Životný štýl

Nezľaknite sa údajov na nových štítkoch pneumatík

903
0
Zdieľaj
Nezľaknite sa údajov na nových štítkoch pneumatík

Zastavili ste sa v obchode s pneumatikami a zistili ste, že sa ich štítky zmenili? Od mája platia v EU nové pravidlá pre značenie pneumatík. Tieto pravidlá sú pre spotrebiteľa prehľadnejšie a zároveň podávajú o vlastnostiach pneumatiky komplexnejšie informácie.

So smartfónom informácie po ruke

Zjednodušenie prístupu k informáciám umožnia na štítkoch QR kódy. Po ich naskenovaní budete presmerovaní na portál databázy všetkých vyrobených pneumatík. Nemôže sa tak stať, že by ste si kúpili zimné alebo letné pneumatiky so štítkom z už predaných pneumatík. V priebehu niekoľkých rokov by mali do tejto databázy pribúdať všetky dostupné informácie nielen o vlastnostiach daných pneumatík, ale napríklad aj o ich životnosti pri jazde na rôznych povrchoch. Pre motoristu je QR kód naozaj veľkou nápoveďou pred kúpou pneumatík. Štítky a QR kódy budú po novom prístupné nielen v kamenných obchodoch, ale aj na e-shopoch.

Štítky pre všetky vozidlá

Ďalšou novinkou je, že označenie pneumatík štítkami bude povinné aj pre pneumatiky na nákladné vozidlá či autobusy. Šoféri týchto vozidiel sa dostanú k informáciám o valivom odpore a vďaka tomuto údaju budú mať prehľad o spotrebe. Výrobcovia pneumatík pristúpili k označovaniu všetkých druhov pneumatík štítkami, aby prispeli k znižovaniu emisií a vytváraniu uhlíkových stôp. Štítky na nákladné vozidlá a autobusy vás budú informovať o už spomínanom valivom odpore a priľnavosti na snehu.

Štítky pre pneumatiky na osobné vozidlá

Majitelia osobných vozidiel štítky dobre poznajú a vedia, že patria k novej pneumatike ako hliníkové disky. Už roky informujú motoristov o valivom odpore, o hlučnosti pneumatík a o priľnavosti na mokrú vozovku. Údaje na štítkoch boli označené písmenami A (najlepšie hodnotenie) až do G (najhoršie hodnotenie). Tieto údaje sa nezmenili len sa prekvalifikovali a hodnoty budú uvádzané od písmena A do E, hlučnosť od A do C. Zároveň sa majiteľ vozidla dozvie zo štítka o priľnavosti pneumatiky na ľade a snehu. Všetky novinky prinesú motoristom výhody – zníženie spotreby a vyššiu bezpečnosť jazdy. Je zrejmé, že tieto nové informácie umožnia spotrebiteľovi rýchlejšie sa pri kúpe rozhodnúť a na prvý pohľad zistiť kvalitu pneumatiky.