Technika a Internet

O čo prichádzate ak nemáte internet v mobile

1563
0
Zdieľaj

Bez internetu ani na krok. Tento slogan v súčasnosti nadobúda čoraz väčšiu platnosť. Kdeže sú tie časy kedy bolo vrcholom pokroku a flexibility jedno internetové pripojenie v domácnosti pre všetkých členov rodiny. Pochopiteľne, takáto variácia zostáva aj naďalej v platnosti, no stále viac sa to ukazuje ako nedostatočné riešenie. No a keďže si nemôžeme strčiť počítač, spolu s potrebným technickým vybavením do vrecka, musíme sa zariadiť inak.

Mobilní operátori už dávno vedeli, že pre udržanie na trhu potrebujú poskytovať nie len bežné paušály, ale aj mobilné dátové balíky. Káblové či wi-fi pripojenie má dosah pár metrov a ak sú medzi routerom a koncovým zariadením statické prekážky ako steny a nábytok, o to horšie. V obývačke priam ideál, v spálni ešte ako tak, no a v zadnej detskej izbe hotová katastrofa.

Napríklad v nedeľu večer v chladnejších mesiacoch si sadnú ľudia k počítačom a húfne sa pripoja, mnohí z nás máme smolu. Predovšetkým tí, ktorí máme zakúpení základný internet, alebo internet o jednu cenovú úroveň vyššiu. Vtedy sa iba ťažko dostaneme na naše obľúbené webové stránky a o sťahovaní a odosielaní súborov ani nehovoriac.

Internet v mobilnom telefóne je rovnako kvalitný ako ten pevný

Ťažkosti s internetom je jedna vec, no nemožnosť byť neustále pripojený vec druhá. A možno povedať, že tá horšia. Preto mobilní operátori začali od istého času poskytovať internetové pripojenie aj do mobilných zariadení. Pravda, v počiatkoch sme toho veľa “nenasurfovali” kvôli technickým obmedzeniam mobilných telefónov, notebookov a tabletov, no v súčasnosti nebadať žiadny reálny rozdiel medzi internetom vo veľkom domácom počítači a mobilných zariadeniach.

Je to vďaka neustále sa zmenšujúceho sa hardvérového vybavenia, ktorý umožňuje plnohodnotne využívať funkcie internetu a neustále sa rozširujúcej mobilnej sieti aj na našom území. A tak stačí siahnuť do zadného vrecka na nohaviciach a ste bez akýchkoľvek obmedzení spojený s celým svetom informácií.

Jediná prekážku pre užívateľov tvorí iba veľkosť displeja telefónu a malá dotyková klávesnica, čo je v súčte dosť nepraktické, no nikto sa nebude domnievať, že na mobilnom telefóne vytvorí architektonický plán novostavby, alebo zloží overtúru. To nie. Internet v mobilných zariadeniach má slúžiť na byť dostupný všade u nás a vo svete. A keď naozaj treba na niečom zapracovať, jednoducho sa SIM karta vyberie a vloží do tabletu, alebo notebooku. Ľahká pomoc, čo poviete.

So súčasnou dostupnosťou signálu zostanete v spojení s vašimi obľúbenými stránkami

No ale i beztak si človek na mobile prezrieť všetko o čo má momentálne záujem. Obľúbené webové stránky, cestovný poriadok, menové kurzy, hudobné videoklipy, filmy, zorientovať sa v čase a priestore pomocou GPS navigácie zadarmo, no je toho dosť veľa na to, aby sme všetci dostali to, čo požadujeme. A keď si potrebujeme od týchto príjemných činností oddýchnuť, napríklad pri cestovaní vo vlaku, necháme si zatiaľ sťahovať požadovaný súbor. Vtedy internet v mobilnom zariadení pracuje za nás.

Spomínali sme pokrytie územia Slovenska mobilným internetovým signálom. Mobilní operátori v súčasnosti garantujú minimálne osemdesiat percent a viac pokrytia, čo je si myslíme viac než dosť. V prípade, že by sme sa nachádzali mimo tohto územia, operátor prepne signál na signál konkurenčnej spoločnosti a my môžeme tak nerušene pokračovať vo využívaní toho, čo sme si zakúpili. Akurát, že prenosová rýchlosť klesne o jednu generáciu nižšia, avšak to prakticky nepocítime pri bežnom surfovaní.

S mobilným routerom si zariadite plnohodnotné pracovisko

V súčasnosti sa najviac využíva posledná, štvrtá generácia mobilného signálu a tá je známa pod skratkou 4G, presnejšie 4G / LTE. Pravdaže, existujú už aj novšie, no my vychádzame z praktického využívania. Povieme vám však, že ak by ste narazili na spomínanú 3G naozaj nebudete ľutovať. Aj tá dokonale uspokojiť v podstate každého zákazníka.

Ak by ale bol niekde technický problém, teda, že by ste napriek určitým garanciám zo strany mobilného operátora mali ťažkosti ohľadom pripojenia a rýchlosti, jednoducho si zakúpte mobilný router a ten za vás všetko hravo vyrieši.

Ide vlastne o podporné zariadenie, ktorá vám umožní kvalitne prijímať mobilný internetový signál do vášho koncového zariadenia. Ma veľkosť menšej krabičky, a to si ho hravo strčíte do náprsného vrecka, bundy, alebo športového batohu. Navyše, mobilný router poskytuje užívateľovi zaujímavý bonus.

Router totiž umožňuje pripojiť sa na internet až trom koncovým mobilným zariadeniam, čo je mimoriadne vhodné napríklad pre študentov. Počas cesty na internát mladý človek využíva mobil a po príchode na internát sa pripojí aj svojim notebookom a tabletom. Takéto niečo sme kedysi ani nechyrovali.

Nakoniec jedna dobrá rada. Pri uvažovaní o kúpe internetového pripojenia do mobilu porozmýšľajte, či by nebolo pre vás vhodné zakúpiť si ho aj s ostatnými produktami, ktoré ten, ktorý operátor poskytuje. Nebudete mať tým pádom chaos v hŕbe faktúr a koncová cena vás vyjde oveľa lacnejšie.