Dobrá rada

Starostlivosť o chrup psíkov

1363
0
Zdieľaj

Máte doma maznáčika a nedali by ste na neho dopustiť? Dnes už neslúži pes iba ako strážca domu či pomocník pri výkone povolania. Sú ľudia, ktorí nemôžu mať deti a namiesto toho všetku svoju lásku a starostlivosť vkladajú do maznáčika. A sú ľudia, ktorí deti majú a maznáčikovia sú ako členovia rodiny. Psík sa sám o seba postarať nevie, rovnako ako malé dieťa, preto sa mu treba starať o srsť prípadne pokožku o oči o pazúriky a v neposlednom rade aj o zuby.

Psíci majú veľmi často problémy práve z chrupom. Aj u psov sa môžu vyskytnúť zubné kazy ale nie je to také časté ako u ľudí. Častejším problémom je tvorba zubného kameňa, ktorý robí veľmi veľké problémy a dokonca môže ohroziť aj život. Tvorba zubného kameňa je typická pre malé rasy, ktoré to majú dané geneticky ako sú yorkshirsky terier, ratlík alebo maltezský psík. Zuby je treba kontrolovať často, aspoň raz týždenné. Okrem zubného kameňa sa môžu medzi zubami zachytiť cudzie telesá, čo môže spôsobiť zápal. Nemusíte sa obávať, že by ste zubný kameň nespozorovali, pretože je výrazný a silne zapácha. Ak sa o zuby nestaráte, môžu začať krvácať, psíci nechcú žrať, sú podráždení dokonca vystúpi teplota.  Baktérie sa postupne rozšíria do ďalších životných orgánov a tu vám potom už nemusia stačiť ani tie najlepšie lieky. Zubný kameň usadený na zuboch odďaľuje ďasno od krčkov, tak sa dostávajú do ďasna baktérie, ktoré spôsobia zápal alebo vypadnutie zubu.

Najlepšia liečba je prevencia. Čistenie zubov, by ste mali zaužívať už v rannom veku aby sa mu to stalo prirodzené. Výmena mliečnych zubov nastáva do pol roka, aj napriek tomu, sa snažíme už tieto zuby čistiť. Výborné sú žuvacie tyčinky, ktoré kúpite v každom obchode pre psíkov. Tieto tyčinky obsahujú enzýmy, dávajú sa po nakŕmení aby čiastočne eliminovali zubný povlak, ktorý sa tvorí zo stravy. Podobne ako ľudia tak aj psy majú zubné pasty, ktoré môžu prehltnúť. Takisto obsahujú enzýmy, ktoré rozpúšťajú zvyšky potravy a povlak. Enzymatické pasty stačí naniesť na zuby a nie je potrebná ani aplikácia zubnou kefkou. Zubný povlak sa dá odstrániť špeciálnymi návlekmi na prst, ktoré väčšina psov veľmi dobre znáša.

A čo chrup zvierat v ZOO, je potrebné umývať zuby aj žirafám či tigrom? Ošetrovateľka v ZOO hovorí, že to nie je nutné tak ako u psíkov, pretože sú geneticky obdarené od prírody schopnosťou samočistiacej hygieny. To ale neznamená, že žiadny problém nastať nemôže. Ak má zviera problém dá sa to spozorovať tak, že má opuch alebo neprijíma potravu. Vtedy zviera uspia a poriadne vyšetria. Je to však výnimočné pretože narozdiel od psov sú to divé zvieratá.