Životný štýl

Slobodný a šťastný: prečo je čas prestať veriť v mýty o single ľuďoch

1007
0
Zdieľaj
Slobodný a šťastný: prečo je čas prestať veriť v mýty o single ľuďoch

Žijeme v kultúre, ktorá oslavuje páry a z nejakého dôvodu označuje nezadané osoby za porazené a nedokážuce si nájsť partnera. Na tých, ktorí nie sú vo vzťahu sa pozerá s ľútosťou a slovné spojenie „šťastný navždy“ vždy znamená povestnú spriaznenú dušu. Pokúsime sa vyvrátiť najobľúbenejšie mýty o„ osamelých “ ľuďoch.

MÝTUS: Slobodní a nezosobášení ľudia sú osamelí.

REALITA: Majú viac priateľov.

Podľa štúdie Oxfordskej univerzity nový partner vytláča v priemere dvoch blízkych priateľov z nášho života. Páry majú teda v blízkom okolí menej priateľov ako slobodní ľudia. „Výskum ukazuje, že osamelí ľudia sú opakom osamelosti,“ tvrdí psychologička – Singles majú viac priateľov. Štúdia, do ktorej bolo zapojených 16 000 Nemcov medzitým zistila, že osamelo žijúci ľudia sú v skutočnosti menej osamelí. Čo vôbec nie je prekvapujúce.

MÝTUS: Osamelí ľudia sú sebeckí.

REALITA: Poskytujú viac svojej komunite.

V tejto časti sa chceme zamerať na takzvanú sebestrednosť slobodných ľudí. Ukázalo sa, že myslíme iba na svoje boky a handry! Prípadne myslíme iba na svoju kariéru. V skutočnosti niekoľko štúdií preukázalo, že slobodní ľudia dávajú svojej komunite a mestu viac ako ich ženatí kolegovia. Správa z roku 2011 v USA zistila, že 84% slobodných žien a 67% slobodných mužov pomáha svojim rodičom. „Slobodní ľudia sa snažia viac ako ženatí udržiavať kontakty so svojimi bratmi a sestrami,“ hovorí psychológ. „Je pravdepodobnejšie, že sa budú starať o svojich rodičov, vymieňať si pomoc so susedmi a prispievať k životu svojich miest a dedín. Naopak, akonáhle sa páry nasťahujú k sebe alebo sa zosobášia, majú tendenciu sa izolovať.

MÝTUS: Osamelí ľudia sú leniví.

REALITA: Sú prispôsobivejší ako zosobášení ľudia.

Americká štúdia zistila, že slobodní ľudia trávia cvičením priemerne 48 minút týždenne ako rodiny a vážia o dva kilogramy menej. Mnohé štúdie navyše ukazujú, že nezosobášení ľudia majú celkovo lepšie zdravie ako vydaté prípadne ženaté osoby. Napríklad prieskum, ktorý sa uskutočnil po dobu 16 rokov vo Švajčiarsku medzi 11 000 ženami a mužmi ukázal, že zosobášené osoby zaznamenali mierne zhoršenie celkového zdravia.

Niekedy články pod hlasným názvom „Rodinne založení ľudia žijú dlhšie“ môžu spôsobiť senzáciu, ale kritici poukazujú na to, že štatistika považuje vdovy za slobodné. A tragická tendencia vdovy zomrieť krátko potom, čo jej manžel zomrel je veľmi nízka. Podľa štatistík sa totiž ukazuje, že ženy by sa vôbec nemali vydávať.

Austrálska štúdia s viac ako 10 000 ženami zistila, že staršie slobodné osoby bez detí menej fajčia, menej často sú choré a majú lepšie BMI ako ich vydaté / rozvedené rovesníčky.

MÝTUS: Samotári doslova lovia toho pravého

REALITA: Iba 30%.

Vôbec nie sú horliví, aby zmenili status samotára. Asi 70% slobodných ľudí vo Veľkej Británii tvrdí, že za posledný rok sa ani nepokúsili nájsť si partnera, u žien tento údaj stúpol na 75%. Možno preto, že sú príliš zaneprázdnení skúšaním nových vecí. Asi 82% opýtaných slobodných ľudí uviedlo, že osamelosť im dáva „príležitosť získať nové životné skúsenosti“ a 89%, že samostatné cestovanie „posilňuje ich sebavedomie“.

MÝTUS: Slobodné ženy sú bezohľadné lovkyne spermií.

REALITA: Muži, zbavte sa svojich stereotypov.

,,Mýtus, že všetky ženy po 30-ke sa pokúšajú náhodou otehotnieť ma vyvádza z miery“, hovorí jedna z našich dopisovateliek. To skôr niektorí muži robia možné aj nemožné, aby ich partnerka ,,náhodou“ otehotnela.

MÝTUS: Slobodné ženy sú smutné a mládenci šťastní

REALITA: Slobodné ženy sú vo všeobecnosti šťastnejšie ako slobodní muži

Štúdia životného štýlu Mintel zistila, že 61% nevydatých žien je šťastných vo svojej osamelosti. Naopak štúdia v Spojených štátoch zistila, že 63% mužov, ktorí majú v súčasnosti neviazaný sex by v skutočnosti uprednostnilo dlhodobý milostný vzťah.