Životný štýl

Nie je matrac ako matrac

949
0
Zdieľaj
S kvalitným matracom sa vyspíte do ružova

Výber nového matraca dokáže náš spánok výrazne ovplyvniť. Vzhľad a cena by preto mali byť až na poslednom mieste. Omnoho dôležitejšie sú vlastnosti a kvalita matraca, pretože to môže ovplyvniť ako kvalitu spánku, tak aj nášho každodenného života. Niekto si môže myslieť, že dôkladným výberom matraca by sa mali venovať len staršie ročníky alebo ľudia so zdravotnými problémami. Nie je to však pravda. Matrac ovplyvňuje kvalitu spánku a zdravie nás všetkých, bez ohľadu na vek či zdravotný stav.

Dôležitou časťou každej postele je práve matrac
Dôležitou časťou každej postele je práve matrac

Kvalita matraca je dôležitejšia než cena

Ponuka matracov je rozmanitá a často hľadíme hlavne na cenu. Lenže nie všetci výrobcovia alebo dodávatelia ponúkajú rovnako kvalitné matrace. Dávajte si pozor, aby ste neľutovali, že ste chceli ušetriť. Pri výbere matraca sa zamerajte na to, či predajca dokladá k matracom potrebné certifikáty, z akých materiálov sa vyrábajú a na konkrétny produkt si prezrite recenzie od zákazníkov.

Doba záruky je ďalším podstatným kritériom. Samozrejme, čím dlhšiu záruku na matrac predajca ponúka, tým viac si môžete byť istý jeho kvalitou. Matrac by sa mal meniť každých 7 až 10 rokov, preto by záruka nemala presahovať túto dobu. Aj keď si po týchto rokoch myslíte, že váš matrac je v poriadku a vyzerá ako nový, má to svoje hygienické a zdravotné dôvody.

Výber matraca podľa parametrov

V prvom rade si poriadne zmerajte veľkosť postele, aby sa nestalo, že budete musieť matrac kvôli nesprávnej veľkosti zbytočne vracať. Ak si kupujete aj posteľ, myslite na dostatočný priestor na lôžku pri odpočinku. Ideálna veľkosť matraca na jednolôžko je 90 x 200 cm a na dvojlôžko 180 x 200 cm. Samozrejme, záleží na veľkosti človeka a predovšetkým postele.

Ďalším dôležitým parametrom je výška matraca. Minimálna výška by mala byť 15 cm, pretože pri matracoch je podstatné jadro a čím je matrac tenší, tým sa rýchlejšie preleží. To je dôvod, prečo je stanovená táto minimálna hrúbka. Platí, že čím hrubší matrac si vyberete, tým lepšie.

Matrac je potrebné nielen pravidelne vetrať, ale aj čistiť poťah. Preto by ste mali pri výbere myslieť aj na to, aby sa čo najľahšie dával dole a aby jeho pranie bolo jednoduché. Veľa ľudí žije v domnienke, že antialergické poťahy potrebujú len alergici. To však nie je celkom pravda. Aby ste sa nemuseli obávať, že sa vám pod poťah dostanú roztoče, prach či dokonca huby a plesne, práve antialergický poťah vám váš matrac ochráni od parazitov a iných nepríjemností. Kvalitný poťah je vlastne taký chránič vášho matraca.

Pri výbere tiež nezabudnite na správnu tvrdosť matraca. Tvrdosť je závislá od váhy človeka, veku, polohy spánku a od prípadných zdravotných problémov pohybového ústrojenstva. Matrac je najjednoduchšie vyskúšať priamo v predajni alebo v showroome. V dnešnej dobe však väčšina ľudí uprednostňuje nákup z pohodlia svojho domova a aj matrace nakupuje cez internet. Na to e-shopy myslia, preto v parametroch uvádzajú aj tvrdosť matraca. Tá je označená číslom od 1 (najmäkšia) do 5 (najtvrdšia).

Aby ste sa dobre vyspali, musíte mať dostatok miesta
Aby ste sa dobre vyspali, musíte mať dostatok miesta

Materiály matracov

Na výrobu matracov sa používajú rôzne materiály. Na trhu nájdete pružinové, penové, taštičkové, latexové matrace a tiež matrace vyrobené z prírodných materiálov, napríklad z kokosových vlákien či z lisovanej bavlny.

