Móda a Nakupovanie

Oniománia či shopoholizmus. Je závislosť od nakupovania choroba?

7576
0
Zdieľaj

Pri dnešnej širokej ponuke obchodných reťazcov a ich tovarov je ťažké ubrániť sa nakupovaniu. Z každej strany na nás útočia rôzne ponuky či akcie. Dá sa povedať, že vplyvom reklamy sa z nakupovania stáva priam až životný štýl. No do akej miery sa dá ešte hovoriť o normálnom nakupovaní a kedy už ide o chorobnú závislosť?

Závislosti od nakupovania predchádza činnosť nazývaná shopingterapia. Ide o takzvaný frustračný nákup, pri ktorom si kompenzujeme napríklad nepodarený deň. Je to v podstate  nevinná činnosť, až do chvíle, keď sa vám to vymkne spod kontroly. Môžete prepadnúť chorobnému nakupovaniu, inak nazývanému obsessive shopping. To môže viesť až k samotnej oniománii či shopoholizmu.

O čo vlastne ide?

Oniománia je viacerými odborníkmi zaraďovaná medzi impulzívno-kompulzívne poruchy. Zatiaľ nie je zaradená do medzinárodnej klasifikácie chorôb, preto je akceptovaná pod inými návykovými a impulzívnymi poruchami. Pre nich je typické trvalé a opakované správanie, kedy človek zlyháva pri odolávaní impulzom. V prípade oniománie je to nutkavé utrácanie, nutkavé nakupovanie či závislosť od nakupovania.

Koho sa týka?

Choroba prichádza nebadane a na začiatku ide len o záľubu v nejakých veciach. Postupom času sa však začne diať, že človek o kupovaných veciach hovorí príliš často a doma sa mu hromadia veci, ktoré nepoužíva. Závislosti môže prepadnúť ktokoľvek, stačí, že sa na niečo upne viac, ako je normálne. Väčšie sklony k závislostiam však majú citlivejší, emočne labilnejší ľudia, alebo ľudia, ktorí nie sú s niečím spokojní. Choroba môže postihnúť aj tých, ktorí sa nevedia vysporiadať s negatívnymi citmi či tých, ktorí trpeli nedostatkom citov. Nakupovaním si tak kompenzujú bolesť, osamelosť, nudu či v niektorých prípadoch aj depresie.

Ako sa prejavuje?

Pred samotným aktom nákupu ľudia trpiaci touto chorobou pociťujú neodolateľné napätie a nutkanie vyhliadnutú vec vlastniť.  Počas nákupu sa ich zmocňujú pocity vzrušenia až eufórie, ktoré sú nasledované krátkodobými výčitkami svedomia. Pri nákupoch im pocit eufórie pomáha zvyšovať sebavedomie a zlepšovať náladu. Nakupujú aj napriek tomu, že sa zadlžujú. Výčitky však netrvajú dlho a následne si vyhliadnu ďalšiu vec a hľadajú spôsoby, akými ju čím skôr vlastniť.

Dôsledky choroby

Dôsledkov je hneď niekoľko. Prvými sú predovšetkým tie ekonomické. Vplyvom oniománie dochádza k nedostatku finančných prostriedkov, ľudia si berú rôzne pôžičky a zadlžujú sa. Nastávajú však aj problémy v rodine či v partnerských vzťahoch, aj pre prípadné klamstvá o dlhoch či pôžičkách. Okrem týchto dôsledkov môžu u jedinca nastať ešte väčšie psychické problémy, akými trpel doposiaľ, pretože vplyvom oniománie dochádza k prehlbovaniu depresií.