Cestovanie a Destinácie

Objavujem Slovensko a zahraničie so štvornohým spoločníkom…cestovanie so psom v dopravných prostriedkoch…

1440
0
Zdieľaj
Objavujem Slovensko a zahraničie so štvornohým spoločníkom...cestovanie so psom v dopravných prostriedkoch...
Objavujem Slovensko a zahraničie so štvornohým spoločníkom...cestovanie so psom v dopravných prostriedkoch...

Všetkým majiteľom domácich miláčikov je známa skutočnosť , že raz za čas a u niektorých aj pravidelné sa vyskytujú situácie, kedy musia majitelia cestovať spolu so svojimi domácimi maznáčikmi, ktoré nemôžu pre mnohé dôvody nechať niekomu strážiť , prípadne krátkodobo počas dňa nechať doma alebo objednať psí hotel. A to najmä vtedy keď pes potrebuje veterinárne ošetrenie , prípadne je priveľmi na nás naviazaný ,prípadne ma separačnú úzkosť , alebo ich nechcú nechať doma alebo chcú ísť na dovolenku a zobrať psíka so sebou.

Ako cestovať so psom autom na dlhú vzdialenosť.

Tak ako na každú cestu sa potrebujete v dostatočnom predstihu pripraviť ,aj keď cestujú ľudia iba sami, dvojnásobne to platí pri ceste so psom. Kým si naplánujete dovolenku alebo cestu so psom napr. aj na turistiku , kúpanie na jazere… V prvom rade treba psa minimálne mesiac psa cvičiť ,aby vedel v aute vydržať , aby si zvykol na prepravku alebo autosedačku pre psov a pripútanie sa, skúšať najprv prepravovať na krátke vzdialenosti napríklad na začiatok 10-15 min a každým dňom to zvyšovať napríklad o 5-10 min , potom keď si zvykne skúsiť 1 hodinovú cestu , potom 2-3 hod až kým nedosiahnete čas , ktorý potrebujete na miesto určenia – turistika, jazero alebo dovolenka .

Tak ako sa do kufra alebo cestovnej tašky zbalia ľudia , takým istým spôsobom je potrebné zbaliť aj psíka …

Čo zabaliť psíkovi do cestovnej batožiny 

 • prepravku
 • kvalitné popruhy upínacie ba bezpečnostný pás
 • veterinárny a očkovací preukaz – či sú všetky očkovania platné- medzinárodný pet-pas – očkovanie proti besnote, psinke, hepatitíde, psincovému kašľu , leptospiróze , takzvanému      „ srdcovému červovi“
 • skontrolovať čip a jeho funkčnosť
 • dostatok vody, suchého žrádla, pamlsky( nekŕmiť krátko pred cestou)
 • plachta, deka – nepremokavé materiály aj proti poškodeniu interiéru auta
 • jeho pelíšok alebo deku čo má obľúbenú , obľúbenú hračku
 • lieky, ak má od veterinára proti stresu , kliešťom alebo proti nevoľnosti
 • obojok( postroj) , vôdzka a náhubok
 • GPS lokátor v prípade straty, visačka- údaje o majiteľovi, meno zvieraťa a telefónne číslo
 • pláštenku do dažďa

Pes sa nemôže voľné pohybovať po aute, zabezpečte, jeho pripútanie alebo ho zabezpečte aby pes nemal hlavu vonku

Robte prestávky každé 2-3 hod, aby ste sa natiahli svoje svaly a váš psík sa prebehol a dobre sa napil a cítil slobodu. Najlepšie cestovať so psom v noci , aby bolo čo najmenej podnetov a celú cestu v pokoji prespal. 

Ak sa pes voľne pohybuje po aute , môže sa nejakého podnetu zľaknúť a ohroziť až znemožniť ovládanie vášho auta ,paragraf  51-preprava živých zvierat ,nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb ,bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.

Zásady bezpečnosti pri preprave živých zvierat

Prvá zásada- je  obmedziť pohyb zvieraťa, aby nedošlo k vyrušovaniu vodiča , alebo nemalo možnosť zasiahnuť do riadenia automobilu alebo vyskočiť z auta z otvoreného okna

Druhá zásada – je zabezpečiť vašu i zvieraciu bezpečnosť v prípade nárazu- lebo isto by sme vyčítali , keby došlo k nehode , že  by sa zranil šofér , spolucestujúci alebo samotné zviera.

