Životný štýl

Vianočné menu v Európe. Na čom si pochutnávajú v iných krajinách?

3988
0
Zdieľaj

K Vianociam sa viaže množstvo tradícií a zvykov, medzi ktoré patria aj tradičné vianočné pokrmy. Štedrý deň sa v našich končinách nesie v znamení príprav na štedrovečernú večeru. Na sviatočnom stole nesmie chýbať kapustnica či šošovicová polievka, ryba, zemiakový šalát či opekance s makom. Tak ako u nás, tak aj vo svete majú svoje gastronomické zvyklosti. Prečítajte si, na čom si na Vianoce pochutia v niektorých európskych krajinách.

Poľsko

U našich severných susedov sú typickými vianočnými pokrmami boršč z červenej repy, kapustnica s hubami alebo rybacia polievka. Ako hlavný chod podávajú sleďa v omáčke z kyslej smotany či zapekané ryby s vajcom a zemiakmi. Podávať sa môže aj  pečený moriak. Po večeri si pochutnávajú na dezerte vo forme makovo – medových sušienok či na sladkej pečenej babe so škoricou.

Maďarsko

Čo by to boli Maďari bez typickej rybacej polievky halászlé, ktorá musí byť poriadne pikantná. Podľa starých tradícií podávajú na večeru hydinu, ale hlavným chodom môže byť, podobne ako u nás, aj vyprážaná ryba so zemiakovým šalátom. Častým zvykom je pečenie tradičného svätoštefanského koláča na prvú adventnú nedeľu, ktorý by mal vydržať až do Troch kráľov. Súčasťou večere je aj škoricovo – čokoládová vianočka.

Francúzsko

Francúzi oslavujú Vianoce 25. decembra a štedrovečerné menu sa líši v závislosti od oblastí. Na západe krajiny je typickým pokrmom hus, inde je to moriak a v Paríži si zvyknú pochutnávať na ustriciach s paštétou z husacej alebo kačacej pečienky. Ako predjedlo sa na sviatočnom stole objavujú biele klobásy alebo slimáky. Typická je aj rybacia polievka. Nechýbajú ani mušle, kaviár či žabie stehienka a na záver sa podáva niekoľko druhov syra. Ako dezert si Francúzi doprajú čokoládové trufle, koláč so smotanou či čokoládovú salámu.

Nemecko

Nemci obľubujú varenú šunku, rybu so šalátom či zemiakovú kašu s párkom. Štedrovečerné pokrmy sa líšia podľa oblastí. Často sa podáva aj pečená hus, kačka či morka s gaštanovou a ovocnou plnkou. Tradične sa tu podávajú aj sladké kompóty. V severnejších oblastiach si pochutnávajú na pečenej klobáske. Z dezertov nechýba jablkový závin, ovocný šalát s likérom či cukrovinky z marcipánu. Tradíciou je aj vianočná  štóla s orieškami a kandizovaným ovocím, ktorú posypú práškovým cukrom.

Dánsko

Podľa starej tradície by v Dánsku mala mať štedrovečerná večera 12 chodov, presne toľko, koľko má rok mesiacov. Ponuka pokrmov je veľmi bohatá a pestrá. V Dánsku sú sviatočné stoly preplnené samými dobrotami. Podáva sa husacia, kačacia či bravčová pečienka s červenou kapustou. Ďalej teplá šunka, treska s reďkvičkou či ryža poliata studeným mliekom. Podáva sa aj bravčové mäso so sušenými jablkami a slivkami. Nechýba ani pivný a pšeničný chlieb. Ako dezert si Dáni doprajú sladký ryžový nákyp s mandľou. Komu sa ju podarí nájsť, ten dostane špeciálny darček.