Dobrá rada

Zázračná huba čaga: Poznáte všetky jej účinky?

1976
0
Zdieľaj

Čaga je huba rastúca prevažne v sibírskej oblasti. Najčastejšie ju môžete nájsť na brezových stromoch, kde sa jej darí najlepšie. A síce na prvý pohľad nevyzerá veľmi príťažlivo, jej účinky si rozhodne zamilujete.

Čo všetko čaga obsahuje?

Skvelé zloženie čagy je kľúčové. Len vďaka nemu poskytuje tie najlepšie účinky pre zdravie a celkovú imunitu organizmu. Čo všetko čaga obsahuje?

  • polysacharidy
  • beta-D glukány
  • fytosteroly
  • antioxidanty
  • melanín
  • kyselina betulínová
  • vitamíny skupiny B

Účinky čagy na ľudský organizmus

Presuňme sa však na to najdôležitejšie, čím sú samotné účinky. Tých má čaga pomerne dosť, vďaka čomu sa rozhodne oplatí zaradiť ju k svojim doplnkom výživy.

Posilňuje imunitný systém

Čaga má veľké množstvo antioxidantov, ktoré zbavujú telo nebezpečných voľných radikálov. Tým posilňuje imunitný systém a znižuje náchylnosť na prechladnutie či chrípku.

V rámci silného imunitného systému je dobré spomenúť aj niekoľko štúdií, ktoré zisťujú účinky čagy v boji proti rakovine. Zdá sa, že huba má pozitívne účinky pri podpore štandardných postupov v liečbe tejto choroby.

Detoxikuje a upokojuje

Vysoký obsah antioxidantov sa podieľa taktiež na detoxikácií a čistení organizmu. Ak premýšľate, že by ste potrebovali vyčistiť svoje telo, do plánu zaraďte aj čagu.

Plus, čaga poskytuje aj upokojujúce a utišujúce vlastnosti pri podráždení organizmu.

Znižuje krvný tlak a cholesterol

Cholesterol a vysoký krvný tlak sú dnes dva veľké problémy, ktoré trápia množstvo ľudí. Čaga je jedným z mála pomocníkov, ktorí dokážu naozaj efektívne pomôcť. Všetko je to najmä vďaka kyseline betulínovej.

Pomáha pri kožných ochoreniach

Čaga je veľmi účinným pomocníkom pri problémoch s kožou ako napríklad psoriáza alebo ekzémy. Dokonca, niektoré štúdie zistili, že pri pravidelnom užívaní dokáže pomôcť aj v boji proti pigmentovým škvrnám.

Antibakteriálne vlastnosti

A taktiež nesmieme zabudnúť ani na antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri ochoreniach ako zápal žalúdka a pečene, cukrovka, žalúdočné vredy a rôzne autoimunitné ochorenia.

Ako si hubu čaga pripraviť?

Na trhu sa stretnete s niekoľkými formami tejto huby. Veľmi obľúbený je napríklad čaga čaj. Spravidla ide o sypaný typ, ktorý si jednoducho zalejete a následne vypijete. Lúhovať by ste ho mali 5 – 7 minút.

Čaj je síce skvelým variantom, no je dobré vedieť, že nie je tak účinný, ako extrakty používané v kapsuliach.

Okrem čaju nájdete na trhu aj čaga kvapky alebo tablety. Najpraktickejšou možnosťou sú tablety, ktoré užívate ako klasický doplnok stravy.

Skvelé účinky v jednej hube

Čaga má skvelé účinky pre celý ľudský organizmus. Vhodná je pre úplne každého, kto dbá o svoj imunitný systém a zdravie. Jej užívanie je jednoduché a bez vedľajších účinkov.