Domácnosť a Záhrada

Pomoc záhradníkom: ako zachrániť sadenice paradajok pred vädnutím

1672
0
Zdieľaj
Pomoc záhradníkom: ako zachrániť sadenice paradajok pred vädnutím

Každý milovník leta chce jesť domáce paradajky, ale nesprávna starostlivosť môže túto túžbu zmariť. Ako zachrániť sadenice paradajok pred vädnutím a uhynutím? Je dosť ťažké jednoznačne odpovedať, pretože je potrebné dobre preskúmať sadenice, počnúc listami a končiac koreňmi.

Hlavné príčiny problémov:

Skúsení pestovatelia identifikovali 2 veľké skupiny dôvodov, prečo paradajky vädnú:

  • nesprávna sejba a starostlivosť o sadenice, dospelé kríky
  • rôzne choroby

Aby ste chránili sadenice paradajok pred vädnutím, musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel starostlivosti o ne.

Sadenice paradajok majú veľmi radi vodu, preto by sa mali často polievať teplou vodou. Nezabudnite však, že korene paradajok musia dýchať.

Ak sú sadenice vysadené v špeciálnych kvetináčoch na okne, v spodnej časti kvetináčov by malo byť urobených niekoľko otvorov. To umožní úniku prebytočnej vlhkosti z pôdy.

Ak nie je dostatok takýchto otvorov, sadenice sa môžu jednoducho začať dusiť, paradajky vädnú, listy sú suché a potom opadnú. V takejto situácii je veľmi ľahké zachrániť paradajky. Je potrebné na chvíľu zastaviť výdatné zavlažovanie, ale pôda musí zostať dostatočne vlhká. Okrem toho by ste mali vyčistiť odtokový systém kvetináčov a zvýšiť počet otvorov.

Existuje situácia, keď je zalievanie sadeníc nedostatočné. Stojí za to vytiahnuť jednu paradajku, posúdiť koreňový systém. Ak je koreň suchý, listy sú letargické a zem okolo je voľná, drobivá, potom je potrebné zvýšiť množstvo zálievky.

Pestovanie paradajok by sa malo uskutočňovať v teplej miestnosti alebo skleníku.

Ak je nádoba so sadenicami v príliš teplej mikroklíme (v blízkosti krbu, radiátora), paradajka vädne a padá. Krb príliš vysušuje vzduch v miestnosti. Pri skúmaní takejto paradajky môžete vidieť, že koreň zostáva zdravý, ale listy sadenice na okrajoch začínajú vädnúť, vysychať, žltnúť. Ak chcete situáciu napraviť, mali by ste kvetináč premiestniť na chladnejšie miesto, kde nebudú žiadne ohrievače. Na tmavom mieste budú sadenice paradajok malé. Potrebujú veľa slnečného žiarenia.

Stáva sa, že sadenice stále naďalej padajú a vädnú. Prečo listy paradajok v tomto prípade vädnú? Môže to byť spôsobené nedostatkom čerstvého vzduchu. Paradajky veľmi obľubujú vzduch, takže musíte pravidelne vetrať miestnosť alebo skleník. Ale prievan môže viesť k rovnakému výsledku. Paradajky pod neustálym prúdom studeného vzduchu vädnú a listy opadávajú. V takom prípade sa vetranie vykoná po vytiahnutí črepníkov z miestnosti.

Choroby paradajok

Okrem chýb v starostlivosti môžu sadenice paradajok trpieť zlou pôdou, škodcami alebo chorobami. Nekvalitná pôda vedie k tomu, že sadenice paradajok vädnú. Preto pred výsadbou zeleniny je potrebné pripraviť pôdu. Zo zlej upravenej pôdy môžu dostať choroby ako „čierna noha“ a fusárium.

Fusárium je plesňová infekcia zdravých sadeníc. Paradajky sú infikované z pôdy, v ktorej sú spóry huby. Niekedy môžu byť zakúpené semená kontaminované plesňami. Najskôr sú ovplyvnené spodné listy paradajok, ak to včas neošetríte, potom listy paradajky vyschnú a rastlina úplne odumrie. Infikované sadenice musia byť vytiahnuté a vyhodené.

U sadeníc paradajok môže tiež dôjsť k vädnutiu v dôsledku baktérií. Vyvíja sa, keď baktérie vstupujú do pôdy a množia sa. Vyrovnať sa s týmto typom ochorenia pomôže „Glyocladinu“. Zeleninu musíte spracovávať niekoľkokrát za sezónu s intervalom 1,5 – 2 týždne. Ak sa paradajky pestujú vonku, pred spracovaním sa uistite, že je suché počasie, inak bude vaša práca zbytočná.

Pri chorobe ako „čierna noha“ sadenice paradajok postupne vädnú, začínajúc od koreňov. V tomto prípade stonka zeleniny začne tmavnúť a koreň hniť. V počiatočnom štádiu ochorenia je možné paradajky zachrániť. Aby ste to dokázali, vezmite novú pôdu, ošetrite ju roztokom manganistanu draselného a potom presaďte sadenice.