Dobrá rada

Poznáte typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?

1952
0
Zdieľaj
Poznáte typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?
Poznáte typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?

Diabetes mellitus, hovoro cukrovka, trápi ľudí po celom svete a neustále narastá počet ľudí s týmto ochorením. Cukrovka je nevyliečiteľné ochorenie, a preto si vyžaduje, aby pacienti mali disciplínu, zodpovedný prístup a dodržiavali predpísanú liečbu.

Rozlišujeme základné typy diabetu 1. a 2. typ. Okrem nich existujú aj iné typy. Poznáte ich a viete čím sa líšia?

Čo je cukrovka?

Cukrovka je chronické ochorenie látkovej premeny, ktorá sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Výsledkom je porucha vylučovania a účinku inzulínu v tele. Vysoké hodnoty cukru v krvi môžu viesť k poškodeniu ciev, funkcie obličiek a nervov.

Na reguláciu hladiny cukru v krvi je inzulín nevyhnutný. Pri cukrovke však cukor z potravy zostáva v krvi, a preto má diabetik trvalo vysokú hladinu cukru v krvi (hyperglykémiu).

Cukrovka 1. typu

Tento typ cukrovky sa objavuje väčšinou v mladosti a vzniká v dôsledku nefunkčných buniek pankreasu, ktoré vytvárajú inzulín. To postupne vedie k absolútnemu nedostatku inzulínu. Cukor z potravy sa nemôže odbúravať a hladina cukru v krvi stúpa.

Pacienti s cukrovkou typu 1, musia užívať inzulín po celý život, nedá sa jej zabrániť zdravou stravou ani pohybom a často býva dedičná. Liečba spočíva v podkožnom podávaní chýbajúceho inzulínu.

Cukrovka 2. typu

Pri cukrovke 2. typu telo produkuje vlastný inzulín, no jeho účinok je nedostatočný. Najčastejšie sa tento diabetes prejavuje u obéznych, môže byt‘ dedične podmienený, no to či naň ochoriete spravidla závisí od vášho životného štýlu, stravovacích návykov, pohybu a celostného pohľadu na zdravie. Na rozdiel od 1. typu je diabetes 2. typu rozšírenejší a trpí ním výrazne väčšia časť diabetikov. Základom prevencie a liečby tohto je diéta a fyzická aktivita. Niekedy je potrebné doplniť liečbu aj liekmi, pripadne podávať injekčný inzulín.

Čo majú diabetes 1. a 2 typu spoločné?

Bez ohľadu na to, o aký typ cukrovky ide, zvýšená hladina cukru v krvi môže priniesť vážnejšie zdravotné problémy. Choroby, ku ktorým oba typy cukrovky môžu viesť sú kardiovaskulárne choroby, poškodené cievy, mozgová príhoda, ochorenie obličiek, strata zraku či iné neurologické poruchy.

Poznáte typy cukrovky a aký je medzi nimi rozdiel?

Iné typy diabetu

Predcukrovka (prediabetes)

Predcukrovka je stav, kedy je hladina cukru v krvi zvýšená nad zdravé hodnoty, no zároveň ešte nespĺňa kritériá pre cukrovku. Na rozdiel od cukrovky, je tento stav liečiteľný. Ak sa však prediabetes nelieči, môže skončiť u diabetu 2. typu. Oddialiť nástup cukrovky je možné vyváženou stravou, pohybom a zdravou hmotnosťou.

Tehotenská cukrovka (Gestačný diabetes)

Ďalším typom diabetu, je cukrovka v tehotenstve. Gestačný diabetes je porucha, ktorá sa objavuje u budúcich mamičiek v dôsledku hormonálnych zmien. Môže vzniknúť po 20. týždni tehotenstva, a preto je dôležité dať sa v tomto období na možný diabetes vyšetriť. Pri tomto type cukrovky sú vhodné diétne opatrenia, v niektorých prípadoch musia byť pacientky liečené podávaním inzulínu. Tehotenská cukrovka zvyčajne po pôrode zmizne.

Menej často sa môžete stretnúť aj so špecifickými typmi diabetu ako napríklad MODY a LADA.

Majte na pamäti, že pred cukrovkou 1. typu sa ochrániť nedá, no pred typom 2 áno. Liečbe cukrovky sa môžete vyhnúť pravidelnou kontrolou u vášho lekára, zdravou stravou a pravidelným pohybom.

 

Autor: Dominika Blchova