Dobrá rada

Pracovný pohovor výzva v každom veku

1034
0
Zdieľaj
Pracovný pohovor výzva v každom veku

Pracovné pohovory a zmeny brigád alebo trvalého pracovného pomeru je s človekom od začiatku vstupu do sveta mladých a ukončením povinnej školskej dochádzky a dostaním občianskeho preukazu. Do tohto okamihu je človek pokladaný za dieťa.

Nezáleží na tom, či sa idete uchádzať o prvú brigádu alebo je to vaše už 10 zamestnanie, treba mať na pamäti niekoľko vecí. Prvý dojem , už na druhý pokus neurobíš!

Málokto si pri vstupe do budovy možného budúceho zamestnávateľa uvedomí, že svojim postojom k ľuďom na nižších postoch, alebo  s jednoduchšou prácou ako vrátnik, upratovačka, recepčná alebo údržbár zaujme ,taký výsledok je možné od daného pohovoru očakávať. Primeraná slušnosť a úcta k ľuďom, ktorí už spolupracujú s daným zamestnávateľom, tiež prešli výberovým procesom sú už súčasťou tímu a bez nich by to nefungovalo. Každý človek má talent alebo kompetencie a vzdelanie na iní typ práce. Žiadna práca nie je menejcenná alebo viac cenená ako iná. Sú to možní kolegovia a členovia tímu vo vašej novej práci , treba im preukázať, že si ich prácu vážite a uvedomujete si , že bez nich by ste nemohli fungovať s vašimi externými partnermi – ak by ste nemali recepčnú, ktorá všetko komunikuje, zabezpečí ubytovanie hostí, stravu, rozpošle pozvánky dohodne kongresovú sálu, zabezpečí catering a iné, nemohli by ste pracovať v neporiadku a špine v kancelárii alebo v kuchynke k tomu vám pomôže upratovačka, údržbár zabezpečí , aby šiel elektrický prúd, voda, WC, počítače či tlačiareň, prípadne klimatizácia, vďaka vrátnikovi sa dostanete do budovy aj keď ste si v náhlivosti zabudli kľúče doma…

Vyhnite sa nevhodnému oblečeniu, lebo aj to napovie, aký typ človeka ste. Zistite si, či v danej firme je nejaký dres code – predpísané oblečenie, ak nie treba zvoliť niečo elegantné pohodlné a slušné oblečenie- namieste je blúzka a sukňa, nohavicový kostým, pripadne elegantne šaty a sako, decentne namaľovanie a make up , u mužov košeľa alebo polokošeľa, elegantne nohavice, kravata(motýlik), oblek…  Nevhodným oblečením je roztrhané rifle, špinavé pokrčené tričko, tenisky… Vyhnite sa silnému parfému.

Nikomu sa na nič nesťažujte a neveďte debatu o hroznej zápche smerom na pohovor, nedanie prednosti na prechode , na škaredé počasie – typu ani psa nevyhnať (nenápadne a často nevedomky, tým dávate najavo, že nemáte o prácu vážny záujem, lebo ste museli prísť na pohovor v zlom počasí)

Ak sa vás personalista opýta na predchádzajúceho šéfa alebo kolegov, nikdy ich nezačnite ohovárať a posudzovať a všetky možné negatívne veci vyťahovať a pocite neváženia si vás a pod., dávate tým najavo pohŕdanie predchádzajúcou šancou pracovať, a teda si zabezpečiť peniaze na živobytie. Treba poukázať aj na pozitívne aj negatívne skúsenosti z nadhľadu vášho osobnostného a kariérneho posunu. A tiež hovorte o rozvoji pracovných zručností v predchádzajúcej pozícii

Za žiadnych okolností nemeškajte, tým sa pripravíte o schopnosť argumentovať vašu lojálnosť a dochvíľnosť voči firme a tiež o možnosť zoznámiť sa s prostredím, upokojiť sa psychicky najmä ak ste stresový typ človeka. Možnosť ísť na WC skontrolovať vizáž alebo si aj uľaviť a v pokoji vstúpiť bez rizika do miestnosti kde bude pohovor a počkať na začiatok.

Zabúdanie chronológie údajov v životopise– v strese sa často stane , že zabudnete v akom poradí ste jednotlivé práce alebo vzdelanie dosiahli. Uvádzajte najvyššie dosiahnuté vzdelanie a potom doplňujúce kurzy len ak sú dôležité pre danú pozíciu.

Nevymýšľať a neprikrášľovať a nepridávať- to čo nie je pravda , vzdelanie prax alebo nevšedné schopnosti- všetky údaje sa dajú overiť . Nepreceňujte /nepodceňujte sa všetko sa odhalí ak nie hneď časom určite.

Neprísť nepripravený– nepamätať si inzerát a pozíciu o ktorú sa uchádzam, nemať zistené základné údaje o firme, ako vznikla, zakladateľ v akom roku , či mala rovnaký typ zamerania alebo ho zmenila, čo bude vašou úlohou a pracovnou náplňou, či spĺňate požiadavky aspoň na 90%, vítaná je prax a prípadné skúsenosti na rovnakej alebo podobnej pozícii

Nemať pripravené otázky pre personalistu– vždy v každom inzeráte sa nájde niečo čo je nejasné, koľko kôl pohovoru bude, termín vyhodnotenia prijatia/neprijatia do práce. Nemajú často predstavu o plate.

Počas samotného pohovoru -nežujte žuvačku, vypnite si telefón, nesnažte sa s personalistom hádať alebo vyvíjať nátlak. Pripravte si príklady svojich vlastností a ako ste ich využívali v práci, udržiavajte očný kontakt. Stisk ruky musí byť primerane silný a pevný, úsmev , oblečenie a rýchlosť reči uvádzajú kandidáta najviac  vo svetle vhodnosti /nevhodnosti na danú pozíciu…

Pracovný pohovor je vstupnou bránou na trh prác. Od pripravenosti a dobre zvolenej pracovnej pozície, na ktorú má uchádzač vzdelanie, prax a kompetencie závisí rozvoj a kariérny rast vo svete práce.

Bc. Ľubica Bombalová