Dobrá rada

Podľa čoho vybrať a kam umiestniť stropné svietidlo

2534
0
Zdieľaj

Staviate nový dom, rekonštrujete starý, alebo ste si kúpili byt, ktorý chcete prerobiť podľa vašich predstáv? Nezabudnite sa už pri prvotnom architektonickom návrhu zaoberať otázkou osvetlenia.

Myslíte si, že svetlá sú len detail? Mýlite sa. Svietidlá dokážu zmeniť celkovú vizuálnu stránku miestnosti či dotvoriť atmosféru. Naopak nevhodne vybrané a nainštalované svetlá môžu úplne zničiť celú vašu snahu o dokonalosť a kompatibilitu priestoru. Svietidlá musia dizajnovo dopĺňať zvyšok zariadenia miestnosti a zároveň byť funkčné.

Svietenie s top vlastnosťami

LED svetlá do izby vyberajte s rozumom a siahnite naozaj len po kvalite. Spojením kvality, dlhej životnosti a úspory sú bez pochýb LED svetlá, pásy, žiarovky a diódy. LED svietenie sa postupne dostáva do každej domácnosti, a to nielen vo forme hlavného osvetlenia, ale aj doplnkového.

Stropné interiérové svietidlá s LED žiarovkami alebo diódami sa dajú umiestniť priamo na strop či zasadiť do sadrokartónu. V oboch prípadoch sú tieto stropné svietidlá funkčné a úsporné. Možno sa vám bude zdať prvotná investícia vyššia, no LED osvetlenie má toľko výhod, že jeho kvalita dorovná či dokonca prevýši cenu.

Vymenujme si aspoň zopár jedinečných vlastností LED žiaroviek a diód. LED svietidlá nevyžarujú takmer žiadne teplo, a preto je ich spotreba elektrickej energie až o 90 % nižšia ako pri klasickom osvetlení. Takmer 80 % energie využívajú LED technológie na svietenie a nie na zbytočné vytváranie tepla.

Priemerná životnosť LED diód a žiaroviek je 50 tisíc hodín. Možno vám toto číslo nič nepovie, ale v prepočte budete pomocou LED žiarovky svietiť 25 rokov pri dennej štvorhodinovej prevádzke. LED žiarovky a diódy vám nielen dlho vydržia, ale aj dokonale osvetlia každý priestor. Najvyššiu intenzitu svietenia dosiahnete ihneď po zapnutí svetla. Navyše sú LED technológie šetrné k prírode a dajú sa plne recyklovať.

Osvetlenie do každej miestnosti

Ak ste sa rozhodli, že LED osvetlenie je to pravé pre vás, nezabudnite ho prispôsobiť k jednotlivým miestnostiam. Iné stropné svietidlo je vhodné do spálne a iné do obývacej izby. Rozmiestnenie stropných svietidiel a ich výber by nemali podliehať len vašim vizuálnym predstavám. Do úvahy berte potrebu rôznej intenzity svietenia, čím zvýšite jeho efektivitu.

Osvetlenie do obývacej izby

Obývacia izba je srdcom každého domu či bytu. V tejto miestnosti sa stretáva celá rodina aj vaši priatelia a je to tiež priestor pre relaxáciu. Osvetlenie obývačky v žiadnom prípade nevyrieši len jedno centrálne svetlo. Každý sektor obývačky si vyžaduje individuálny prístup. Do centrálnej časti obývacej izby si v každom prípade zaobstarajte centrálne LED stropné svietidlo, ktoré bude dizajnovo ladiť s nábytkom a ostatnými doplnkami. Na výber máte svetlá, pri ktorých sa dá  intenzita vyžarovania meniť podľa potreby. Ako centrálne osvetlenie môžete využiť čoraz vyhľadávanejšie LED panely. Ich výhodou je nielen moderný dizajn, ale aj rovnomerné vyžarovanie svetla.

Pri sledovaní televízora nepotrebujete tak ostré svetlo ako pri čítaní alebo napríklad žehlení. Tieto činnosti si zaslúžia kvalitnejšie a silnejšie svetlo. Napríklad znížený strop s bodovým LED osvetlením alebo stojacu lampu s LED žiarovkou.

