Životný štýl

Nedajte šancu baktériám a vírusom. Zásady dezinfikovania domácnosti

579
0
Zdieľaj

O dezinfekcii rúk toho bolo v poslednom čase povedané takmer všetko. Na eliminovanie baktérií a vírusov je potrebná okrem dezinfekcie rúk aj dezinfekcia povrchov v domácnosti. Napriek tomu veľa ľudí dezinfikuje domácnosť nesprávnym spôsobom alebo dokonca vôbec. Nezabúdajte na tento dôležitý krok ako prevenciu proti ochoreniam a osvojte si pravidlá správnej dezinfekcie povrchov.

Typy dezinfekcií do domácnosti

Na dezinfikovanie domácnosti existuje veľké množstvo prostriedkov. Klasické čistiace prostriedky na bežné umývanie však nemusia stačiť. Pri kupovaní dezinfekčných čistiacich prípravkov sa dobre oboznámte s ich účinkami a spôsobom použitia. Obzvlášť si dávajte pozor, ak žijete v domácnosti s malými deťmi alebo zvieratami. Príliš silné prostriedky môžu mať toxické účinky. Podľa účinku sa môžete stretnúť s dezinfekciou, ktorá slúži na likvidáciu baktérií, húb, vírusov alebo plesní. Výber prostriedku záleží na vašich preferenciách a očakávaniach. Medzi najúčinnejšie prípravky patria tie, ktoré majú vysoký podiel alkoholu. Dezinfekčné čistiace prostriedky sa vyrábajú v rôznych konzistenciách. Najlepšou voľbou sú roztoky, ktoré môžete riediť a týmto spôsobom si sami určovať intenzitu účinku. Na čistenie povrchov sa často využívajú spreje. Aplikácia spreju je jednoduchšia ako pri roztoku. Na dezinfekciu toaliet máte k dispozícii tablety alebo prášky. Pri manipulácii s chemickými prípravkami používajte rukavice a snažte sa zabrániť ich vdýchnutiu pomocou rúška alebo respirátora. Všetky dezinfekčné prostriedky uskladňujte v originálnych obaloch mimo dosahu detí.

Zásady správnej dezinfekcie domácnosti

Pred použitím dezinfekcie sa vždy riaďte pokynmi na použitie, ktoré udáva výrobca na etikete prostriedku. Odmerané množstvo chemikálie vlejte do vody a nie opačne. Niektoré prípravky je možné riediť len studenou vodou. Dezinfekcia by nemala zostať dlho otvorená a pripravený roztok by ste mali použiť ihneď. Podľa návodu povrchy v domácnosti umyte, poprípade nechajte prostriedok pôsobiť doporučenú dobu. Na bezpečnosť si dávajte pozor hlavne v kuchyni pri povrchoch, ktoré sú v styku s potravinami. Takéto povrchy po dezinfekcii dôkladne opláchnite vodou. Nikdy nemiešajte dva rôzne dezinfekčné prípravky dokopy. Mohlo by prísť k nebezpečným chemickým reakciám. Pri čistení nezabúdajte na kľučky alebo vypínače. Dotykové plochy odporúčame čistiť chlórovými prípravkami. Nezabúdajte ani na textilné povrchy, ktoré je potrebné prať aspoň pri 60 °C.  Možná je taktiež ich dezinfekcia parou alebo 3% peroxidom vodíka. Všetky prípravky na dezinfekciu domácnosti i rúk nájdete na stránkach online drogérie bugy.sk. Kliknite na bugy.sk a využite rôzne zľavy a akcie na kvalitný drogistický tovar.