Tretia zásada – je ochrana vozidla proti nečistote z labiek, škrabancom na interiéri a chlpom z domáceho zvieraťa.

Ak  dôjde porušeniu zákona – spáchate priestupok proti bezpečnosti – za kt. môžete dostať pokutu 60-100 eur

Štvrtá zásada – je zvážiť kondíciu a veľkosť psa – narobiť neplechu môže aj malý psík a ohroziť svojim správaním šoféra , tak isto nie je vhodné prepravovať starého a chorého psa , alebo psa so zvýšenou nervozitou a náchylnosťou na stres a nevoľnosť z cestovania. Treba zvážiť aj povahu vášho psa. Ak nedokáže pes tolerovať prítomnosť iných psíkov, je plachý alebo nervózny a tolerovať iných ľudí. Predstava prešteká celú cestu , kopu mláčok okolo seba – nepridá to na pohode , ale naopak môže znervózniť šoféra , že môže byť nepozorný a dopustiť sa chyby alebo spôsobiť dopravnú nehodu…

Piata zásadanenechať psa samého v uzatvorenom aute , môže vystúpiť teplota až na 70-80 stupňov.

Šiesta zásadazabezpečiť havarijnú poistku , cestovné poistenie , a tiež zodpovednosť za škody spôsobené ľuďmi alebo zvieraťom, takisto si treba zabezpečiť informácie o tom či váš hotel , privát , chata je pet friendly .

Spoločne cestovanie so psom v aute považujú majitelia za najpohodlnejšie.  Na výlet sa môžete vybrať aj vlakom alebo autobus – s dodržaním prísnejších pravidiel.

Cestovanie v autobuse so psom

Ak chcete cestovať so psom v autobuse , treba informovať šoféra . Pes musí mať náhubokbyť na vôdzke a byť vo vyhradenom priestore najčastejšie pre vozičkárov alebo priestor na kočíky, alebo si sadnúť a psa umiestniť pod sedadlo.

Ak  je menšie plemeno , je možne so psom nastúpiť v prepravnom  boxe, klietke  alebo taške pre psa. Vtedy je takto umiestnený pes pokladaný za batožinu a neplatí sa za neho cestovný lístok. Každá autobusová spoločnosť má iné prepravné podmienky. Niektoré najmä diaľkové linky vás so psom nemusia vôbec zobrať.

Ak  je pes na vôdzke s náhubkom , platí sa 40-50% z ceny lístka- polovičné cestovné. Cestovanie , nastupovanie a vystupovanie s autobusu treba so psom tiež nacvičiť na krátke trasy a keď by sa niečo dialo , treba hneď ako je to možné vystúpiť. Cestovanie v aute je rozdielne od autobusu, iné otrasy , viacej ľudí , iné pachy a pod.

Ak je pes so špeciálnym výcvikom a označením, sprievodcom nevidiaceho alebo je ako asistenčný pes, má vyhradené miesto na sedenie aj so psom na mieste hneď za kabínou šoféra. Za psa sa vtedy neplatí a nemá ani náhubok, nakoľko je človek odkázaný na asistenciu psa

Cestovanie vo vlaku so psom

Pri cestovaní so psom vo vlaku platia podobné predpisy ako pri cestovaní autobusom.

Rovnaké je vo vlaku ako aj v autobuse :

pes prepravovaný v boxe , klietke alebo v taške pre maličké plemená – sa pokladá za batožinu.

– bez prepravného boxu klietky alebo tašky sa platí dovozné – 50% ceny lístka –polovičné cestovné

– vôdzka + náhubok

– asistenčný alebo vodiaci pes cestuje zadarmo, označenie na chrbte 

Rozdiely vlak verzus autobus :

nehlási sa rušňovodičovi ,ale ak je nablízku sprievodca oznamuje sa to jemu- pes bez boxu, klietky, tašky

– pri vstupe do kupé , je potrebné opýtať sa prítomných cestujúcich, či im pes nebude prekážať

