Dobrá rada

Prečo ošetriť drevo olejom?

2081
0
Zdieľaj
Prečo ošetriť drevo olejom?

Drevo je jedným z najobľúbenejších prírodných materiálov, a to aj napriek tomu, že si vyžaduje náročnejšiu starostlivosť. Náročnejšiu pre nás v tom zmysle, ako sa vieme orientovať v ponuke ochranných a opravných náterov na drevo. Zatiaľ čo jedni nedajú dopustiť na vosk a lak na drevo, iní uprednostňujú olejový náter. Prečo ošetrovať drevo práve olejom?

Čím je špecifický náter olejom na drevo?

Dôvodom, prečo sa mnohí rozhodnú aplikovať práve olej na drevo, je jeho rýchla absorpcia do štruktúry. Olej tvoria tisícky malých molekúl, ktoré sa jednoducho cez trhlinky v dreve dostávajú do hlbších štruktúr. Samozrejme, aj tu na povrch vypláva prebytočná tekutina. Neabsorbovaný olej čo najskôr utrieme handričkou. Po uschnutí by inak vytvoril nevzhľadný film na povrchu. Olej zvýrazňuje prirodzený charakter dreva. Veľmi ľahko sa aplikuje, navyše, možno ho používať lokálne – len na isté časti opotrebovaného nábytku.

Na aký nábytok je najvhodnejší olejový náter?

Olej na drevo ako ochranný náter sa najviac používa v interiéri, resp. na ošetrenie nábytku v častom kontakte s vodou, pri zvýšenej vlhkosti a výkyvoch teplôt. Vytvára jemnú protišmykovú vrstvu, vhodný ako náter na schody a podlahu. Ošetrujeme nim napr. kúpeľný a kuchynský drevený sortiment. Výnimkou nie je ani pracovná časť kuchynskej linky či doska na krájanie. Tu si však treba vybrať vhodný typ oleja na drevo tak, aby bol netoxický a priehľadný zároveň. Povrch natretý olejom však nedosiahne taký lesk, ako keď použijete lak na drevo, ale svoj základný účel rozhodne splní.

Aké poznáme typy oleja na drevo?

Na riedenie náterových hmôt sa používa číry terpentínový olej. Obľúbené sú teakové a dánske oleje na drevo, pretože zanechávajú výraznejší lesk. Sú odolnejšie voči vplyvom zvonku. Rýchlejšie schnú v porovnaní napr. s ľanovým olejom.

Oveľa drahšie oleje na drevo získavané lisovaním zo semien orecha predstavujú podstatne silnejšiu ochranu proti vode a vlhkosti. Náter však musíte opakovať max. 5-krát s niekoľkohodinovými prestávkami. Nie je to teda záležitosť na jeden deň, ako keď sa rozhodnete pre oleje na drevo, kde si vystačíte pár ťahmi handričkou alebo kefkou.