Cestovanie a Destinácie

Využívate všetky smart technológie vo vašom automobile?

2782
0
Zdieľaj

Takmer všetko v našom okolí začína byť smart. Počítače a technika riadia ľudský život. Rôzne technické vychytávky neobišli ani svete motoristov. V nových vozidlách nájdete palubné počítače, ktoré by mali šoférom uľahčiť život. Nie vždy je to tak a nie všetky vylepšenia motoristi naozaj využijú. Prieskum medzi šoférmi odhalil zaujímavé skutočnosti o využívaní „múdrych“ technológií.

Zaujímavý prieskum so zaujímavými zisteniami

Americká spoločnosť venujúca sa prieskumom trhu oslovila tisícky motoristov, aby zistila, ktoré technológie im v aute pomáhajú, prekážajú alebo ich nevyužívajú. Niektoré zistenia boli naozaj zaujímavé a možno pomôžu vývojárom v automobilovom priemysle cielene mieriť využívanie nových technológií.

Najcennejšie, čo máme

Podľa daného prieskumu motoristi využívajú vo vozidle hlavne vychytávky, ktoré zvyšujú bezpečnosť a znižujú riziko kolízií. Pravdou však je, že najdôležitejšie je chovanie a šoférske zručnosti samotného motoristu. Na druhom mieste je správne investovanie do vozidla. Veď napríklad najlacnejšie pneumatiky nemôžu ochrániť váš život tak ako kvalitné letné či zimné pneumatiky. Všetky odborné prieskumy a test na zimné pneumatiky potvrdili dôležitosť kvalitných zimných pneumatík či perfektného technického stavu vozidla. Na treťom mieste bezpečnosti jazdy sú práve technológie. Z dôvodu ochrany pred haváriami či kolíziami šoféri vo svojich vozidlách najviac využívajú cúvacie kamery. Ruku na srdce. Cúvanie robí problémy nielen dámam, ale aj mnohým pánom. Monitory cúvacích kamier sa umiestňujú v autách na viacerých miestach. Podľa prieskumu je najlepším miestom pre monitor spätné zrkadlo. Pri cúvaní i samotnej jazde využíva veľké percento opýtaných šoférov systém sledovania mŕtveho uhla. Medzi obľúbenými technológiami sa ocitol aj systém núdzového brzdenia.

Toto v automobile nepotrebujeme

Na opačnej strane rebríčka sa umiestnili technológie, ktoré by sa na prvý pohľad mohli zdať užitočné. Šoféri ich však skoro vôbec nevyužívajú. Možno je všetko len o zvyku a o tom, čo si vodiči obľúbia počas prvých dní riadenia nového auta. Udivujúce ja napríklad to, že skoro polovica majiteľoch luxusnejších vozidiel nikdy nevyužila asistenčné služby k automobilu. Ešte viac udivujúcejšie je, že takmer tretina šoférov nikdy nevyužíva parkovacieho asistenta. Tento údaj nám nesedí s nežnejším pohlavím medzi vodičmi. Šoféri sa taktiež nekamarátia s ovládaním pomocou gestikulácie a vstavanými aplikáciami, ktoré sú neprehľadné. Mnohé z uvedených technológií vodiči nepotrebujú aj preto, že skoro každý z nich vlastní mobilný telefón. A mobilné telefóny v dnešnej dobe vedia ovládať aj najmenšie deti.