Dobrá rada

Pravá láska je jeden obrovský chemický vzorec

2163
0
Zdieľaj

Dvaja ľudia sa stretnú a je ruka v rukáve? Kocúr v trúbe? Myš v diere? Nie, nie je. Je to náročný proces a na vznik takej lásky je potrebných niekoľko rôznych hormónov, biochemických reakcií a konkrétnych organických molekúl tak v ženskom ako aj mužskom tele. Dokonca aj tá najromantickejšia a najčistejšia láska nemá nič spoločné s našim srdcom. Láska totižto vzniká v našom mozgu.

Na počiatku sa musia dvaja ľudia priťahovať. Darmo. Na vzhľade, vôni a celkovom vyžarovaní človeka naozaj záleží. Môžu za to testosterón a estrogén. Presne tieto dva hormóny už v prvej sekunde stretnutia rozhodujú o tom, či takýto vzťah z hľadiska príťažlivosti bude mať šancu alebo nie.

Keď sa dvaja rozhodnú, že sa stretnú oficiálne na rande, väčšina z nás začne pociťovať obavy a stres. Za tie je zodpovedný noradrenalín tvoriaci sa v nadobličkách. Z evolučného hľadiska nám majú stresové hormóny pomôcť zvládnuť kritické situácie, kvôli čomu nám začne odrazu prudšie biť srdce, činnosť orgánov sa zrýchli a začneme sa potiť. Telo sa tak pripravuje na dva varianty: bude bojovať alebo utekať.

Ak sme sa rozhodli pre boj a prvá, „stretávacia fáza“ bola úspešná, stres náhle opadne a v mozgu sa začne vyplavovať dopamín. Malinká molekula, ktorá je pre lásku extrémne dôležitá a núti náš organizmus opakovane vykonávať tie isté príjemné činnosti. Vďaka nej pociťujeme eufóriu, radosť, vzrušenie a príval energie.

Keď sme už takýto šťastní, začne sa v tele človeka produkovať fenyletylamín. Hormón zodpovedný za to, že sa na človeka tešíme. Odrazu je všetko krásne, problémy prekonávame s ľahkosťou, nepotrebujeme spať. Skrátka, akoby sme to ani neboli my. Človek práve v tejto fáze sa začne správať ako drogovo závislý. A dokonca, prejavujú sa u neho aj rovnaké abstinenčné príznaky v prípade rozchodu. Človek je schopný všetkého. Niektorí plačú, prosia, vyhrážajú sa. Iní sa uzavrú do seba alebo hľadajú útočisko inde. Ak však v tejto fáze k rozchodu nedôjde, nasleduje fáza, kde sa už nehovorí o zamilovanosti, ale o vzťahu. U muža aj ženy sa v tejto fáze produkuje látka nazývaná oxytocín, ktorá podporuje vznik stabilného puta medzi partnermi.

Aj posledná fáza pripomína drogovú závislosť. Môžu za to endorfíny, ktoré sa začnú vylučovať pri dlhodobom vzťahu. Endorfíny sú totiž látky podobné opiátom, pôsobia na človeka antistresovo a dodávajú mu pocit istoty, pokoja a bezpečia. Takže zatiaľ čo akútna zamilovanosť spôsobuje nabudenie a pripomína stav závislosť na pervitíne, tento stav skôr pripomína závislosť na heroíne. Endorfíny sú návykové a to spôsobuje závislosť na partnerovi a ak o neho prídete, dostaví sa takzvaný absťák, ako po vysadení heroínu.