Životný štýl

Nevládzete pracovať? Pár tipov, ako si privodiť motiváciu!

1591
0
Zdieľaj
Nevládzete pracovať? Pár tipov, ako si privodiť motiváciu!

Poznajú to všetci. V istých momentoch vám práca prerastá cez hlavu a vy sa ocitnete v slepej uličke: mám dať výpoveď? Je čas na zmenu? Túto prácu mám celkom rád, no lezie mi už na nervy. Aké je riešenie?

Viďme svet farebnejšie, nie čiernobielo

Povedzme, že ste vyštudovali odbor, v ktorom ste dobrý. Môžete sa pochváliť bohatými, niekoľkoročnými skúsenosťami a vo svojej práci ste jednotka. Dobre si uvedomujete, že na teraz je pre vás experimentovanie v iných oblastiach tabu, či už je dôvod finančný alebo náročný na učenie, cestovanie, vek a pod. V dnešnom článku vás chceme motivovať, ako si prácu udržať, ceniť – nie zmeniť, ak sú dôvody na odchod minimálne. V dnešnom článku sa aj dozviete, ako sa ,,naučiť mať rád pracovať“, hoci táto veta znie pre mnohých až odstrašujúco.

Viac vlastnej motivácie, prosím!

Existuje veľa dôvodov, prečo s prácou nepokračovať, či naopak, ani nezačať v prípade nezamestnania:

– stres

– zlý prehľad

– nudné úlohy

– nepríjemné stretnutia

– strach z neúspechu

Toto sú časté motívy, ktoré nás doslova držia v spätom režime. S rastúcou horou práce sa prirodzene zmenšuje aj motivácia.

S niekoľkými trikmi si dokážete byť sami nápomocní, aby sme na pracovisku opäť dokázali fungovať. Musíte sa sami presvedčiť, ktorý systém pre vás najlepšie funguje. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať, ak ste stratili motiváciu.

Umelý časový tlak

  • Tí, ktorí pracujú obzvlášť dobre pod tlakom, si termíny najlepšie stanovujú sami. Len vy sami ste organizátori vášho času. Vymedzte si na každú úlohu určitý čas a snažte sa ho aj dodržať. Vytvorte si časovú rezervu, ak niečo nejde podľa plánu a vy tak zasa nespadnete do neslávne známeho stresu. Nezabúdajte medzičasom aj na patričný oddych, pretože psychické vyčerpanie narobí najviac škody. Natiahnite sa na stoličku a aspoň na 5 minút zavrite oči. Budete sa diviť, aký skvelý vplyv má malá pauza na našu psychiku.

Zmena rutín

  • Určité procesy sa po rokoch v práci jednoducho etablujú. Denná rutina nás však istým spôsobom ,,chráni“ pred možným zlyhaním. Avšak, robiť tie isté veci dennodenne, otvára dvere nude a demotivácii. Vy však môžete vykonávať malé zmeny, ktoré vám pomôžu eliminovať rutinu, poprípade stres:

Ak je to možné, odložte si schôdzky alebo usporiadajte svoj deň úplne iným spôsobom, ako je tomu obvykle. Možno sa k vám pripoja aj vaši kolegovia?

Spätný pohľad na deň

  • Pri pohľade na zajtrajší zoznam úloh často zabudneme, čo sme urobili v priebehu pracovného dňa. Dnešný (malý) pocit úspechu nás ,,nakopne“ na zajtra. Na konci pracovného dňa venujte chvíľu premýšľaniu o tom, čo ste dosiahli. Obzvlášť oslavujte (poprípade si aj zaznačte) mimoriadne ťažké úlohy!

Občasné dni bez motivácie v práci sú úplne normálne. Ak sa však rutina stane trvalou, je pravdepodobne čas hľadať novú výzvu. Pretože pre miesta, ktoré nám neprinášajú žiadnu zábavu, je život príliš krátky!