Zaujímavosti

Toto je 12 neuveriteľných faktov, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili

968
0
Zdieľaj

Galaxia M100 je vzdialená od planéty Zem 55 miliónov svetelných rokov. Je to tak ďaleko, že keby sa niekto odtiaľ pozrel na našu planétu, uvidel by vyhynutie dinosaurov.

Vo filmoch nemôžu byť použité skutočné bankovky. Podľa amerického zákona je zakázané pri nakrúcaní filmov používať reálne bankovky. Vo filmoch dokonca nemôžu byť ani použité bankovky v skutočnej veľkosti. Buď musia byť o 75% menšie alebo o 150% väčšie, ako je ich skutočná veľkosť. Obrázok, ktorý sa na bankovkách nachádza, by mal byť vytlačený len z jednej strany, pričom má byť použitá len jedna farba.

Fyzikálne zákony, ktoré sú nám známe v súčasnosti, fungujú iba v 4 percentách celkovej vesmírnej hmoty. Zvyšných 96 percent je obsadených takzvanou temnou hmotou a temnou energiou, o ktorých nie je známe prakticky nič.

Vatikán jedným zo štátov s najvyššou mierou kriminality na svete. Každoročne tu na jedného občana pripadá minimálne jeden zločin. Väčšina z nich sa týka najmä okrádania a 90% z nich ostáva nevyriešených.

Vedci sa domnievajú, že život každého tvora na svete sa rovná časovému obdobiu, kedy srdce spraví približne 1 miliardu úderov. Vďaka životnému štýlu, medicíne a liekom sa však ľuďom podarilo predĺžiť si život. Hranica života sa pritom nekončí pri 115 rokoch. Pri najlepších podmienkach človek prežije omnoho dlhšie.

Ideálna teplota pre človeka je 28 °C. Vedci dokázali, že najideálnejšie pre telo človeka je práve 28 stupňová teplota. Vtedy je človeku nielenže najpríjemnejšie, ale necíti chlad ani horúčavy.

Psy starnú omnoho rýchlejšie ako sme si mysleli. Psom sa počas ich prvého roka oveľa rýchlejšie nazhromažďujú metylové skupiny v genóme, z čoho vedci usúdili, že starnú oveľa rýchlejšie ako ľudia. Avšak počas ďalšieho života sa rýchlosť ich starnutia oproti človeku spomaľuje. Výskumníci predpokladajú, že ročný pes má približne 30 ľudských rokov, štvorročný má okolo 54 ľudských rokov a do štrnástich rokov má približne viac ako 70 ľudských rokov.

Do roku 2050 vymizne čokoláda. Je to spôsobené v dôsledku vyhynutia kakaových bôbov kvôli zmene klímy.

V ľadovcoch sa nachádza väčšina pitnej vody sveta. Približne 10% Zeme je pokrytých ľadom a práve v nich sa nachádza 75 % svetovej pitnej vody.

Narodeninový paradox. Keď sa stretne 70 ľudí, šanca, že aspoň dvaja z nich boli narodení v ten istý deň, je 99,99%. V 23 člennej skupine ľudí je viac ako 50% pravdepodobnosť, že budú mať aspoň dvaja ľudia v tejto skupine narodeniny v rovnaký deň.

Ak by sme padali voľným pádom z jedného pólu Zemegule na druhý, trvalo by to menej ako 40 minút.

90 rokov v živote človeka je v prepočte menej ako 5000 týždňov. Počas priemerného veku človeka, čo je 75 rokov, nás čaká teda približne 4000 víkendov. Čo poviete? Ako ich strávite teraz?