Dobrá rada

Nechce sa vám dieťa v škole učiť? Použite týchto účinných 10 metód!

980
0
Zdieľaj

S týmto problémom sa stretáva snáď každý, kto má doma školákov. Dieťa sa nechce učiť a dôvodov je celá rada. Vy ste však v prvom rade opatrovníkmi a zákonnými zástupcami, preto by ste vyučovacie metódy mali nechať na učiteľov. Na druhej strane, učitelia nemajú v škole toľko času, aby sa každému žiakovi venovali individuálne. Vy však musíte pre vaše ratolesti pripraviť dobrú pôdu už doma, aby tak boli viac motivované v školských laviciach.

Prečo klesá motivácia učiť sa

Väčšina prváčikov začína v prvej triede s vysokou motiváciou. Hrdo rozprávajú o svojich nových poznatkoch, ibaže táto horlivosť sa postupne vytráca. Pre budúcnosť žiaka v škole tak nastáva problém, pretože s motiváciou prichádzajú aj dobré výsledky. Niekedy okolo puberty už žiakov nadšenie opúšťa a podľa štúdií je tomu tak u 13 ročných deťoch menej ako 6%.

Prichádza jadro problému: školský systém, ktorý má deti motivovať, no v skutočnosti viac-menej nechcene robí pravý opak.  Dobré známky a potreba vysokej úrovne vzdelania vytvárajú tlak na úspech medzi deťmi, rodičmi a učiteľmi. Výsledok je taký, že prirodzená a vrodená túžba po vedomostiach dieťaťa často zanecháva iba bolesť pri učení a frustráciu, ktorú študenti následne zažívajú. Rodičia potom cítia povinnosť motivovať svoje deti, aby sa učili, ale často sa im to nedarí alebo jednoducho nemajú čas.

10 tipov pre rodičov, ako motivovať svoje deti:

  1. Vytvorte dobré vzdelávacie prostredie

Ak sú deti ale i dospelí uvoľnení a aj v celkovej pohode, sú motivovaní učiť sa nové veci a s nadšením riešiť problémy či výzvy. Začnite deň tak, že si spoločne pripravíte zdravé a chutné raňajky. To vás udrží všetkých fit počas celého dňa. Dobré stravovanie v škole, veľa pohybu, uprataný pracovný stôl, dostatok spánku a pokojné vzdelávacie prostredie vám pomôžu sústrediť sa.

  1. Definujte ciel

Správnym krokom k motivácii je určiť si ciele. Pokiaľ dieťa bude s nadšením snívať, ľahšie sa mu tak bude aj učiť a bude motivované. Presne toto isté pravidlo platí aj u dospelých, aplikujte ho aj na svoje dieťa. Ak chce byť lekárom či automechanikom, pripomínajte mu jeho sen pravidelne.

  1. Snažte sa, aby doma nebola hlavná téma škola

Predovšetkým by mal byť domov bezpečným prístavom, kde si deti môžu odpočinúť a zotaviť sa zo školského dňa. Ak sa vaše dieťa cíti stresované, potrebuje rozptýlenie a pekné zážitky. Je nad slnko jasné, že chcete zdieľať s vaším dieťaťom, ako prežilo dnešný deň. Ak v ňom téma škola nevyvoláva príjemné pocity, snažte sa rozprávanie presmerovať na iné momenty v škole ako napríklad cez prestávku, šport alebo predmety, v ktorých je dobrý a bavia ho, spýtať sa na priateľov, atď. Ak deti hovoria o pozitívnych momentoch, automaticky pre nich škola nie je ako tým ,,najväčším trestom.“

  1. Robte deťom prestávky

Nádych-výdych, napi sa a ideš! Každý si potrebuje medzičasom vydýchnuť a byť tak pripravený na ďalšie poznatky. Učte tak aj deti, pár minútové prestávky nie sú len tak pre nič za nič a medzi učením musí byť aj dostatok priestoru pre hry a oddych.

  1. Podporujte ho v sebaurčení

Má vaše dieťa obľúbené miesto na štúdium alebo je večer koncentrovanejšie ako ihneď po škole? Skvelé! Nechajte vaše dieťa samé rozhodnúť, ako, kde a kedy sa cíti najlepšie. Podporujete v ňom tak aj sebadôveru a možnosť rozhodnúť sa, akým spôsobom si má dosiahnuť svoj ciel.

  1. Poskytnite mu návrhy na vzdelávanie

Rodičia by sa nemali stať náhradnými učiteľmi, pretože to môže váš vzťah len zaťažiť. Napriek tomu môžete uviesť veľa návrhov. Nemali by ste nadmerne používať slovo „učenie“. Skôr hovoriť o zisťovaní, objavovaní alebo experimentovaní. Tip: Vykonajte výmenu rolí a nechajte svoje dieťa povedať, čo sa práve naučilo. To taktiež zvyšuje sebavedomie . Okrem toho ďalšie kreatívne metódy učenia pomáhajú zvyšovať motiváciu učiť sa.

  1. Začlenenie školského obsahu do každodenného života 

Počítajte pri pečení, vysvetľujte historické udalosti pomocou aktuálnych správ, precvičte si anglickú slovnú zásobu vo forme vzrušujúceho príbehu… Udržiavate tak detský mozog aktívny kdekoľvek a kedykoľvek. Výlety do prírody alebo do múzeí sú skvelou voľbou, kde zabijete dve muchy jednou ranou. Ak je to možné, naplánujte si výlety s celou rodinou.

  1. Ty to dokážeš!

Vyzdvihnite silné stránky vášho dieťaťa a dajte mu pocit úspechu, ktorý mu môže v škole chýbať. Veľmi to posilňuje sebavedomie. Zároveň mu preukážete uznanie bez ohľadu na výkon školy. Aj keď je to ťažké – nikdy neodmeňujte deti sladkosťami, pozeraním televízie či hraním videohier. Tento efekt je len krátkodobý a rozhodne by ste ho nemali aplikovať v otázke motivácie učiť sa.

  1. Chváľte ho

Chváliť len za úspešnú prácu v triede je, žiaľ, kontraproduktívne. Ak však pochválite svoje dieťa za veci, ktoré ho môžu priamo ovplyvniť, napr. za veľkú angažovanosť (bez ohľadu na výsledok). Deti si všimnú, že majú úspech vo vlastných rukách. Naučia sa nevzdávať sa a ľahšie pochopia, že chyby a výzvy sú súčasťou vzdelávacieho procesu.

  1. Nastoľte vzdelávací plán

Vytvorte si ,,vzdelávací kalendár“ a každý úspech a neúspech dieťaťa zaznamenajte. S ním je spojený aj proces odmeňovania. Presne to je skvelý spôsob, ako priviesť dieťa k motivácii. Uznajte, kto nechce byť odmenený?