplatí , nielen, že si zákazníci zapamätajú váš obchod,  ale budú ho aj propagovať nálepky s logom, certifikát kvality, milý odkaz /list pre budúceho zákazníka alebo aj samotné poďakovanie za nákup- kupón na zľavu, doplnkový tovar pre lepšie využitie vášho tovaru, predĺžená záruka , výrobok navyše podľa vlastného výberu/prekvapenie. Tieto im podobné marketingové ťahy sú síce staré , ale stále osvedčeným spôsobom prilákajú zákazníkov prezrieť si váš web, a čím viac pozitívnych  reakcii  na ňom nájdu  napr. tovar alebo aj jeho balenie, rýchlosť doručenia, tým bude váš obchod prekvitať…

 

Bc. Ľubica Bombalová