Dobrá rada

Veci, ktoré treba robiť, keď zažívate ťažké časy

363
0
Zdieľaj
Veci, ktoré treba robiť, keď zažívate ťažké časy
Veci, ktoré treba robiť, keď zažívate ťažké časy

Niekedy ide všetko ako v rozprávke a niekedy je život nanič. V druhom prípade sa cítite nešťastní, nemotivovaní a nespokojní. Okrem toho môže tento stav trvať niekoľko dní aj niekoľko rokov. Bohužiaľ, neexistuje univerzálna rada, ktorá by pomohla vyrovnať sa s akýmikoľvek ťažkosťami. Ale skúsime vás aspoň nasmerovať k svetlejšej budúcnosti.

Pozrite sa do minulosti

Mnohí ľudia, keď sú pod tlakom, jednoducho naďalej trpia bez toho, aby analyzovali, čo viedlo k týmto negatívnym dôsledkom. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je otočiť sa a zistiť, prečo sa to stalo. Ak to neurobíte, zostanete v stave neistoty, nepochopenia, čo to spôsobilo a kam sa posunúť ďalej, aby ste napravili svoj život.

Prijmite situáciu a vyrovnajte sa s ňou

Keď sa ľuďom dejú nepríjemné veci, často ich brzdí ich ego a zaujatosť. „Ako sa mi to mohlo stať“ alebo „Nie, rozhodne to tak nemôže byť, pretože nie som taký hlúpy“ sú časté myšlienkové pochody. Kým budete bojovať s realitou, nezačnete pracovať na náprave situácie. Preto najprv treba túto situáciu prijať a zmieriť sa s tým, že sa to stalo práve vám. Áno, nie je to ľahké a musíte prekonať svoje ego a predsudky, ale iným spôsobom si jednoducho vytvoríte umelú realitu, v ktorej sa uzamknete a nebudete konať. Kým si nepriznáte, že ste v nepríjemnej situácii, nemôžete sa ani pozrieť do minulosti, ani vidieť spôsoby, ako problém vyriešiť.

Triezve zhodnotenie problémov

Zjednodušene povedané, život sa môže zdať komplikovaný z dvoch dôvodov: je naozaj nanič, alebo je úplne normálny, no vy si myslíte, že je nanič. Väčšina situácií, ktoré nás privádzajú do depresie, patrí do druhej kategórie. Stačí analyzovať problém a s vysokou pravdepodobnosťou uvidíte, že to nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdalo a z nepríjemnej situácie sa rýchlo dostanete. Problém je v tom, že mnohí ľudia si podvedome a niekedy aj vedome vyskúšajú rolu obete a vháňajú sa do pozície človeka s ťažkým životom. Keď sa však na situáciu pozrieme triezvo, možno pochopiť, že väčšina údajne vážnych problémov sú v skutočnosti len dočasné ťažkosti.

Oceňujte všetko dobré, čo máte

Vzhľadom na to, že mozog je náchylný k tomu, aby sa sústredil na negatívne, často si nevšimneme prednosti nášho života. Tu sa rozvíja mentalita obete, keď sa nám zdá, že všetko na tomto svete je proti nám. Ale keď sa na to pozriete triezvo, ukáže sa, že okolo je veľa vecí, ktoré vám pomôžu udržať si pozitívny prístup. Možno ťa opustila partnerka, ale tvoji priatelia zostali na svojom mieste a možno je medzi nimi osoba, ktorá je pre teba skutočne pripravená osudom. V každej situácii, bez ohľadu na to, aká ťažká môže byť, sa snažte sústrediť na veci, ktoré vás robia šťastnými.

Zhodnoťte svoj pokrok

Áno, teraz sa vám situácia zdá byť úplne negatívna, ale ako sme si povedali vyššie, je to preto, že mozog je nastavený na zachytenie takýchto udalostí. Len premýšľajte a pamätajte, že popri neúspechu ste dokázali niečo aj dosiahnuť. V skutočnosti ste dosiahli viac, ako si sami predstavujete, a len ste zabudli, koľko ste pracovali, aby ste sa stali tým, kým ste. Keď si to uvedomíte, pochopíte, že vaše úsilie nebolo zbytočné, pretože vám prinieslo aspoň vedomosti a skúsenosti, na ktoré sa môžete v budúcnosti zamerať a jedného dňa sa vaše úsilie vyplatí.

Učte sa zo svojich chýb

Banálna fráza ako z tréningov osobného rastu, ale verte, že naozaj funguje. Myslite na svoje zlyhanie ako na skúsenosť, aj keď negatívnu. Analyzujte, prečo ste skončili v tomto bode, a pochopte, čo viedlo k negatívnym dôsledkom, kde ste urobili chybu. Pamätajte, že každý človek sa mýli. Navyše je dobré sa mýliť, pretože práve v takýchto chvíľach sa učíme najlepšie.

Urobte si akčný plán

Keď ste sa pozreli do minulosti a videli v nej chyby, ktoré vás priviedli do ťažkých časov, potom si môžete urobiť plán, ako sa dostať opäť na výslnie. Áno, môžete sa dostať zo zlej situácie bez plánu, spontánne, ale je lepšie to nerobiť, pretože môžete urobiť ešte viac chýb. Dokonca aj s konkrétnym cieľom, napríklad zbaviť sa dlhov, to úplne nestačí na to, aby ste dosiahli to, čo chcete. Hlavná vec je vidieť kroky na ceste k cieľu, aj keď je ich ťažké dosiahnuť.