V obývačke sa skvele vynímajú doplnkové druhy osvetlenia. Napríklad LED pásy, ktoré sú momentálnym trendom v interiérovom svietení. LED pásy sa dajú umiestniť naozaj kamkoľvek. Veľmi efektne vyzerajú nainštalované vo vnútri políc, okolo rámov obrazov či pod konferenčným stolíkom. Výhodou LED pásov je ich farebná variabilita a jednoduchá inštalácia.

Svetlo v kuchyni

Kuchyňa je svätyňou hlavne pre dámy. Táto izba je však obľúbeným miestom stretnutí pre celú rodinu. Niekedy trávi v kuchyni veľkú časť dňa spolu s kuchárkou aj dieťa, ktoré si pri nej číta alebo si robí domáce úlohy. Z uvedených dôvodov je osvetlenie kuchyne najviac technicky náročné. Pracovné priestory v kuchyni musia byť dostatočné osvetlené, aby sa pri nich dali robiť všetky kulinárske činnosti.

Pred návrhom kuchynskej linky myslite na svetlá, ktoré nesmú vytvárať tiene tam, kde nepatria. Ako hlavné osvetlenie by sme odporúčali LED svetlo na strop vo forme lustra alebo už spomínaného LED panela. Toto svetlo doplňte bodovým osvetlením nad kuchynskou doskou alebo kuchynským ostrovčekom.

Nad ostrovčekom sa dobre vynímajú závesné lampy. Ďalším doplnkovým svetlom môžu byť LED pásy na úchytoch skriniek alebo LED svetlá so senzormi vo vnútri kuchynskej linky. Pri inštalácii LED pásikov nezabudnite na chladiaci hliníkový profil, ktorý je zároveň dizajnovým doplnkom.

LED svetlo v spálni

Spálňa je oddychovou miestnosťou, v ktorej sa chcete cítiť príjemne. V spálni nepotrebujete centrálne svetlo s veľkým jasom, a preto vám bude stačiť LED svetlo na strop so slabšou žiarovkou.

Svetlo môžete umiestniť do centrálnej časti spálne alebo priamo nad posteľ. Dobrou voľbou svietenia nad posteľou sú LED panely, ktoré poskytujú zo spodnej časti tienenie. Vďaka tieneniu na vás nebude svetlo priamo žiariť. Pred spaním si veľa ľudí číta, preto sa zamerajte na výber nočných lampičiek.

Najlepším variantom sú lampičky s ohybným kĺbom, ktorý umožňuje cielené osvetlenie konkrétne vybraného miesta. Doplnkovým svetlom v spálni môžu byť aj LED pásy umiestnené v čele postele alebo pod posteľou. V oboch prípadoch je efekt takéhoto doplnkového osvetlenia veľmi príjemný. Ráno po prebudení iste oceníte bodové LED svetlo umiestnené v skrini. Pomocou neho ľahko nájdete oblečenie bez nutnosti zapnutia hlavného svetla. Pri LED osvetlení sa nemusíte báť prehriatia žiarovky či diód, preto môžete pokojne zaspať a  lampičku nechať svietiť celú noc.

Osvetlenie na chodbe

Ako poslednú miestnosť spomenieme chodbu. Chodba je síce priestorom, v ktorom sa dlho nezdržujete, no napriek tomu si vašu pozornosť zaslúži. Hlavne v prípade, ak ide o chodbu, z ktorej vedú schody na poschodie. Na chodbe by nemali chýbať okrem centrálneho osvetlenia aj orientačné svetlá umiestnené na stene alebo svetlá s pohybovými senzormi.

Dobrou voľbou sú stropnice, ktoré najlepšie a najrovnomernejšie osvetlia veľkú plochu. V predsieňach a chodbách s nízkym stropom preferujte LED panely. Veľmi praktické je taktiež osvetlenie nainštalované priamo v schodoch. Schodové svetlá sú výborným pomocníkom predovšetkým v noci, kedy nebudete musieť zapnúť centrálne osvetlenie.

Na osvetlenie schodov sa hodia bodové LED svetlá alebo LED pásy. Oba typy svetiel môžete nechať zapnuté celú noc, keďže sú úsporné a bezpečné. Zároveň vás v noci ich tlmené svetlo veľmi neoslepí.