Dobrá rada

Neviete, ako na chov vodnej korytnačky? Poradíme vám

843
0
Zdieľaj
Neviete, ako na chov vodnej korytnačky? Poradíme vám
Neviete, ako na chov vodnej korytnačky? Poradíme vám

Zaobstarať si korytnačku nie je úplne jednoduché. Rovnako, ako ostatné zvieratá, potrebuje špeciálnu starostlivosť. V článku sa dozviete informácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť korytnačke čo najlepšie prostredie pre jej život. Pre viac tipov čítajte ďalej.

V prvom rade je nutné si pri nákupe vodnej korytnačky uvedomiť, že jej chov sa líši od chovu korytnačky suchozemskej. Mali by sme si tiež ujasniť, či sme schopní korytnačke poskytnúť dostatok priestoru, súše na vyhrievanie, pestrú stravu a potrebné teplo. Treba si tiež vopred zistiť do akej veľkosti daná korytnačka dorastá. Sú aj korytnačky (korytnačka ozdobná), ktoré dorastajú do veľkosti 30 cm. Čo už nie je žiaden drobček.

Terárium pre korytnačku zaberie pomerne dosť miesta

Pri nákupe terária pre korytnačky je najdôležitejšie určiť jeho správnu veľkosť. Pri chove vodnej korytnačky by sme mali počítať s tým, že 2/3 z celej plochy by mala zaberať voda. Čo sa týka veľkosti terária, bolo by dobré zaobstarať si čo najväčšie. Môžeme siahnuť aj po väčšom akváriu, do ktorého vložíme buď kamene alebo korene, ktoré vytŕčajú z vody a na ktorých môže korytnačka odpočívať a vyhrievať sa.

Minimálny rozmer terária by však mal byť 100x50x50 cm.
Minimálny rozmer terária by však mal byť 100x50x50 cm.

Ak si kúpime priamo terárium pre korytnačky, odpočinkovú plošinu už nemusíme riešiť. Bude súčasťou terária. Ak ju však budeme tvoriť sami, určite musí byť výstup z vody pozvoľný, aby nám korytnačka nespadla a nezranila sa.

Technické vybavenie, bez ktorého sa nezaobídete

Medzi základné technické vybavenie patrí určite filtrácia, tepelný zdroj, ohrievač a svetlo. Teplota vzduchu v teráriu by mala mať približne 32 ºC . Vodu budeme ohrievať pomocou ohrievača, najlepšie s termostatom, ktorý nám bude udržovať konštantnú teplotu v rozmedzí 24-25 ºC.

Aby nám voda v teráriu nezačala zapáchať, musíme ju napojiť na filtráciu. Aj keď sa to nezdá, aj malá korytnačka vyprodukuje veľké množstvo odpadu. Existujú filtre vonkajšie a vnútorné. Ak použijeme vonkajší filter, určite tým v korytnačke ušetríme miesto. Aj napriek tomu musíme vodu v teráriu meniť minimálne 1x do mesiaca. Vnútorný filter umiestnime do puzdra, by nám ho korytnačka neokusovala.

Čo sa týka tepelného zdroja, zaobstaráme si lampu s UV B žiarením a nainštalujeme ju čo najbližšie k odpočinkovej ploche. Osvetlenie by sme mali umiestniť do osvetľovacieho telesa, aby nám lúče neunikali mimo terária. Svietiť by sme mali korytnačkám asi 10 hodín denne. Tu je vhodné použiť časovač, ktorý nám dobu svietenia bude strážiť.

Kam najlepšie umiestniť terárium s korytnačkou

Tu by sme určite mali nájsť pokojné miesto, kde nebude korytnačka rušená neustálym pohybom okolo terária. Aj korytnačka potrebuje svoj pokoj. Ďalej by nemalo byť umiestnené v miestach, kde je prievan a mali by sme korytnačke dopriať slnečné lúče, ale aj tieň.

Strava sa skladá z mäsa a následne z rastlín

Mladé korytnačky sú prevažne mäsožravé. Pri dospievaní sa však pomaly preorientujú na všežravce. Každopádne by mala byť strava vyvážená a mala by obsahovať ako mäsový proteín, tak čerstvú rastlinnú výživu. Mláďa treba kŕmiť denne a dospelú korytnačku stačí každý druhý deň.

Na kŕmenie je vhodné premiestniť korytnačku do zvláštnej nádoby a tým udržíme terárium v čistote .