Zaujímavosti

Zbožňujete cyklistiku? Bicykle sú tu s nami už dve storočia

1167
0
Zdieľaj
Zbožňujete cyklistiku? Bicykle sú tu s nami už dve storočia

Bicykel – denne využívaný dopravný prostriedok miliardy ľudí na svete bol vynájdený pred dvomi storočiami. V súčasnosti si bez bicyklov nevieme svoj život predstaviť. Slúžia nám na prepravu, na odreagovanie a na budovanie kondície. Dnešné bicykle však majú len veľmi málo spoločné so svojimi predchodcami.

Prvé drevené bicykle

Prvé bicykle sa vyrábali z dreva a ich zrod sa datuje do 19. storočia. Dnes by sme ich prirovnali skôr k hračke, ktorú používajú naše deti. Drevený bicykel sa totiž podobal na odrážadlo. Tento jednoduchý dopravný prostriedok sa skladal z dvoch drevených kolies, ktoré spájala drevená doska. Jazdec sa pohyboval odrážaním nôh a brzdil pätami. Samozrejme, že išlo o veľmi nepohodlný spôsob jazdy aj preto, lebo jazdec sedel na drevenom kole pokrytom vankúšom. Vynálezcom dreveného čuda bol nemecký barón Karl Friedrich von Drais de Sauerbun. Napriek tomu, že išlo o veľmi jednoduchý stroj, získal si rýchlo obľubu. Dôvodom bolo to, že doprava pomocou koní sa stávala čoraz viacej finančne nedostupnejšia kvôli svetovému hladomoru.

Prvé bicykle s pedálmi

K vylepšeniu dreveného bicykla prispel škótsky kováč menom Kirkpatrick MacMillan. Ten v roku 1839 vyrobil prvé pedále. Napriek pedálom bola jazda na bicykli veľmi namáhavá, a preto sa bicykel stále nevedel dopracovať k celosvetovej sláve. Patent Škóta vynovili Francúzi v dielni Pierre Michaux. Bicykle z Francúzska mali pedále na prednom kolese a dali sa jednoduchšie ovládať. Konečne sa dostal vynález aj do Anglicka a neustále sa pracovalo na jeho inováciách. Drevo bolo vymenené za kov, kolesá sa vyrábali drôtené a ráfiky obopínali gumové obruče.

Bicykle s obrovskými kolesami

Pre zjednodušenie a predovšetkým urýchlenie jazdy sa predné koleso neustále zväčšovalo. Bicykle s obrovským predným kolesom boli veľmi nestabilné a pri páde z výšky dochádzalo k ťažkým zraneniam. Koncom 19. storočia sa výrobcovia bicyklov snažili získať stabilitu pomocou tretieho kolesa.

Prvé bicykle s prevodovkou

V roku 1885 sa na trhu objavili bicykle, ktoré sa už podobali tým dnešným. Boli výtvorom Angličana menom James Starley. Výrobcovia zistili, že aj nízke bicykle môžu byť rýchle, keď sa do nich namontujú prevodovky s reťazou. Postupne sa bicykle inovovali a vylepšovali sa ich jazdné vlastnosti, napríklad získali gumové kolesá alebo sa experimentovala s novými výrobnými materiálmi. Masovou výrobou sa znižovala cena bicyklov a popularita týchto strojov sa neuveriteľne zvýšila. Dnešné bicykle so svojou výbavou uspokoja nároky najnáročnejších milovníkov cyklistiky. Sami sa presvedčte na stránkach e-shopu inSPORTline, že v dizajne, modeloch i technickom vybavení máte naozaj z čoho vyberať.