Dobrá rada

Niekoľko šikovných rád ako šetriť v Londýne

7905
0
Zdieľaj

Kto raz žil vo veľkom meste vie, že spoločenský život, alebo vlastne akýkoľvek život vás vie vyjsť draho. Často je to chyba našej vlastnej lenivosti, niekedy je to nevedomosť. Ak ste sa teda neraz ocitli v situácii, kedy ste nad výpisom z účtu plakali viac ako keď zastrelili Bambiho matku, máme pre vás niekoľko rád ako si užiť Londýn a neskončiť po pol roku pod mostom.

BYOB

Bring your own booze – alebo prines si vlastný alkohol. V Londýne nájdete niekoľko reštaurácií, ktoré dovoľujú svojim zákazníkom priniesť si vlastný alkohol. A teda platíte iba za jedlo, ktoré v reštaurácii skonzumujete a nemusíte platiť za predražené víno.

Fever

Aplikácia Fever, je niečo bez čoho by sa môj kultúrny život potopil rýchlejšie ako Titanic. Aplikácia je zadarmo a prináša vám zľavy na predstavenia, kurzy tanca, ochutnávky vína a iné. Nájdete tam tiež lístky na akcie zadarmo, medzi ktorými bývajú často výstavy, alebo stand-up comedy.

Too good to go

Kedže vyrábame viac jedla ako konzumujeme, skupinka mladých ľudí prišla s nápadom na aplikáciu Too good to go, ktorá vám ukáže reštaurácie, ktoré na konci dňa namiesto toho, aby neskonzumované jedlo vyhadzovali ponúkajú ho za symbolickú sumu. A tak si teda môžete dovoliť kvalitné jedlo za prístupnú sumu.

Oyster card

Karta na prepravu, verte či nie, vám šetrí peniaze. Keď som si porovnala, koľko zaplatia kamaráti na návšteve, keď kupujú lístky zaplakala som za nich. Karta vás stojí niečo okolo 5 libier a ak si ju zaregistrujete na ich stránke, v prípade že ju stratíte vám dopravný podnik zadarmo pošle novú a prenesie vám starý kredit.


Hop on fare

Nie každý vie o novinke, ktorú priniesla autobusová doprava. A teda ak v priebehu jednej hodiny prestúpite na iný autobus, naúčtuje vás len za jednu jazdu. Všetko čo je zadarmo sa počíta!

Desiata ako od maminky

Vidíte to často vo filmoch, že si ľudia idú sadnúť do parku a tam si zjedia svoj zbalený obed alebo desiatu, a nie je to pre efekt a potrebu spojiť sa s prírodou! Sandwich, ktorý si kúpite v kaviarni vás často krát vyjde aj okolo 2-3 libier, a keď si ho spravíte doma, ušetríte. Vyberte teda obedáriky a hor sa spať k desiatam ako od maminky!

Chodiť a chodiť

Mesto kde treba chodiť. Pokiaľ sa nachádzate v centre, veľa zastávok je od seba vzdialených 10-15 minút chôdze, niekedy aj menej. Pred tým než sa teda necháte zhltnúť metrom, pozrite sa na city-mapper alebo google maps, ako dlho bude trvať dostať sa tam pešo.

Odeon membership

Pre tých čo radi chodia do kina a často, je tu dar z nebies v podobe členstva od Odeonu, ktoré vám ponúka za 20 libier mesačne neobmedzený vstup do kín po celom Londýne. Tí čo už aspoň raz boli v kine vedia, že lístok vás vie vyjsť spokojne aj 15 libier, takže ak ste filmový nadšenec, určite sa pozrite na túto akciu. Rovnako aplikácia Fever skoro stále ponúka lacné lístky práve pre Odeon.
Shpock

Táto aplikácia (však lebo aplikácie boli stvorené pre život vo veľkých mestách) vám ponúka možnosť predávať veci čo už nechcete (alias veci čo ste si kúpili lebo ste si mysleli, že ich potrebujete) a tak zarobiť na lapačoch prachu, alebo kúskoch oblečenia čo už nenosíte. Rovnako tu môžete nakupovať a filter vám umožňuje vyhľadávať veci podľa vašej aktuálnej polohy. Viete tu nájsť všetko od obalov na telefón, cez kancelárske stoličky až po domáce zvieratká.

Kultúra zadarmo!

Zbaliť si obed a stráviť deň v jednom z mnohých múzeí, ktoré sú v Londýne zadarmo nikdy nesklame. Väčšina múzeí ma areál, kde si môžete v pokoji svoj obed zjesť, ale ak vám je život drahý vyhnite sa Natural History museum cez víkendy, lebo vás udupe dav detí a rodičov na ceste za tyranosaurusom Rexom!

Supermarkety a nie večierky!

Každý sme si ráno odbehli kúpiť mlieko do obchodu na rožku, tzv. Off License, ale pokiaľ sa nejedná o stav núdze, snažte sa radšej nakupovať v supermarketoch, kde viete zohnať veci oveľa lacnejšie ako v týchto večierkach. Aj keď sa to nezdá, tých 50 centov navyše za sušienky ku káve vás vie zruinovať!

Boots

Sieť drogérií, v ktorých často nájdete aj jedlo, tesne pred záverečnou predáva sandwiche za viac než polovičnú cenu. Raz som tam takto dobehla kúpiť si fľašu vody a zúfalá predavačka mi nanútila tri sandwiche s tuniakom za 30 centov, lebo jej bolo ľúto, že sa to všetko musí vyhodiť. Ak sa teda vraciate z práce a doma vás čaká prázdna chladnička, určite sa tu zastavte.