– pes sa nedá prepravovať v ležadlových a spacích vozňoch

Cestovanie vlakom je príjemné a pohodlné, ale aj tu platí , že je psa potrebné na cestovanie naučiť, musí mať zvládnuté základne povely – sadni , ľahni , stoj , čakaj a zostaň(miesto) , ak je potrebné presúvať sa medzi nástupišťami a v tlačenici , je dobré malé plemená , šteniatka aj starších psov , preniesť na rukách alebo ísť výťahom . Tak isto je potrebné , aby bol pes nakrátko a mal náhubok ( vybrať správnu veľkosť podľa plemena , aby nebránilo v dýchaní)

Kŕmenie sa doporučuje 8-12 hodín pred cestou a tiež vyvenčiť psa tesne pred odchodom, aby ste sa vyhli nehodám. Tiež pomôže pamlsok , jeho deka (lehno), prenosná miska na vodu…

Cestovanie so psom v lietadle

Cestovanie so psom lietadlom, je úplne odlišné ako pri cestovaní vlakom alebo autobusom. Zakúpenie a rezervácia letenky je nevyhnutná k tomu, aby ste mohli telefonicky nahlásiť prepravu zvieraťa.

Na palubu môžu ísť vo všetkých leteckých spoločnostiach asistenčné alebo vodiace psy –zadarmo s cestujúcim odkázaným na ich používanie ( aj pre tie letecké spoločnosti , ktoré bežne prepravu zvierat nerobia- nízko nákladové spoločnosti  Ryanair , Wizzair, Easyjet )

Čo potrebujete pred odletom spolu so psom

Každé zviera potrebuje doklady. Nezávisle na tom , či bude na palube alebo v podpalubí – musí ich mať. Nie každý dopravca povoľuje prepravu zvierat na palube a zároveň môžu byť prepravené ,iba tam kde to legislatíva a cieľová krajina povoľuje. Niektoré majú prísnu karanténu na zvieratá, ktoré prídu na ich územie.

Územie EU má jednotné pravidlá na prepravu zvierat!

Požiadavky na prepravu zvierat :

 • mikročip – psy (mačky, fretky, činčily)- musia mať implantovaný mikročip- zapíše do pasu , tetovanie ,kt. bolo vytvorené pred 7/2011 nemusia mať aj čip ,stačí tetovanie
 • očkovanie- psy musia byť očkované proti besnote dátum očkovania nesmie byť skorší ako čipovanie, niektoré krajiny vyžadujú aj dodatočné očkovanie Británia, Írsko, Fínsko- proti pásomnici , odčervenie
 • pas- zapísané očkovanie proti besnote aj iným ochoreniam, medzinárodný pet-pas+ očkovací preukaz
 • prepravný box – dostatočné rozmery, nepriepustné dno, deka proti chladu , napájačka na vodu , hračka
 • potvrdenie od veterinára , o zdraví zvieratka nesmie byť staršie ako 72 hodín
 • platná registračná známka
 • visačka – údaje o majiteľovi, číslo registračnej známky, meno psa, telefónne číslo

Ak ide o destinácie mimo EU sa presvedčte za akých podmienok možno prepraviť psa do tej , ktorej krajiny, každá má svoje podmienky a špecifiká , prípadne karanténu , dodatočné očkovania, prípadne vôbec nepovoľuje dovoz zvierat na svoje územie.

Cestovanie po Slovensku postačí ak je pes odčervený, očkovaný proti besnote, má platnú registračnú známku a očkovací preukaz.

Do Chorvátska má zákaz vstupu plemeno pitbull teriér a jeho kríženci !!!

Ubytovanie v hotely- pet friendly

Dopredu si zistiť, že hotel, ktorý ste si vybrali je naozaj prístupný ubytovaniu aj so zvieraťom. Pred ubytovaním a celkovo cestou je potrebné ubytovanie pre seba aj psa zabezpečiť. Zistiť za akých podmienok , v akej cenovej hladine sa pohybuje suma za ubytovanie zvieraťa na izbe majiteľa a či je / nie je príplatok za zviera. Zviera v hoteli nemá prístup do spoločných priestorov reštaurácie a stravovacích služieb. Zistite si s akým plemenom môžete prísť, v niektorých krajinách ako napr. Chorvátsko nepúšťa na svoje územie – rasu – bullterier , pitbull a im podobné krížence- majú zákaz vstupu….

Na každú cestu a pobyt so zvieraťom mimo známeho prostredia je pre ne veľký stres, je potrebné im dodať odvahy a istoty od svojho majiteľa…

 

Bc. Ľubica Bombalová