Dobrá rada

Prestaňte sa ľutovať

1730
0
Zdieľaj

Každý z nás pozná tie motivačné citáty, ktoré na nás vyskakujú z každého kúta, pri každom zapnutí sociálnych sietí, na všetkých nápisoch domácich dekorácií. Je pravdou, že keď sme šťastní, vnímame len tie pekné a keď sa topíme v problémoch, akoby sme podvedome vyhľadávali práve tie pochmúrne a temné. Možno ste práve z tých, ktorí ich totálne ignorujú. No musíme uznať jedno. Väčšina z nich v sebe ukrýva hlbokú myšlienku a pravdu o živote. Sú dokonca ľudia, ktorí sa podľa nich riadia. Ktorým určujú ich životy.

Prečo ale má pár takýchto teplých slov takú obrovskú silu? Prečo mnohým ľuďom práve tieto myšlienky pomohli prekonať tie najhoršie obdobia ich životov? Každý jednotlivec rieši svoje problémy po svojom. Niektorým pomôže, keď sa vyrozpráva kamarátovi na pive, druhý potrebuje niečo silnejšie, lieky, psychológa. Iný sa uzavrie do seba, zamkne sa v izbe, vyplače  a čaká, kým to všetko prehrmí. No a potom sú tu takí, ktorí čítajú motivačné knihy.

Jednou z najhorších vecí, ktoré môže človek urobiť, je ľutovať sa. Ľútosť ešte nikdy nikomu nepomohla. Práve naopak. Keď sa ľutujeme, akoby priznávame svoje zlyhanie. A tým sa nikdy neposunieme vpred. Zostaneme na tom dne a čakáme, že nás niekto zachráni. No v skutočnosti, zachrániť nás môže len jeden jediný človek na zemi. A to sme my sami. Nikto iný na svete totiž lepšie nechápe, v akej sme situácii a čo nám najlepšie pomôže. S ľutovaním sa veľmi úzko súvisí porovnávanie.

To je to najhoršie, čo môžeme v danej chvíli urobiť. Ľutovať sa a zároveň sa porovnávať so životmi iných. Vždy sa nájde sused s krajším autom a kamarát s novším mobilom. Je všeobecným faktom, že človek nikdy nedokáže byť šťastný, pokiaľ sa bude porovnávať s ľuďmi v okolí, ktorí sú šťastnejší, krajší, bohatší, slávnejší. A viete prečo? Tak po prvé, pretože je to len ich aktuálny stav. To, že sú šťastní a bohatí teraz, neznamená, že tak tomu bolo vždy a navždy aj bude. A po druhé, nikto z nás nevie, aká je skutočná realita. Pretože každý z nás má svoje trápenia, ktoré neukazujeme svetu. Možno sú na tom oveľa horšie ako sme my sami.

Je dobré mať niekoho, kto nás inšpiruje. No je dôležité, aby to bolo len do takej miery, aby to nezatemnilo náš vlastný život. Aby život tohto človeka nebol pre nás dôležitejší a zaujímavejší ako ten náš. Aby sme skrolovaním jeho fotiek a príbehov na instagrame nezabudli žiť aj vlastný život.

Môžeš teda spraviť dve veci. Môžeš do konca života sledovať iných, ľutovať sa a sťažovať, aké je to nefér alebo sa môžeš konečne venovať sám sebe. Pracovať na vlastnom šťastí, bohatstve, sláve, kráse…nielen tej fyzickej. Môžeš svoj život zmeniť a lepšiť alebo aj naďalej pozorovať to krásne v životoch druhých a súčasne preklínať ten vlastný. Tak ktorú voľbu si zvolíš?