Cestovanie a Destinácie

Prečo ísť do Madridu

8179
0
Zdieľaj

Pretože je to párty mesto, ktoré má múzeum a umeleckú galériu Museo del Prado, pretože je plné zelene a je to multi—kulti mesto v srdci Španielska, pretože tu majú tapas a víno aké ste ešte nepili, pretože Madrid má viac bezoblačných dní ako iné európske mestá a je to mesto futbalu, flamenco a býčích zápasov.

Meno Madrid pochádza z arabského “Magerit”, čo znamená “miesto mnohých prúdov” a Madrid taký skutočne je. Dokonalá španielska trma-vrma.

Do Madridu sa chodí aj kvôli Museo dell Prado. Je to jedno z najdôležitejších múzeí a galérii na svete. Nemusíte mať radi obrazy, ani sochy, či dekoratívne predmety, v tomto chráme umenia pocítite príval neuveriteľnej energie nad všetkou tou krásou. Nájdete tu majstrovské kúsky Velásqueza, El Greca, Goyu, Rembranta, či smutne slávny obraz Guernica od Pabla Picassa.

Múzeum Prado tvorí spolu s Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia a s Museo Thyssen-Bornemisza zlatý trojuholník umenia v Madride. Super je, že sú pár krokov od seba. Pripravte sa na davy ďalších milovníkov umenia.

Do Madridu sa chodí kvôli tapasu, čo sú španielske jednohubky. Názov pochádza zo španielskeho výrazu tapar, ktorý znamená “prikryť”. Niekedy bolo zvykom si pri popíjaní na čerstvom vzduchu zakrývať poháre so sherry krajcami chleba alebo plátkami šunky, aby do nich nepadal hmyz a pohotoví krčmári začali za tímto účelom podávať tanieriky s rôznymi pochutinami. Na klasický tapas sa používa tradičný biely chlieb, na ktorý sa sa položí sušená šunka, zrelý syr, olivy, kúsky sálami, či klobásky, prípadne ančovičky. Existujú aj špeciálne kuchárske knihy, v ktorých nájdete aj 1000 druhov tejto pochúťky. Fakt dobrý nápad je vyskúšať Tapas Tour. Večer vás vyzdvihne sprievodca, ktorý vám ukáže krásne nočné mesto a zavedie vás do krčmičiek s tými najlepšími tapasmi.

Madridčania milujú jedenie, častokrát pri ňom stoja a k tomu výborne slúžia malé bary, ktorých je v meste plno. Výborná sieť bufetov na stojáka je Museo del Jamon, kde ponúkajú najrôznejšie druhý šuniek, klobások, syrov a ďalších pochutín pripravených na desiatky spôsobov a takmer v každej uličke sa stretnete s Jamoneria, kde dostanete zároveň s typickou paelou a tradičnou šunkovou žemľou aj zákusok s kávou a brandy.

Madrid, to je aj červené víno, sangria, sherry a v posledných rokoch aj pivo. K pivu často dostanete nejakú chuťovku, či už misku mandlí, alebo kúsok šunku, či marinovanej ryby. Celkovo sa v Madride každý dúšok zajedá. Inak, nebuďte prekvapení, keď prídete do baru a uvidíte na stenách visieť celé stehná šuniek. Kľudne poproste, aby vám z niektorej odkrojili.

Do Madridu sa chodí aj kvôli flamengu. El Corral de la Moreria, Casa Patas a Café de Chinitas sú asi tie najlepšie miesta, kde zažiť neskutočné vibrácie tohto tanca. Srdce sa vám rozbúši, pocítite naval radosti a budete mať chuť si sami flamengo vyskúšať zatancovať.

Zlé jazyky hovoria, že v Madride je viac barov, reštaurácii, kaviarní, krčiem a iných občerstvení ako v celom Nemecku dohromady. Nočný život je tu šialene divoký. Začína sa okolo 8 večer a končí sa aj o 6 ráno, kedy sa ide na námestie Puerta del Soľ na smažené tyčinky s čokoládou: churros con chocolate.

Víkendové rána sú v Madride tiché a pokojne, ulice ľudoprázdne.

V Madride aj lacno nakúpite. Ceny sú porovnateľné so Slovenskom, niekedy tu nakúpite aj lacnejšie. V centre mesta nájdete najväčší počet obchodov na Gran Via alebo v okolí Plaza Mayor a Puerty del Sol.
Ah hľadáte “všetko pod jednou strechou), vyrazte do nákupnej galérie La Vaguada s viac než 350 obchodmi. Vynikajúcim miestom na nákupy je aj blší trh El Rastro, kde každú nedeľu do 14:00 zažijete neskutočnú atmosféru.

Madrid to je tiež futbal. Real Madrid Club de Futbol, prezývaný biely balet, je španielsky futbalový veľkoklub. Jeho domácim štadiónom je Estadio Santiago Bernabéu a ak budete mať čas, určite ho navštívte. Stojí to za to. Kapacitu má 80 tisíc ľudí!

 

Zdieľaj
Predchádzajúci článokV skutku podivné športy sveta
Nasledujúci článokVeda potenia