Zaujímavosti

Prečo sú stoličky v kine červené a ďalšie zaujímavosti zo sveta kinosál

910
0
Zdieľaj

Keď bratia Lumièrovci v roku 1895 premietli v Paríži na biele plátno 48-sekundový film Príchod vlaku, určite netušili, že práve odštartovali obrovský biznis, v ktorom sa raz budú točiť miliardy dolárov.

Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, prečo sú všetky sedačky v kine červené? Veď kreativita nemá hraníc. Prečo sa teda musia všetky kinosály po celom svete na seba podobať ako vajce vajcu? Ak si myslíte, že je to preto, aby si dizajnéri zjednodušili prácu, nemáte pravdu. Dôvody, prečo si všade na svete vychutnávate film z rovnakej farby, sú hneď dva. Po prvé, ide o istý typ poklony pre taliansku operu, ktorá bola stáročia kultúrnym centrom všetkých nadšencov kultúrneho diania. V typických talianskych operách dominovala práve červená a zlatá farba. Druhým a možno ešte dôležitejším dôvodom je fakt, že práve červená je jediná farba, ktorú prestávame vnímať v pološere. Vďaka jej nerušivému vplyvu dokážeme vnímať žiadúcu tmu a tým si vychutnať film. Existujú samozrejme aj kinosály, ktoré sa rozhodli pre zmenu. Vo Francúzsku môžete nájsť napríklad modrú a zlatú farbu.

Prečo sa popcorn stal typickým občerstvením?

Ťažko si predstaviť typickejší americký pokrm, než je popcorn. Popcorn obľubujú hádam všetci. Na trhu už existujú rôzne jeho príchute. Solený, syrový, maslový, alebo karamelový. Koho však môžeme titulovať objaviteľom a prvým fanúšikom popcornu? Možno vás prekvapí, že prvé stopy popcornu boli objavené archeológmi už v 1000 rokov starých peruánskych hroboch. Indiániz kmeňa Irokézov vyrábali popcorn v hlinených nádobách naplnených vyhriatym pieskom. Vypukanú kukuricu používali na prípravu popcornovej polievky.

Pukance teda nie sú len novodobým výmyslom mladých. Popcornová tradícia sa začala už počas druhej svetovej vojny, kedy sladkosti neboli tak ľahko dostupné ako dnes. To prinútilo majiteľov kín pristúpiť k inej, a dokonca omnoho lacnejšej alternatíve – k popcornu. Postupne si však ľudia na žutie tejto opraženej kukurice počas sledovania filmu tak zvykli, že si bez nej nedokážu predstaviť už hádam žiadne filmové predstavenie.

Zisky sietí kinosál nepochádzajú z predaja lístkov

Presne tak. Hoci by každý očakával, že kiná žijú práve vďaka predaju lístkov, nie je to tak. Najväčší podiel príjmov tvorí predaj popcornu a ostatného občersvtenia, ktorých cena je častokrát prešvihnutá. Ale čo by človek neurobil pre dokonalý filmový zážitok? Zobral si popcorn a ľadový čaj z domu? Aj to je možnosť, aj keď nie veľmi vítaná a oficiálne nepovolená.

Za deň filmových premiér je vybratý štvrtok

Prečo je tomu tak? Väčšina ľudí chodí do kina v piatok alebo cez víkend. Štvrtok je teda ideálnym dňom, aby návštevníci, ktorí sem zavítajú vo štvrtok, motivovali a podali pozitívne recenzie pre tých víkendových.