Zaujímavosti

Koníčky v dávnych dobách

925
0
Zdieľaj

Pravek

Aj naši pravekí predkovia sa vedeli zabaviť, keď práve nelovili mamuty. Už pred 43 000 rokmi, krátko potom, čo sa usadili v Európe, ranní ľudia zabíjali svoj voľný čas hraním hudby na flautách vyrobených z vtáčej kosti a mamutej slonoviny. Nástroje sa našli v jaskyni v južnom Nemecku v roku 2012 a predpokladá sa, že boli použité pri náboženských rituáloch alebo jednoducho len pre zábavu.

Umelecké diela, ako sú maľby v jaskyniach, sošky a vázy, demonštrujú tiež tvorivosť . Aj keď sú umelecké diela spred viac ako 35 000 rokov zriedkavé, existujú dôkazy o jaskynných maľbách a soškách z neskorších období.

Staroveké Grécko

Starí Gréci boli známi hlavne pre športové hry. Olympiáda v Grécku trvala 5 dní. Prvý a posledný deň bol vyhradený na otváracie a záverečné ceremoniály, zatiaľ čo ostatné tri dni boli vyhradené na skutočné hranie hier. Počas olympiády bolo zvyčajne k dispozícii asi 15 – 18 hier, ktorých sa športovci mohli zúčastniť, súťažiacich bývalo 300 – 400.

Okrem toho hrali stolové hry, počúvali a hrali hudbu (najmä lýru), rozprávali si príbehy, navzájom sa radili o každodenných problémoch, diskutovali o politike a tešili sa zo spoločnosti toho druhého. Recitál poézie bol dôležitým prvkom, hostia boli tiež vyzvaní, aby predviedli svoje vlastné poetické a intelektuálne schopnosti. Populárne bolo aj spievanie piesní, a skupina revelerov (komos) dokonca občas vyšla do ulíc, aby pokračovala v speve a tanci, nepochybne na zlosť susedov.

Staroveký Rím

Aj keď sa veľká časť starorímskeho života točila okolo práce a podnikania, bol k dispozícii čas aj pre otium (voľný čas). Od plávania cez hranie spoločenských hier až po účasť na divadelných predstaveniach, atletiku a formy zábavy, ktoré si Rimania užívali v staroveku, sa príliš nelíšili od tých, ktoré existujú dnes.

Plávanie bolo jednou z obľúbených aktivít rímskych chlapcov a často sa praktizovalo v rieke Tiber vedľa kampusu Martius. Väčšina rímskych kúpeľov bola tiež vybavená ponornými bazénmi  na plávanie. Existujú aj dôkazy, že v Ríme plávali aj niektoré ženy. Zápasy a box boli veľmi populárne športy. Pomáhali zlepšovať celkovú kondíciu a budovať silu a vytrvalosť a vo všeobecnosti  si ich obľúbilo veľa Rimanov. Pretože neexistovali také veci ako boxerské rukavice, športovci si zahaľovali ruky vrstvami látky. Beh bol ďalšou obľúbenou aktivitou v starom Ríme. Počas svojich cvičení sa Rimania tiež zúčastňovali rôznych športových aktivít, ktoré zahŕňali loptové hry, vrátane hádzanej, futbalu, pozemného hokeja, vybíjanej.

Lov bol jedným z najstarších a najpopulárnejších športov medzi rímskou elitou a chlapci často sprevádzali svojich otcov na loveckých výpravách, aby ich naučili streľbe. V krajine patril k obľúbeným zábavám rybolov.

Starí Rimania hrali širokú škálu spoločenských hier, napríklad kocky (Tesserae), rímske šachy (Latrunculi), rímsku dámu (Calculi), pikantnú hru (Terni Lapilli) a rímsky backgammon (Tabula).

Stredovek

Stredovek je veľmi rozmanitý v závislosti od toho, o ktorom stredovekom období hovoríme. Neskôr v stredoveku, keď sa veci začali stabilizovať, zostávalo viac času na koníčky a zábavy. Nemali rozmanitosť zábav, ktorú máme teraz. Stále museli tráviť značné množstvo času prácou, ale mali už voľný čas ). Šľachta sa bavila najmä týmito aktivitami: lov, turnaje, chov poľovných psov, hodovanie, hazardné hry, bály, lukostreľba. Chudobnejší ľud sa bavil tancom, spevom, rozprávaním príbehov.

Ľudia v stredovekých mestách a dedinách sa venovali rôznym športom a mnohé z nich sú predchodcom športov, ktoré nás bavia dodnes. Napríklad zápasenie, predchodca dnešného futbalu alebo bedmintonu. Hrala sa aj skorá forma bowlingu. Ďalšou obľúbenou zábavou bolo Pitching Quoits – skorá verzia podkov, kde hráči nahodili kovový alebo gumený krúžok cez klinec v strede hlinenej dosky. Existovala aj forma korčuľovania na ľade, kde si mládež pripútala holenné kosti kráv na nohy a korčuľovala na zamrznutých rybníkoch a jazerách.

Či už to bol roľník, šľachtic alebo dokonca kráľ, kostol dominoval v každodennom živote a práci každého človeka. Cirkev samozrejme organizovala hlavné udalosti, ako sú narodenie, krst, svadba a pohreb, ako aj ďalšie každoročné udalosti, ako sú určité obdobia v cykle pestovania a zberu plodín.

Chodenie do kostola každý týždeň bolo ústredným bodom takmer každej komunity v celej stredovekej Európe. Nielen z nevyhnutnosti a povinnosti , ale ľuďom sa týždenná návšteva kostola veľmi páčila. Toto ponúklo príjemné oddýchnutie od rutiny a práce, rovnako ako nedeľná návšteva kostola bola veľmi dôležitou spoločenskou udalosťou. Väčšina ľudí sa tešila na stretnutie s priateľmi a relaxáciu pri miestnom silnom varení „kostolného piva“.