Medzi najobľúbenejšie matrace patria penové a latexové, pretože sú ľahké a pohodlné. Ak hľadáte matrac, ktorý musí vydržať vo vlhkom prostredí, napríklad na chalupe, vyberte si matrac z kokosových vlákien. Práve kokosové vlákno výborne odvádza vlhkosť a vyhnete sa tak plesniam. Najmenej používané sú matrace vyrobené z lisovanej bavlny. Je dobré, že sa už veľmi nepredávajú, pretože nezodpovedajú nárokom kvalitných a pohodlných matracov dnešnej doby. Sú však najlacnejšie, čo môže niekoho presvedčiť k ich kúpe.

Pri výbere zohľadnite materiál matraca, aby vám vyhovoval čo najviac.

Trendy medzi matracmi

Pokrok technológií sa prejavuje aj pri vývoji matracov. Výrobcovia sa snažia, aby ich matrace boli čo najpohodlnejšie a aby sa dokázali prispôsobiť potrebám každého z nás. Aj preto existuje na trhu taká veľká a rozmanitá ponuka.

Sendvičové matrace

Už názov nasvedčuje tomu, že sa jedná o matrac, v ktorom sa spája viacero vrstiev z rôznych materiálov. Vytvoria sa tak ideálne podmienky pre komfortné používanie. Príkladom je kombinácia kokosovej a latexovej vrstvy. Kokosová časť matraca výborne odvádza vlhkosť a latexová spôsobuje jeho prevzdušnenie. Kombinácia materiálov je rôznorodá, aby si každý mohol vybrať taký matrac, aký práve potrebuje pre svoj dokonalý odpočinok.

Zónové matrace

Povrch matraca je rozdelený do niekoľkých zón, ktoré sa líšia tvrdosťou a štruktúrou povrchu. Napomáha to tomu, aby každá časť tela bola správne podopieraná. Ďalšou úlohou zónových matracov je, že spiaci človek leží v rovnej horizontálnej polohe bez ohľadu na polohu tela. Práve tieto vlastnosti zabraňujú tomu, aby ste sa ráno zobúdzali s bolesťami kĺbov, bedier či chrbtice. Tieto matrace sa skladajú z 3 až 7 zón. Čím viac zón majú, tým sú pohodlnejšie. Najväčší tlak na ležiace telo je v lonovej časti, kde sa sústreďuje najviac váhy človeka, preto sa tu používajú mäkšie materiály a smerom od lona k nohám či k hlave sa používajú materiály s vyššou tvrdosťou.

Bio matrace

V dnešnej dobe sa stáva téma ochrany životného prostredia dôležitá nielen medzi jednotlivcami, ale aj vo firmách. Čoraz viac výrobcov pridáva do svojho portfólia aj matrace, ktoré sú vyrobené v súlade s ekologickými štandardmi. Označenie bio matrac nemusí vždy znamenať, že je vyrobený z prírodných materiálov. Jedná sa skôr o proces výroby, ktorý čo najmenej zaťažuje životné prostredie alebo o to, že sú tieto matrace vyrobené z recyklovateľných či recyklovaných materiálov.

Zdravotné matrace

Medzi najlepšie matrace patria určite zdravotné. Aby mohol byť matrac označený ako zdravotný, musí mať k tomu certifikát, ktorý je dôkazom toho, že vďaka svojim materiálovým a zdravotným vlastnostiam je zaradený do zoznamu zdravotných pomôcok. Kupujúci si zdravotný matrac často zamieňajú s ortopedickým. Lenže ortopedický, nemusí hneď znamenať zdravotný. Preto kontrolujte potrebné certifikácie a ak ich predajca nedoloží, viete, že sa nejedná o dôveryhodného predajcu.

Kvalita matracu neovplyvňuje len spánok, ale aj zdravie človeka.
Kvalita matracu neovplyvňuje len spánok, ale aj zdravie človeka.

Čo so starým matracom?

Starý matrac nemusí byť úplne na odpis. Na Slovensku je veľa útulkov, kde váš matrac ocenia všetci štvornohý chlpáči.

Pokiaľ sa však rozhodnete matrac vyhodiť do odpadu, je potrebné ho odniesť do zberného dvora. Patrí totiž do veľkoobjemového odpadu. Určite by sa nemal vyhadzovať ku kontajnerom na ulici. Bohužiaľ, matrace sa ešte úplne recyklovať nedajú, preto našej prírode neprospeje, ak matrac končí na nejakej nelegálnej skládke či mieste, ktoré nie je pre vyslúžený matrac určené.