Zdravie a Krása

Veda potenia

16567
0
Zdieľaj

Niektorí sa potia, iní sa „lesknú“. Nezáleží na tom, akým typom sa potíte, pot zohráva veľkú funkciu. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako tvrdo pracuje pre vaše telo váš pot.

Máme tendenciu sa potiť najmä v nevhodnej dobe (tesne pred rande alebo dôležitou prezentáciou), ale potenie je v skutočnosti nevyhnutnou súčasťou vašej fyziológie. Zistite prečo je to dobré, a ako zistíte, či sa potíte príliš veľa.

Čo je to pot?

Pot je kombinácia vody a soli, s malým množstvom iných látok, vrátane minerálov a elektrolytov.

Ak ste presvedčení, že sa prostredníctvom potu zbavíte všetkých škodlivých toxínov, mýlite sa. Detoxikácia tela prebieha v pečeni.

Odkiaľ pot pochádza?

V tele máme medzi 2 až 4 miliónmi potných žliaz, rozšírených po celom tele okrem niektorých vybraných oblastí, ako sú napr. pery.

Existujú dva typy potných žliaz, ktoré majú na starosti potenie. Ekrinné žľazy, ktoré reagujú na teplo, nachádzajú sa takmer po celom tele, uvoľňujú sa v podstate bez zápachu a ochladzujú vaše telo. Apokrinné žľazy sa vyvíjajú vo vlasových folikuloch – na pokožke hlavy, a v podpazuší – a reagujú na zvýšené emócie, ako aj na teplo. Uvoľňujú mastný pot, ktorý je rozdelený podľa baktérií na koži, a produkujú zápach.

Prečo sa potíme?

Potné žľazy sa aktivujú, keď ste rozhorúčení alebo keď zažívate stres. Potné žľazy sú pod kontrolou nervového systému. Takže sa môžete potiť v lete alebo pri cvičení, rovnako aj v prípade, ak ste rozrušení, alebo ste nahnevaní.

Nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíte, potenie neovplyvníte. Rovnako to môže byť aj geneticky podmienené.

Ako zistíte, či sa potíte príliš veľa?

Priemerný človek sa potí približne 4 šálky denne. Je to však veľmi subjektívne. Ak cítite, že sa potíte príliš veľa, tak sa potíte príliš veľa. Odporúča sa používať dezodorant na báze hliníka, ale ak tento problém pretrváva naďalej, informujte sa u dermatológa.

Zdieľaj
Predchádzajúci článokPrečo ísť do Madridu
Nasledujúci článokPerla Karibiku