Dobrá rada

Pozitívne účinky pitia čaju

1096
0
Zdieľaj

Čaj je veľmi obľúbeným nápojom aj u nás. Treba si ale najskôr povedať, čo v skutočnosti čaj je. Pravý čaj je odvodený z konkrétnej rastliny (Camellia sinensis) a obsahuje iba štyri odrody: zelenú, čiernu, bielu a oolong. Čokoľvek iné (napríklad bylinkový „čaj“) je výluh inej rastliny a technicky to nie je čaj, hoci nevadí keď ho tak nazývame.

Čo však skutočnému čaju chýba v rozmanitosti, vynahradzuje niektoré vážne zdravotné výhody. Vedci pripisujú zdravotné vlastnosti čaju polyfenolom (typ antioxidantu) a fytochemikáliám. Aj keď sa väčšina štúdií zamerala na známejšie zelené a čierne čaje, biely a oolong tiež prináša telu výhody.

Čaj a jeho pestovanie pochádza z Číny a od polovice dynastie Tchang sa rozšírila do celého sveta.

Čaj je bohatý na antioxidanty. Je to nielen vynikajúci spôsob ako spomaliť starnutie, ale môže to mať aj dôležitý dopad na váš imunitný systém, vďaka čomu bude oveľa silnejší. Antioxidanty v čaji pomáhajú pri regenerácii a oprave buniek. Preto ste oveľa menej náchylní na ochorenie v prostredí, ktoré sa vyznačuje príznakmi nachladnutia a chrípky. Váš popoludňajší čajový rituál môže pomôcť vášmu celkovému zdraviu a pohode tým, že udržiava chrípku a choroby na uzde, pomáha vám bojovať proti stresu a udržuje vašu fyzickú zdatnosť pod kontrolou.

Šálka čaju vám pomôže lepšie sa sústrediť na svoju prácu tým, že podstatne zvýši vašu pozornosť. Pravidelné pitie čaju má tiež pozitívny vplyv na fungovanie vášho mozgu a na neurologické procesy s ním spojené. Čaj môže preto výrazne pomôcť udržať Parkinsonovu chorobu na uzde. Zistilo sa tiež, že hoci pitie čaju nemôže Alzheimerovu chorobu zastaviť, môže ju výrazne spomaliť.

Po vode je čaj najčastejšie konzumovaným nápojom na svete. Je všeobecne známe, že čajovník pochádza z juhozápadu Číny. Už pred 4000–5 000 rokmi si Číňania uvedomili, že čaj môže podporovať zdravie a predchádzať niektorým ľudským chorobám. Toto bolo zaznamenané v starodávnych knihách o medicíne, ako napríklad Herbár Shen Nonga. Vysadená výmera čajovníka bola malá pred rokom 581 n. l., ale počas obdobia 581–618 n. l. sa rýchlo rozšírila. Bolo zaznamenané, že čajovník sa potom stal hlavnou plodinou v južnej časti Číny s rozsiahlymi výmerami plantáží.

Počas asi 300 rokov dynastie Tchang (618–907 n. l.) prešiel čajový priemysel rýchlym rozvojom, ktorý môže úzko súvisieť so zdraviu prospešnými účinkami čaju. V tomto období vyšli práce o čaji, napríklad Tea Classic, ktorú napísal Yu LU z dynastie Tang a je prvou knihou o čaji na svete. Aj keď sa popis čaju ako prostriedku podporujúceho zdravie a prevenciu chorôb našiel už dávno pred dynastiou Tchang, publikácia Tea Classic výrazne zvýšila postavenie čaju a cisárska vláda začala dokonca vyberať dane z čaju, aby pomohla doplniť štátnu pokladnicu. Bolo zaznamenané, že dane z čaju vyberané za vlády Tang Taizonga (627–649 n. l.) predstavovali asi 400 miliónov fen.

Čierny čaj

Čierny čaj pomáha udržiavať tráviace ťažkosti na uzde. Keď nabudúce budete trpieť hnačkou, zabudnite na tabletky. Namiesto toho si uvarte nejaký čierny čaj a vytlačte v ňom čerstvý citrón alebo limetku. Pitie tohto čierneho čaju s citrónovou príchuťou vás zbaví nepohodlia a nadúvania spôsobených hnačkami. Čierny čaj je bohatý na triesloviny, o ktorých je známe, že majú protizápalové vlastnosti. Pomáha nielen pri podráždenom žalúdku, ale aj pravidelná konzumácia čierneho čaju vytvára prostredie pre lepšie trávenie vo vašom tele.

Čierny čaj má zvyčajne vynikajúce účinky na zdravie srdca. Pravdepodobnosť zástavy srdca je oveľa menšia, ak radi pijete svoj čierny čaj.

Zelený čaj

Zelený čaj je prírodným liekom na IBS. Je známe, že syndróm dráždivého čreva (IBS) postihuje veľkú časť svetovej populácie.  Zavedenie pitia zeleného čaju ako súčasť stravy môže dramaticky pomôcť zmierniť nepriaznivé prejavy. Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré pomáhajú zmierňovať zápaly čriev spôsobené IBS.

Zelený čaj vám pomôže spáliť viac kalórií. Ak máte radi fyzickú zdatnosť a aktivitu, môžete si do svojej dennej stravy začať zaraďovať šálku čaju. Je známe, že zelený čaj pozitívne ovplyvňuje metabolizmus. To zlepšuje proces spaľovania kalórií. Ak ste vo svojom tréningu dosiahli vrchol a nezdá sa vám, že by ste zhodili tých pár posledných kilogramov, zelený čaj môže byť jedným z riešení, ktoré vám môžu nesmierne pomôcť pri dosahovaní vašich cieľov v oblasti fitnes.

Zelený čaj vám pomôže získať žiarivú pokožku bez akné. Môžete minúť stovky na drahé pleťové krémy, ktoré sľubujú výsledky do jedného týždňa. Avšak blednú v porovnaní s prírodnými liečivami, ktoré čistia váš systém zvnútra. Jedným z takýchto liekov je aj zelený čaj.  Skutočnosť, že čaj je bohatý na antioxidanty, pomáha udržiavať pokožku zdravú a žiarivú. Okrem zeleného čaju je tiež potrebné zmeniť celkovú stravu tak, aby obsahovala čerstvé a prírodné ingrediencie a obmedzenú konzumáciu spracovaných potravín.

Na čo si ale treba dať pozor: Nepite príliš veľa horúceho čaju. To platí aj pre iné nápoje, veľa horúceho škodí.