Dobrá rada

Novoročné výpredaje – poradíme vám, na čo si dávať pozor

6220
0
Zdieľaj

Tak, a sviatky sú preč. Nastáva obdobie, kedy sa predajcovia musia zbaviť nadbytočného tovaru. Ako to najlepšie dosiahnuť? Predsa pomocou výpredajov. Niektoré slovenské rodiny svoje najväčšie nákupy uskutočňujú práve až po sviatkoch. Dôvodom je finančná situácia – pokiaľ je v rodine dve a viac detí spolu s hypotékou, šetrí sa všade, kde sa dá. Vidina výpredajov je takto lákavejšia. Sú však tieto ponuky naozaj také výhodné, ako sa zdajú na prvý pohľad? Poďme sa na to pozrieť lepšie.

Veľké zľavy na vybraný tovar

Akčné zľavy, ktoré sa dokážu vyšplhať aj na 80 % sa týkajú vianočných predmetov, zimného oblečenia, obuvi a rozličnej elektroniky. Prečo práve tento tovar? Pretože je vo väčšine sezónny a najväčší dopyt zažíva práve v období pred Vianocami. Pokiaľ teda predajcovia nechcú, aby im ostal na pultoch donekonečna, musia sa ho nejako zbaviť a z toho dôvodu siahajú po zľavách.

Psychológia zohráva svoju rolu 

Spotrebitelia si už za nejaký ten čas zvykli, že najväčšie výpredaje začínajú práve po sviatkoch a predajcovia sú si toho veľmi dobre vedomí. Čím vyššia zľava, tým lepšie. Nikto si predsa nekúpi tovar, ktorý má zľavu iba 15 %. Čo však ľudia nevedia je, že zľava 50 % slúži iba na upútanie pozornosti.

V skutočnosti sa cena tovaru počas tohto obdobia iba dočasne zvýši a pomocou zľavy sa dostane späť na svoju pôvodnú cenu. Pri následnej kúpe sú šťastné obe strany – kupujúci, ktorý sa teší, že si kúpil želaný tovar za lacnejšiu cenu a predajca, ktorý na zľave zarobil rovnako, ako bez nej. Kto získal viac? Pravdepodobne predávajúci.

Očakávanie a realita

Predajcovia využívajúci letáky môžu prostredníctvom nich propagovať tovar s výhodnou zľavou. Je však možné, že po návšteve predajne zistíte, že tento tovar nie je dostupný. Keďže ste už však merali do obchodu takú dlhú cestu, ste viac náchylnejší na kúpu iného tovaru, ktorý pre vás však nemusí byť výhodný.

Hranie sa so slovami

Zvykom je aj používať čarovný výraz „zľavy až“. Až vás tento nápis zaujme a vy vstúpite do predajne, môžete zistiť, že zľava sa týka iba neatraktívneho tovaru, ktorý sa z rôznych dôvodov predáva ťažšie. Väčšinou ide o obmedzené množstvo, určitú veľkosť a tovar, ktorý nie je úplne v poriadku.

Zľava pomáhajú aj ďalšiemu tovaru

Ďalším trikom je zlacnenie určitého tovaru, ktorý nie je pre predajcu prioritou. Ľudia si však tento tovar kúpia spolu s doplňujúcim komplementárnym tovarom, ktorý sa už predáva za normálnu cenu. Príkladom môže byť oblečenie – ak si už niekto kúpi zimnú bundu, ťažšie odolá aj novej čiapke, alebo rukaviciam.

Nejasné informácie

Niekedy nastávajú aj situácie, kedy predajcovia neposkytnú na štítkoch tovarov prehľadné označenie cien. Predajca jednoducho iba uvedie pôvodnú zľavu ceny tovaru a príslušnú zľavu. Navonok však nie je jasná konečná cena po zľave, poprípade rozdiely medzi cenou tovaru na regáli a cenou pri pokladni.

Tovar v akcii sa reklamovať môže

Pokiaľ si kúpite poškodený tovar, o ktorého poškodení ste boli vopred upozornený, strácate akýkoľvek nárok na reklamáciu. Ak sa však stretnete so situáciou, kedy vám v obchode povedia, že na zlacnený tovar nie je poskytovaná žiadna záruka, tak sa nenechajte obalamutiť. Na každý tovar platí zákonná záručná lehota a to aj v prípadoch, kedy je zlacnený. V opačnom prípade sa obráťte na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Na vybavenie reklamácie má predajca najviac 30 dní. Po uplynutí tohto obdobia máte nárok na výmenu tovaru, alebo zrušenie kúpnej zmluvy a vrátenie peňazí v plnej výške.

Zdá sa však, že ľudia sa už začali poúčať. V januári 2016 totižto predajcovia podľa Štatistického úradu zaznamenali o 1,4 % slabšie tržby, ako minulý rok. Ak nechcete predajcom na ich predajné fígle naletieť, vždy nakupujte s rozumom. Premyslite si, či daný tovar skutočne potrebujete, či ste naozaj zaňho schopný zaplatiť danú sumu a pokiaľ máte čas, určite si porovnajte ponuku jednotlivých predajcov.