Technika a Internet

Wikipédia má už 16 rokov. Viete, ako vznikla?

7825
0
Zdieľaj

Internetová encyklopédia Wikipédia len nedávno oslávila svoje 16. narodeniny, konkrétne 15. januára. Táto encyklopédia je unikátna otvoreným obsahom, ten možno slobodne upravovať. Ku dnešnému dňu má táto encyklopédia viac ako 24 miliónov záznamov – článkov, z ktorých je najviac, viac ako 5 miliónov, v angličtine a niečo vyše 215 000 je v slovenčine.

Za Wikipédiou je nezisková organizácia Wikimedia Foundation, ktorou je sponzorovaná. Ich cieľom bolo už od začiatku vytvoriť najväčšiu a zároveň voľne dostupnú encyklopédiu. Wikipédia bola spustená ako doplnok k expertmi písanej Nupedii. Ako sme spomínali, najviac záznamov je v angličtine. Aktuálne je však dostupná v 287 nezávislých jazykových vydaní. Ich prvé kancelárie boli na Floride, od roku 2007 sa nadácia presťahovala do mesta San Francisco, kde pôsobia doteraz.

Možno ani neviete, že Wikipédia nie je len encyklopédia. Nezisková organizácia Wikimedia Foundation neustále projekt rozširuje o ďalšie Wiki projekty a tie môžu, ako inak, vytvárať nové a navrhovať aj návštevníci stránok, rovnako ako je to pri všetkých projektoch tejto organizácie. V súčastnosti má projekt množstvo sesterských projektov. Konkrétne nezisková organizácia Wikimedia Foundation stojí za týmito projektami:

Wikipédia – internetová encyklopédia s otvoreným obsahom.

MediaWiki – voľne dostupný a šíriteľný Wiki softvér.

Commons – úložisko voľne použiteľných multimediálnych súborov.

Wikiknihy – voľne šíriteľné učebnice všetkých druhov, manuály a náučné texty.

Wikislovník – mnohojazyčný a otvorený webový projekt slovníka.

Wikinoviny – otvorený spravodajský portál na báze Wiki.

Wikicitáty – zbierka citátov a prísloví v rôznych jazykoch.

Wikizdroje – zbierka voľne dostupných pôvodných textov.

Wikicesty – slobodná cestovateľská príručka.

Wikidruhy – adresár biologických druhov.

Wikiverzita – voľné dostupné vzdelania.

Meta-Wiki – koordinácia pre všetky projekty Wikimedia.

Wikiúdaje – štruktúrovaná databáza vedomostí.

Wikimedia Incubator – miesto pre nové potencionálne Wiki projekty.

Na obsahu pracujú priamo užívatelia, ktokoľvek môže upravovať obsah a informácie. Ich schválenie a zobrazovanie sa ďalším návštevníkom zobrazuje na základe rozhodnutia pokiaľ možno uskutočňovaných na základe zhody medzi zúčastnenými. Toto často kritizuje odborná verejnosť, že práve to ju robí nespoľahlivou. Faktom ostáva, že stránky Wikipédie majú mesačne viac ako 13 miliárd zobrazení a podľa dostupných údajov je to 5. najnavštevovanejšia stránka na svete za rok 2016.